Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Ile trzeba zapłacić za własne M w Rzeszowie? Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w styczniu br. średnia cena m kw. nowego M kształtowała się na poziomie 10,2 tys. zł – o 2 proc. więcej niż w grudniu 2023 r. 

Pod koniec stycznia 2024 r. średnia cena m kw. rzeszowskich mieszkań z rynku pierwotnego wynosiła 10 183 zł. To o niemal 1,7 tys. zł więcej niż rok temu. Co było przyczyną takiej podwyżki? 

Średnia cena za m kw. mieszkania podnosi się, gdy ma miejsce wyprzedaż najtańszych lokali, a ceny tych wprowadzanych na rynek są coraz wyższe. Za M płacimy więcej także dlatego, że rosną koszty budowy. Nie bez znaczenia jest również malejąca baza gruntów i niska podaż nieruchomości.

Zdolność kredytowa w dół

Zakup mieszkania za gotówkę jest dla wielu Polaków poza zasięgiem. Dlatego też często jedynym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W drugiej połowie 2023 roku część osób mogła cieszyć się z tego, że ich zdolność kredytowa wzrosła, a przyczynił się do tego Bezpieczny Kredyt 2%.

Jak sytuacja wygląda aktualnie, gdy program przestał działać? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyliczyli dostępność kredytową rozumianą jako ilość m kw. nowego lokum możliwą do zakupu na kredyt przez singla i rodzinę 2+1. Obliczenia zakładają, że każdy dorosły członek gospodarstwa domowego otrzymuje przeciętne miesięczne wynagrodzenie netto w sektorze przedsiębiorstw. Wyniki uwzględniają też średnie ofertowe ceny 1 m kw. nowych mieszkań według danych RynekPierwotny.pl. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Tak też w styczniu br. singiel poszukujący własnego M w Rzeszowie mógł pozwolić sobie na zakup zaledwie 35-metrowego M. Natomiast rodzina 2+1 miała zdolność kredytową na zakup 63-metrowego mieszkania. Dla porównania jeszcze w czasie, gdy obowiązywał BK2% (grudzień 2023 r.), przeciętnego singla stać było na zaciągnięcie kredytu na 47-metrowe M w Rzeszowie, a rodzinę 2+1 na 85-metrowe lokum.  

Spada podaż mieszkań

Wg danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w styczniu 2024 roku w ofercie rzeszowskich deweloperów znalazło się niewiele ponad 900 ofert nowych mieszkań. Rok do roku to spadek aż o 55 procent.

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama