Zdjęcie: Pixabay
Reklama

10 tysięcy złotych – taką grzywnę ma zapłacić 24-letni mieszkaniec Kolbuszowej, który prawie dwa lata temu w centrum Rzeszowa znieważył 28-letniego obywatela Turcji, pracownika lokalu z kebabem.

Wyrok w tej sprawie 18 września br. wydał Sąd Okręgowy w Rzeszowie. Akt oskarżenia w maju br. do sądu wysłała Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów, która na co dzień zajmuje się ściganiem przestępstw na tle wyznaniowym, narodowościowym i rasowym.  

To właśnie ta prokuratura posadziła na ławie oskarżonych 24-latka z Kolbuszowej za zdarzenie, do którego doszło w nocy 12 listopada 2016 roku w centrum Rzeszowa. Mężczyzna przyszedł wtedy do lokalu z kebabem. 

– Chciał zamówić kebab. Zaczął się wulgarnie i agresywnie zachowywać w stosunku do jednego z pracowników lokalu – 28-letniego obywatela Turcji. W obecności innych osób znieważał go z powodu przynależności narodowościowej, używał wobec niego słów wulgarnych, szydził z jego wiary, wykonywał prześmiewcze gesty. 24-latek groził także Turkowi pozbawieniem życia i spaleniem lokalu – mówi Artur Grabowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. 

Obywatel Turcji usłyszał od 24-latka, że jest „jeb…ym Turasem”, „połamanym muzułmaninem”. „Chcesz gwałcić Polki” – krzyczał nasz rodak do 28-latka. Zaczął też parodiować modlitwę muzułmanów. Co się w ogóle takiego stało, że doszło do tego zdarzenia? – W lokalu 24-latkowi wypadła butelka wina, którą miał przy sobie i tym się zdenerwował. Nikt mu na to nawet nie zwrócił uwagi – dodaje prokurator Grabowski.  

Do lokalu wezwano ochronę i policję. 24-latkowi postawiono zarzut znieważenia obywatela Turcji z powodu jego przynależności narodowościowej i wyznaniowej oraz kierowania wobec niego gróźb karalnych. Sąd Okręgowy w Rzeszowie uznał mieszkańca Kolbuszowej winnym zarzucanych mu przestępstw i wymierzył 24-latkowi karę grzywny w wysokości 10 tys. zł. Mężczyzna ma także pokryć koszty sądowe. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

9 KOMENTARZE

 1. „Mężczyzna przyszedł wtedy do lokalu z kebabem.
  – Chciał zamówić kebab.”
  Przyszedł z kebabem i chciał zamówić kebab – nienażarty

 2. Co tutaj się dzieje w tych sądach ,w czyim imieniu one działają, gdyby to turek znieważył polaka to sprawa nie trafiła by nawet do sądu. To jest nie do pomyślenia aby sądy działały na szkodę obywatela Polskiego. W turcji gdyby Polaka obrażono to policja olałaby zgłoszenie.
  Trzeba sądownictwo od korzeni wyrwać bo te hieny postkomunistyczne nadal będą wydawać haniebne wyroki.

 3. Następny który wyrwał się Kolbuszowskiej metropolii. Kolbuszowski kwiat młodzieży kwitnie. Żenada. Tylko skąd później to oburzenie jak na forum wyśmiewane są podrzeszowskie „blach”

 4. Zasądzenie zgwałconej TYSIĄCA złotych odszkodowania to SKANDAL, wstyd i żenada. Sąd potraktował ją jak prostytutkę pokrzywdzoną przez klienta. Wg mnie powinna dostać przynajmniej 100 razy więcej.
  Natomiast w wypadku tego „bohatera” – kolejnego chrześcijanina miłującego bliźniego inaczej, walczącego o polskę hasłem „śmierć wrogom ojczyzny” – zasądzona kara nie wydaje się być przesadzona. Odwoła się od wyroku to dostanie połowę mniej w dwudziestu ratach.
  Przy okazji: jak wielkim idiotą trzeba być, żeby obrażać człowieka, u którego chwilę wcześniej zamówiło się coś do jedzenia?

 5. Mnie co innego interesuje w tej sprawie, a mianowicie długość całego procesu. W tak błahej i nie istotnej sprawie dwa lata czekał na wyrok? To jest śmieszne. Takie rzeczy powinny się kończyć w sądach nawet nie 48, a 24 godzinnych. Tu przecież nie ma nad czym myśleć.

 6. podziały między ludźmi
  dziewczynę napadnięto w centrum Rzeszowa zasądzili jej tysiąc złotych
  tu incydent który mógłby spokojnie spaść z wokandy bez krzywdy dla nikogo i 10tys
  i to ma być sprawiedliwość
  wstyd, żenada i szkoda podatków

Comments are closed.