Zdjęcie: Pixabay

10 tysięcy złotych – taką grzywnę ma zapłacić 24-letni mieszkaniec Kolbuszowej, który prawie dwa lata temu w centrum Rzeszowa znieważył 28-letniego obywatela Turcji, pracownika lokalu z kebabem.

Wyrok w tej sprawie 18 września br. wydał Sąd Okręgowy w Rzeszowie. Akt oskarżenia w maju br. do sądu wysłała Prokuratura Rejonowa dla miasta Rzeszów, która na co dzień zajmuje się ściganiem przestępstw na tle wyznaniowym, narodowościowym i rasowym.  

To właśnie ta prokuratura posadziła na ławie oskarżonych 24-latka z Kolbuszowej za zdarzenie, do którego doszło w nocy 12 listopada 2016 roku w centrum Rzeszowa. Mężczyzna przyszedł wtedy do lokalu z kebabem. 

– Chciał zamówić kebab. Zaczął się wulgarnie i agresywnie zachowywać w stosunku do jednego z pracowników lokalu – 28-letniego obywatela Turcji. W obecności innych osób znieważał go z powodu przynależności narodowościowej, używał wobec niego słów wulgarnych, szydził z jego wiary, wykonywał prześmiewcze gesty. 24-latek groził także Turkowi pozbawieniem życia i spaleniem lokalu – mówi Artur Grabowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Obywatel Turcji usłyszał od 24-latka, że jest „jeb…ym Turasem”, „połamanym muzułmaninem”. „Chcesz gwałcić Polki” – krzyczał nasz rodak do 28-latka. Zaczął też parodiować modlitwę muzułmanów. Co się w ogóle takiego stało, że doszło do tego zdarzenia? – W lokalu 24-latkowi wypadła butelka wina, którą miał przy sobie i tym się zdenerwował. Nikt mu na to nawet nie zwrócił uwagi – dodaje prokurator Grabowski.  

Do lokalu wezwano ochronę i policję. 24-latkowi postawiono zarzut znieważenia obywatela Turcji z powodu jego przynależności narodowościowej i wyznaniowej oraz kierowania wobec niego gróźb karalnych. Sąd Okręgowy w Rzeszowie uznał mieszkańca Kolbuszowej winnym zarzucanych mu przestępstw i wymierzył 24-latkowi karę grzywny w wysokości 10 tys. zł. Mężczyzna ma także pokryć koszty sądowe. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama