Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Sławomir

Pokazy rycerskie, turniej z mopami, mecz „o władzę”, Nocne Kino i koncerty, koncerty, koncerty. 25. Rzeszowskie Juwenalia ruszają już 16 kwietnia i będą trwać aż trzy tygodnie. Po raz pierwszy w historii koncerty będą płatne.

Rzeszowskie Juwenalia, których organizatorem jest Politechnika Rzeszowska, WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Informatyki, w tym roku będą świętować swój 25. jubileusz.

– Jesteśmy dumni, że mamy takich studentów, którzy są dobrze zgrani, że mają takie pomysły na tę inicjatywę. Mam nadzieję, że będzie to kolejny sukces – mówi prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. współpracy międzynarodowej PRz.

– Rzeszowskie Juwenalia to najlepiej organizowana w naszym kraju studencka impreza. Środowisko akademickie to nie tylko naukowcy, budynki, ale przede wszystkim studenci. Oni przynajmniej raz w roku zasługują na duże święto – dodaje.

To, co w tym roku najbardziej zaskoczy na Rzeszowskich Juwenaliach to fakt, że po pierwszy w historii imprezy część koncertowa (10-12 maja) nie dla wszystkich będzie darmowa. Koncerty na miasteczku PRz bezpłatnie zobaczą studenci i uczniowie. Pozostali będą musieli zapłacić.

17 kwietnia ruszy przedsprzedaż karnetów. W pierwszej puli karnety będą po 20 zł, w drugiej po 25 zł. Karnety do kupienia będą w Lord Jacku, Pewex Pub, Piwa Świata, Anomalia Pub, Selectshop i w Samorządzie Studentów Politechniki (DS „Promień, pok. 23, ul. Akademicka 1)

W dniu rozpoczęcia koncertów za karnet trzydniowy trzeba będzie zapłacić 35 zł, pojedyncze bilety to wydatek rzędu 15 zł. 

– Rozwijamy się z roku na rok. Sięgamy po artystów z wyższej póki, zwiększamy obszar imprezy, mamy nowe wydarzenia, a dotacje są coraz mniejsze. Juwenalia to typowa impreza studencka. Uczniowie to przyszli studenci, dlatego te osoby nie płacą. Kwoty karnetów są bardzo przystępne. Mamy nadzieję, że pozostałe osoby również z nami będą się bawić – mówi Mateusz Wośko, przewodniczący Samorządu Studentów Politechniki Rzeszowskiej.

Na tegorocznej głównej scenie juwenaliowej w pierwszy dzień (czwartek, 10 maja) od godz. 18:30 wystąpią: Sławomir,  Luxtorpeda, Koniec Świata, Kabaret Czwarta Fala. Z kolei w piątek (11 maja) od 19:30 pojawią się: Kult, Enej, KSU, Kali. W ostatni dzień koncertów (12 maja, sobota) od 19:30 rozpoczną się koncerty Beaty i zespołu Bajm, grupy Strachy na Lachy oraz rapera Kękę.

Na scenie Pewexu od godz. 20:00 królować będzie disco-polo. W czwartek wystąpi Chwytak i Dj Wiktor oraz Lola Band. W piątek zaprezentują się Piękni i Młodzi, Marcus P oraz Mariola i Ramzes. Z kolei w sobotę zobaczymy grupę Mig, Playboys oraz Dj Silvera.

Ponadto, od 20:00 przez trzy dni będzie działać również scena klubowa „One Stage”. Realizowany będzie także projekt „Hip hop Raport” – miłośnicy ulicznej muzyki będą mogli spotykać się o godz. 20:00.

25. Rzeszowskie Juwenalia rozpoczną się znacznie się wcześniej. Zgodnie z trwającą już od kilku lat tradycją potrwają one trzy tygodnie. Juwenalia rozpocznie tydzień „Nauka i Kultura Przodem” (16-22 kwietnia). Następnie w dniach 23-29 kwietnia czekać na nas będzie „Sportowa rozgrzewka” przed wielkim koncertowym finałem.

Podczas tygodnia „Nauki i Kultury Przodem” odbędzie się piąta odsłona konkursu muzycznego „Kill me with the Music”, do którego zgłosiło się 45 uczestników. Zwycięzca  tej muzycznej zabawy będzie mógł wystąpić na głównej scenie juwenaliowej.

Nowością w kulturalnym tygodniu będzie bicie rekordu w tańczeniu „Belgijki” (taniec w parach, polegający na zamianie partnera). Ponadto, w planach są warsztaty taneczne oraz koncert z Zespołem Tańca i Pieśni „Połoniny” (20 kwietnia). Nie zabraknie też „Bitwy o Politechnikę”, czyli konkursu inspirowanego popularnym programem „Awantura o kasę” oraz Nocnego Kina.

„Czarnym koniem” tygodnia kultury będzie coś, czego do tej pory jeszcze podczas juwenaliów nie było – inscenizacje rycerskie. Rycerze swój obóz ulokują 19 kwietnia na miasteczku PRz. Wszyscy chętni będą mogli go zwiedzić oraz potrenować łucznictwo, czy posługiwanie się białą bronią. Rycerze przywiozą ze sobą również armaty, które zaprezentują w wybuchowym stylu.

Po kulturalnym tygodniu czas przyjdzie na „Sportową Rozgrzewkę”, gdzie  będzie na wszystkich czekała otwarta ścianka wspinaczkowa, pokazy street workout’u oraz bieg w piżamach po miasteczku akademickim.

W zabawę juwenaliową będą włączone także władze rzeszowskich uczelni, które swoje umiejętności sportowe zaprezentują podczas Międzyuczelnianego Turnieju Piłki Halowej dla Władz Rzeszowskich Uczelni. Rzeszowscy studenci podczas rozgrzewki pokażą także, że nie taki mop straszny, jak go malują. Popularne narzędzie do sprzątania wykorzystają zamiast kijka do hokeja w trakcie mopoturnieju a’la hokej.

Zdjęcie: Materiały organizatorów

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama