Zdjęcie: materiały prasowe

6 najciekawszych tytułów tegorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity pokaże Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie w dniach 17-19 maja. 

MDAG to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, prezentujący kino najwyższej próby. Zeszłoroczna edycja przyciągnęła ponad 144 tysiące osób.

W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 10-19 maja w ośmiu miastach: Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy.

Organizatorom zależy na tym, aby kino dokumentalne jak najszerzej docierało do polskiej publiczności, dlatego podobnie jak w latach poprzednich, dodatkowo organizowany jest filmowy „Weekend”.

W programie „Weekendu” zaprezentowanych zostanie sześć najciekawszych tytułów tegorocznej edycji festiwalu.

PROGRAM 

– 17 maja (piątek), godz. 19:00 sala widowiskowo-kinowa WDK

„W ogniu. Historia Anity Pallenberg” – reż. Alexis Bloom, Svetlana Zill – USA 2023 – 113 min.

Opisywano ją jako boginię rock’n’rolla, kapłankę voodoo, złą uwodzicielkę. Oskarżano o próbę rozbicia Rolling Stonesów z uwagi na romanse z trzema członkami zespołu. Kilka ich piosenek było inspirowanych jej osobą, nazywano ją nawet szóstym Stonesem. Film, w którym pamiętniki Anity Pallenberg czyta Scarlett Johansson, opowiada o jej ekscentrycznym życiu, rodzinie i karierze. Poznajemy jej nieopublikowane do tej pory wspomnienia.

– 18 maja (sobota), godz. 17:30- sala audiowizualna WDK – II p.

„Copa 71” – reż. James Erskine, Rachel Ramsey – Wielka Brytania 2023 – 90 min.

Mistrzostwa świata kobiet w piłce nożnej po raz pierwszy zostały zorganizowane przez FIFA w 1991 roku. To wydarzenie postrzegamy jako oficjalny początek nowej ery w historii sportu, ale czy słusznie? 20 lat wcześniej w blasku fleszy odbył się w Meksyku pierwszy turniej zespołów kobiecych. Mecze oglądało sto tysięcy widzów, a jednak turniej został wymazany z kart historii.

– 18 maja (sobota), godz. 19:00 – sala audiowizualna WDK – II p.

„Każda mała rzecz” – reż. Sally Aitken – Australia 2023 – 93 min.

Terry Masear w swoim ogrodzie w Los Angeles prowadzi klinikę dla najmniejszych ptaków na świecie – kolibrów. Obrazy tych drobnych, fascynujących stworzeń, przypominających duszki z bajki połączone z pięknymi zdjęciami naturalnego środowiska, podkreślają główną tematykę filmu – odporność na ciosy zadawane przez życie oraz proces uzdrawiania ciała i duszy.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– 19 maja (niedziela), godz. 16:00 – sala widowiskowo-kinowa WDK

„Rave” – reż. Łukasz Ronduda, Dawid Nickel – Polska 2024 – 79 min.

Film opowiada o muzyce techno i kulturze rave w Polsce. Przewodnikiem po tym świecie jest dwójka młodych rejwerów: Marysia i Janusz oraz Marcello Zamenhoff, performer i jeden z pionierów techno w Polsce. Bohaterowie szukają odpowiedzi na podstawowe pytanie, czy młodemu pokoleniu uda się pojednać podzieloną klasowo od lat 90. XX wieku scenę klubową w Polsce?

– 19 maja (niedziela), godz. 17:30 – sala widowiskowo-kinowa WDK

„Naturalna dzikość serca” – reż. Silje Evensmo Jacobsen – Norwegia 2024 – 83 min.

Przez lata rodzina złożona z rodziców i czwórki dzieci cieszyła się samowystarczalnym życiem na norweskiej farmie, z dala od zgiełku miasta, w harmonii z naturą. Niespodziewana tragedia wywróciła wszystko do góry nogami. Jak poradzą sobie w obliczu zmian?

Film otrzymał Nagrodę Główną w międzynarodowym konkursie dokumentalnym na Sundance.

– 19 maja (niedziela), godz. 19:00 – sala widowiskowo-kinowa WDK

„Efekt Youtube’a” – reż. Alex Winter – USA 2022 – 99 min.

Historia YouTube’a jest zarówno inspiracją, jak i przestrogą. Założony w 2005 roku szybko stał się jedną z najpotężniejszych internetowych platform. Początkowo odwiedzało go dziennie 8 milionów użytkowników – dziś już 2,6 miliarda. Zapewniając łatwy dostęp do wiadomości czy rozrywki, jest również źródłem dezinformacji. Jak zmienił nasze życie i myślenie?

Bilety na każdy film będą dostępne przed projekcjami w cenie 10 zł – w kasie WDK Rzeszów, ul. S. Okrzei 7. Więcej informacji o festiwalu znajdziecie na stronie: mdag.pl.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama