Od września w podkarpackich szkołach rozpoczną się dwa programy sportowe. Mają uczniów podstawówek zarazić pasją do sportu.

Umowę w sprawie realizacji programów „Mały Mistrz” i „Multisport” w środę w Rzeszowie podpisał minister sportu Andrzej Biernat i marszałek podkarpacki Władysław Ortyl oraz odpowiedzialny za sport w województwie członek zarządu Bogdan Romaniuk.

– Chcemy wykorzystać złoty wiek rozwojowy naszych dzieci, żeby zaszczepić w nich miłość i nawyk uprawiania sportu przez całe życie. Mam nadzieję, że z tego pokolenia, którym się zaczynamy tak starannie opiekować, urosną przyszli mistrzowie, ale przede wszystkim ludzie, dla których aktywność fizyczna będzie czymś tak naturalnym, jak jedzenie, czy spanie – mówił minister Andrzej Biernat.

Oba programy będą finansowane przez samorząd województwa i Ministerstwo Sportu. Gminy, które zdecydują się w nich brać udział, będą musiały zapewnić bazę sportową i opiekę dzieci przez nauczycieli.

– Sport masowy powszechny skierowany do dzieci i młodzieży nie tylko daje im zajęcie, nie tylko ich rozwija, ale wpływa także pozytywnie na zdrowie naszych mieszkańców – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Dla kogo programy?

Jak poinformował urząd marszałkowski, do programu „Mały Mistrz” przystąpiło już 249 szkół z całego Podkarpacia. Zgłoszenia można jeszcze składać do 20 sierpnia. Projekt – poprzez atrakcyjne zajęcia – ma zachęcić najmłodszych uczniów z klas I, II i III do uprawiania sportu. Samorząd przeznaczył na ten cel 270 tys. złotych. Podobną kwotę dało także ministerstwo

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Są przeznaczone na zwiększenie liczby zajęć, urozmaicenie tych zajęć sportowych, jak i opłacenie prowadzących i wzmocnienie bazy sportowej, czyli wyposażenie w sprzęt – wyjaśnia Bogdan Romaniuk.

Dzieci z najmłodszych klas podstawówek będą uczestniczyły w zajęciach: gimnastyk-tancerz, pływak-wodniak, rowerzysta-górzysta, piłkarz, saneczkarz-narciarz-łyżwiarz, lekkoatleta

Program „Multisport”, na który samorząd przeznaczył 360 tys. zł, jest dla uczniów klas IV, V i VI. Polega on na stworzeniu grup treningowych, w ramach zajęć pozalekcyjnych. Do programu zgłosiło się 100 grup, w których jest około 1800 dzieci. Przewidziane są zajęcia z takich gier zespołowych, jak piłka nożna, siatkówka i koszykówka.

– Zainteresowanie ze strony samorządów pokazuje, że są to trafione programy i myślę, że pozwolą rozwinąć sportowo i fizycznie dzieci – uważa Romaniuk.

W przyszłym roku ruszy także projekt „Umiem pływać” dla uczniów klas III.

Na razie do dwóch programów zgłoszono ok. 10 tys. dzieci z całego Podkarpacia. Marszałek Władysław Ortyl uważa, że za mało. Ma nadzieję, że liczba dzieci jeszcze wzrośnie.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama