Grafika: Teatr im W. Siemaszkowej w Rzeszowie
Reklama

Będzie trochę o duchach i teatr od kuchni. Nie zabraknie też pięknych śpiewających kobiet oraz zdeklarowanych singielek. Będzie też trochę wykwintnego wina i co nieco „Igraszek Szekspira”. Tak zapowiadają się 25. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe w Teatrze im. W. Siemaszkowej.

“Spotkania…” już na trwałe wpisały się w tradycję stolicy Podkarpacia. W tym roku już 25. raz w dniach 7-11 lutego i 28 lutego rzeszowska publiczność będzie miał okazję spotkać się ze wspaniałymi aktorami. Na widzów czeka 11 wydarzeń. 

Idea „Spotkań…” zrodziła się w 1992 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora „Siemaszki” – Bogdana Cioska. Z założenia spektakle korespondują z ideą karnawału i tym, co się z nim kojarzy: zabawą, radością, humorem, tańcem, muzyką, ogólnie – lekkością. 

“Kto nas odwiedzi?”

Na Dużej Scenie zaprezentują się Jadwiga Jankowska-Cieślak i Jan Peszek z warszawskiego Och-Teatru w spektaklu „Kto nas odwiedzi?” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Sztuka ta ma charakter czarnej komedii, zaskakującej, groteskowo mrocznej i z humorem, choć nie tak oczywistym, jak w tradycyjnej farsie bywa.

Rzecz dzieje się nocą w starym zamku, który odwiedzają duchy. Czy lata temu mąż pani domu umarł śmiercią naturalną? A może któryś z jego przyjaciół ma z tym coś wspólnego? Czy tajemnica się wyjaśni? Bilety w cenie 90 zł (parter) i 70 zł (balkon) można kupić w kasie teatru.

Fot. Materiały prasowe Och Teatr w Warszawie

“Czego nie widać?”

W kolejny dzień uczty teatralnej czekać na nas będzie Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie ze spektaklem „Czego nie widać?” w reżyserii Macieja Wojtyszki.

Spektakl opowiada historię grupy teatralnej, która przygotowuje się do premiery szmirowatej produkcji. „Dramatów” jest kilka. Mało czasu, budżet ograniczony, ekipa techniczna okrojona, reżyser zmęczony, aktorzy wciąż nie pamiętają tekstu, a do tego dwa burzliwe romanse i wciąż psująca się dekoracja.

Czy w takich warunkach da się pracować? Tego nie wiadomo, ale zaistniałe sytuacje z pewnością wywołają nie jedną salwę śmiechu wśród publiczności.

Konstrukcja „Czego nie widać?” jest oparta na ukazaniu teatru w teatrze. Autor wyszedł z założenia, że podglądanie zakulisowej bieganiny, wszystkiego, czego zazwyczaj w teatrze nie widać, jest równie ciekawe, jak akcja samego przedstawienia.

W związku z tym widz otrzymuje dwa w jednym. I ogląda spektakl w spektaklu. „Czego nie widać” to sztuka kultowa, nazywana najzabawniejszą farsą, jaka kiedykolwiek została napisana. Bilety w cenie 70 zł (parter), 50 zł (balkon) można kupić w kasie kina.

Fot. Materiały prasowe Teatru Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie

„Singielka2, czyli Matka Polka”

Podczas 25. RSK spotkamy się także z „Singielką2, czyli Matką Polką” Teatru Polskiego w Bielsku-Białej w reżyserii Jacka Bończyka. W roli tytułowej zobaczymy Annę Guzik, znaną polską aktorkę serialową, m.in. “Na Wspólnej” w TVN.

Alicja jest piosenkarką estradową, która utrzymuje się śpiewając na eventach, czasami jeździ z koncertami. Mieszka samotnie i tak naprawdę żyje życiem swoich najbliższych: Matki – zwariowanej optymistki, Juliana – fryzjera geja, Majki – kolekcjonerki facetów, Barbary – jej oddanej menadżerki oraz Pana Leona – sąsiada.

Alicja jest świadomą „singielką”, a nawet uważa, że jest w tzw. najlepszym momencie swojego życia. Wskutek nieoczekiwanych zdarzeń jej pozornie poukładany świat nagle się zmienia… Jest cała masa takich kobiet jak ja.

Emocjonalnie trochę przygaszone, ale za to z poczuciem własnej godności. Finansowo w miarę ustawione, zadbane, inteligentne i niezależne. Po skończonym małżeństwie, czy nieformalnym związku pozostało trochę żalu i zdjęć, a czasem jak facet miał klasę – mieszkanie i kilku znajomych.

Chociaż, ci ostatni, przeważnie musieli się określić czyimi znajomymi tak naprawdę byli, więc to się robi dość pokręcone i jakieś takie niewygodne. W pierwszej chwili – jak się z kimś rozstajesz – to jest nawet dość zabawnie.

Singielka – wybór czy smutna konieczność?

Mówisz sobie: O, kurcze, znowu mi wszystko wolno, jestem swobodna jak jakiś ptak, jak gazela na sawannie, a właściwie – tak jak kiedyś, gdy byłam nastolatką i urwałam się wreszcie ze smyczy rodziców.

Teraz będę się ubierać – jak chcę, malować się – jak chcę, chodzić spać – o której chcę, jeść i pić – co chcę…. Hej, zaraz. A dlaczego będąc z moim facetem w tzw. wymarzonym stadle było inaczej? Czy ktoś mi narzucał sposób bycia? Czy ktoś mnie ograniczał, kontrolował? Nie. To ja sama.

Być singielką to wybór wolności czy życiowa konieczność? Modne słowo, określające modną postawę życiową współczesnych kobiet, stało się tytułem spektaklu, którego autorem i reżyserem jest Jacek Bończyk, a jedyną wykonawczynią – laureatka Ikara nagrody prezydenta Bielska-Białej – Anna Guzik.

Dla artystki, która po raz pierwszy mierzy się z formą teatru jednoosobowego, to okazja do pokazania pełnej palety możliwości artystycznych, również wokalnych. Integralną częścią spektaklu są bowiem piosenki, których autorem jest Krzysztof Maciejowski.

Anna Guzik i Jacek Bończyk nie moralizują w „Singielce”, nie oceniają, nie zalecają gotowych recept. Metodą artystycznej analizy odsłaniają kłębowisko tęsknot i niepokojów, jakim jest dusza tworzonej przez nich bohaterki: współczesnej, nowoczesnej Polki.
Bilety w cenie 60 zł (parter), 40 zł (balkon).

Fot. Materiały prasowe Teatru Polskiego w Bielsku-Białej

Po spektaklach na widzów w foyer na widzów będą czekały przepiękne klimatyczne koncerty w wykonaniu Dominiki Kobiałki i Domarski Kwintet z Magdą Skubisz. Z recitalem piosenki aktorskiej wystąpi znana m.in. z fenomenalnie zagranej i zaśpiewanej roli Edith Piaf Małgorzata Pruchnik-Chołka. Podczas koncertów będzie można delektować się także wykwintnym winem.

“Igraszki Szekspira”

To jednak wciąż nie wszystko, co czeka nas podczas karnawału w „Siemaszce”. Główne spektakle poprzedzą także czytanie performatywne niedawno powstałej sztuki Michała Kurkowskiego pt. „Bracia” (7 lutego). Reżyserem czytania jest studentka Akademii Teatralnej w Warszawie Karolina Szczypek.

Natomiast 8 lutego na deskach Szajna Galerii zadebiutuje Młoda Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Grupa młodych pasjonatów teatru o dużych zdolnościach aktorskich zagra spektakl „Igraszki Szekspira” będący ciekawą kompilacją wybranych tekstów dramaturga wszech czasów. Przedstawienie jest efektem kilkumiesięcznej pracy młodych aktorów pod kierunkiem Barbary Napieraj, aktorki „Siemaszki” i wieloletniego pedagoga.

Teatralny Speed Dating

Na pożegnanie karnawału (28 lutego) w rzeszowskim teatrze odbędzie się uroczysty finał Teatralnego Speed Datingu realizowanego w ramach inicjatywy Scena Nowej Dramaturgii.

Młodzi reżyserzy i literaci z całej Polski, którzy wcześniej dobrali się w pary realizatorskie i przez zaledwie dobę pracowali nad wspólną wizją spektaklu, w czasie finału przedstawią widzom efekty tej współpracy.

Zwycięska koncepcja wkrótce ma szansę na wystawienie na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej, a wybrane projekty zaprezentowane zostaną także w formie otwartych słuchowisk, instalacji teatralnych czy czytań performatywnych. Kuratorami SND są reżyserka Martyna Łyko i krytyk teatralny i dziennikarz Witold Mrozek.

Na koniec koncert Pawła Kaczmarka 

W ten dzień z karnawałem pożegnamy się też muzycznie za sprawą koncertu znakomitego pianisty i kompozytora jazzowego Pawła Kaczmarczyka. Wcześniej, przybyli do foyer teatru goście wezmą udział w finisażu niezwykłej wystawy „RZE design”.

Cieszyć i zaskakiwać ich oczy będzie ultranowoczesna sztuka użytkowa – to prace dyplomowe słuchaczy studiów podyplomowych kierunku Wzornictwo Przemysłowe i Druk 3D Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

PROGRAM 25. RZESZOWSKI SPOTKAŃ KARNAWAŁOWYCH

Czwartek  (7 lutego)

– 19:00 czytanie performatywne: Michał Kurkowski Bracia, reż. Karolina Szczypek (60 minut) /Mała Scena

Piątek (8 lutego)

– 16:00 Igraszki z Szekspirem, opieka artystyczna Barbara Napieraj, chor. Marta Bury, Młoda Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (75 minut) /Szajna Galeria

– 18:00 Igor Sawin, Kto nas odwiedzi, reż. Cezary Tomaszewski, Och Teatr w Warszawie (75 minut) /Duża Scena

– 20:00 WINO–ONA–ŚPIEW: koncert Dominiki Kobiałki /Foyer

Sobota (9 lutego)

– 18:00 Michael Frayn, Czego nie widać, reż. Maciej Wojtyszko, Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie (145 minut, 1 przerwa) / Duża Scena

– 20:30 WINO–ONA–ŚPIEW: koncert Domarski Kwintet / Foyer

Niedziela (10 lutego)

– 18:00 Jacek Bończyk, Singielka 2, czyli Matka Polka, reż. Jacek Bończyk, Teatr Polski w Bielsku-Białej (100 minut) / Duża Scena

– 20:00 WINO–ONA–ŚPIEW: recital Małgorzaty Pruchnik Chołki / Foyer

Czwartek (28 lutego)

– 16:30 Finisaż wystawy RZE design – prezentacja prac dyplomowych studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

– 18:00 Martyna Łyko, Teatralny Speed Dating – finał, Scena Nowej Dramaturgii Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie / Foyer

– 20:00 koncert Pawła Kaczmarczyka / Foyer

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: