226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości w Rzeszowie [FOTO]

1
Reklama

– Nie powtarzajmy błędów przeszłości i razem pracujmy dla wspólnego dobra – mówił w środę na Rynku Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, podczas rzeszowskich uroczystości 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele farnym, której przewodniczył bp Edward Białogłowski. Po niej na Rynek przemaszerowali żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich wraz z pocztami sztandarowymi.

Przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja, odegrano hymn, na maszt wciągnięto flagę biało-czerwoną. Przed pomnikiem złożono także wieńce i wiązanki kwiatów.

W uroczystościach brały udział władze podkarpackiego, parlamentarzyści, samorządowcy, organizacje kombatanckie i patriotyczne oraz mieszkańcy Rzeszowa.

Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, podczas wystąpienia mówił, że wszyscy jesteśmy częścią naszego państwa i narodu. – Swoim życiem i pracą dokładamy cegiełkę do budowy naszej ojczyzny – mówił Ortyl, dodając, że “współcześnie Polska znajduje się w ważnym miejscu na osi swojej historii”.

– Dziś, współdecydujemy o losach Unii Europejskiej będąc jej istotnym członkiem. Kształtujemy też bezpieczeństwo europejskie w ramach NATO. Mamy szansę budować pokój i dobrobyt, jakiego nie mieli szans budować nasi przodkowie – mówił Władysław Ortyl.

Zdaniem marszałka podkarpackiego, “musimy się tylko zjednoczyć w naszych przekonaniach i poglądach politycznych, bo jedność narodową ciężko rozbić”.

– Nie powtarzajmy błędów przeszłości i razem pracujmy dla wspólnego dobra, jakim jest jedna, niepodzielna Rzeczpospolita Polska – podkreślał Ortyl.

Po okolicznościowych przemówieniach odczytano apel pamięci. Żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oddali salwę honorową. Obchody zakończyła defilada wojskowa przed rzeszowskim ratuszem.

(ram)

 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.