Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta w Rzeszowie
Reklama

Ratusz kontynuuje pamiątkową tradycję. Jeśli chcesz, by zapamiętały cię przyszłe pokolenia, koniecznie kup pamiątkową płytę, którą zostanie położona w ciągu ul. Kościuszki w Rzeszowie. Sprzedaż ma ruszyć w maju. 

Podczas remontu ul. 3 Maja w dwóch rzędach w nawierzchni deptaka pojawiło się 500 jasnoszarych granitowych płyt, o wymiarach 30 cm na 60 cm, na których wygrawerowano imiona i nazwiska mieszkańców Rzeszowa lub nazwy lokalnych firm. Tę tradycję miasto zamierza kontynuować również na ul. Kościuszki, która ma być modernizowana w tym roku.

– W nawierzchni ul. Kościuszki planujemy ulokować około 200 pamiątkowych płyt – zapowiada Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Obecnie szczegóły tego przedsięwzięcia są jeszcze omawiane z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mieszkańcy prawdopodobnie będą pamiątkowe płyty mogli kupić na takich samych zasadach jak w ub. r. Dokładny koszt płyty nie jest jeszcze znany, ale można się spodziewać, że będzie zbliżony do ubiegłorocznej ceny – 250 zł. Sprzedaż płyt ma ruszyć w maju.

– Zdecydowaliśmy się na zamieszczenie pamiątkowych płyt również na ul. Kościuszki, ponieważ w tamtym roku ta inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, a w związku z tym, że liczba płyt była ograniczona, nie każdy zdążył ją kupić – wyjaśnia Maciej Chłodnicki.

Na około 130-metrowym odcinku ul. Kościuszki płyty pamiątkowe, podobnie jak na ul. 3 Maja, mają być układane w dwóch rzędach. 

Modernizacją deptaka zajmie się konsorcjum firm „Lider”, „Partner” i „Witmar”. Inwestycja ma kosztować 2,4 mln zł. Rozpoczęcie robót zaplanowano po Święcie Paniagi, a zakończenie na listopad 2018 roku. 

Obecnie na ul. Kościuszki pracują archeolodzy z Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego. Dotychczas udało im się znaleźć m.in. monety, krzyżyki noszone przez ówczesnych mieszkańców oraz dalszą część drewnianej podbudowy deptaka.

Ratusz planuje również w 2019 roku rozpocząć modernizację ostatniego deptaka w Śródmieściu – ulicy Grunwaldzkiej, gdzie prawdopodobnie również zostaną umieszczone pamiątkowe płyty. Prace miałyby się zakończyć najpóźniej w 2020 r.

Charakter ulicy Kościuszki będzie podobny do ulicy 3 Maja, czyli również kostka brukowa zostanie zastąpiona płytą granitową. Na drzewa raczej nie ma co liczyć ze względu na to, że ulica jest węższa, ale na pewno – jak obiecują urzędnicy – pojawi się mała architektura, czyli ławki i nowe kosze na śmieci.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama