Zdjęcie: Kamil Pudełko / Rzeszów News

Jesteście ciekawi, czy elektrony grają w piłkę nożną i co ma z tym wspólnego fluorescencja? Albo, co w temacie 5G jest prawdą a co zwykłym fake newsem? A może, dlaczego TIE- fightery słychać w kosmicznej próżni? Dowiecie się tego 3 czerwca podczas Pikniku Nauki i Techniki „Moc Odkrywców” w Rzeszowie.

To będzie 13. „Moc Odkrywców”. Tak jak w poprzednich czterech latach, odbędzie się wokół głównego budynku V Politechniki Rzeszowskiej, a wykłady i część pokazów zostaną zaprezentowane w aulach i salach wykładowych (budynek V). Wszystkie atrakcje na 70 stanowiskach będą bezpłatne. Piknik potrwa od 11:00 do 17:00.

Podzielono go na 4 strefy tematyczne: pasaż techniki, nauki, kultury i sztuki oraz skwer historii. W programie są: interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Oprócz tego teatr wysokich napięć. Nie zabraknie symulatora lotu i skoków spadochronowych oraz pokazu transformatorów Tesli.

Poza tym widowiskowe pojedynki wojów, zbrojnych czasów krucjat rycerstwa epoki Grunwaldu. – To wszystko w towarzystwie Gości z odległej Galaktyki – zachęcają do udziału organizatorzy.  

Koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej, Akademii
Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego pokażą dorobek
naukowy i popularnonaukowy. Uczniowie ze szkół podstawowych, liceów i techników zademonstrują eksperymenty z chemii i fizyki, a także projekty edukacyjne z robotyki.

Historia techniki jest trwale związana z historią cywilizacji, od momentu, gdy człowiek nauczył się kontrolować ogień, po czasy wahadłowców i loty międzyplanetarne. Dlatego też pasaż techniki to najbardziej rozbudowany sektor tematyczny Pikniku Odkrywców i prawdziwa uczta dla miłośników techniki małej i dużej. Nie zabraknie niespodzianek dla sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki.

Panel atrakcji związanych z telekomunikacją i informatyką, czyli stoiska i laboratoria mobilne, przygotowali: Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. Będzie można rozprawić się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi mobilnych sieci komunikacyjnych i PEM. W mobilnym laboratorium przygotowano „sekcję zwłok”, która wyjaśni mechanizm działania anteny telekomunikacyjnej, a także wskaże czego w niej nie ma. Będzie można też obejrzeć oraz dotknąć „duchomierzy”.

W pasażu kultury i sztuki odbędą się interaktywne warsztaty z malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką, ceramiką i grafiką Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Natomiast na spotkanie z bohaterami filmów animowanych zaprosi Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Tutaj rodzice czy dziadkowie mogą pokazać swoim dzieciom i wnukom ulubionych bohaterów sprzed lat.

– Młodsi świetnie się zabawią, a dorośli dzięki eksponatom z sentymentem wrócą wspomnieniami do czasów dzieciństwa – kuszą organizatorzy.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na spotkanie z Japonią zaprasza Fundacja Koi Koi, która powstała z pasji i na bazie współpracy jej twórców z Japończykami. I tą pasją będą się dzielić z uczestnikami pikniku, ponieważ Fundacja to oddolna inicjatywa – od miłośników dla miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni.

W skwerze historii królować będzie Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego, dzięki któremu powrócicie do czasów Grunwaldu, czyli rozkwitu średniowiecza. Będą stroje, wyposażenie, broń z epoki i kilka pojedynków. Każdy będzie mógł przymierzyć hełm oraz dotknąć zbroje. Dla fanów Robin Hooda zostanie przygotowany tor łuczniczy z replikami łuków dawnych, różnych typów i naciągów.

Studenci Koła Fizyki „Bozon” krakowskiej AGH m.in rozstawią trebusz – średniowieczny miotacz pocisków zajmujący powierzchnię ponad 30 m kw. Będzie można strzelać balonami wypełnionymi wodą. Mogą polecieć na odległość 40 metrów. Przy okazji studenci będą tłumaczyć jak podstawowa fizyka i mechanika potrafią rozpędzić obiekt posiadający masę.

Pokazy wysokich napięć koła naukowego „Megavolt & Teslacoil rozpoczną się o godz. 11:00 i potrwają do 17:00 w auli V2. Tam też o godz. 13:00 i 15:00 będą pokazy chemiczne koła „Esprit”. Warsztaty fluorescencyjne dr. Tomasza Książczyka odbędą się o godz. 11:30, 13:00, 15:00 i 16:30 w sali V6.  

Dwa razy, czyli o 14:00 i 16:00 będzie prezentacja Mariusza Meusa – przewodniczącego Geodezyjnej Akcji Edukacyjnej – Honorowy Południk Krakowski. Z kolei Polska Fundacja Lotnicza zaprezentuje się o 15:00. Natomiast w holu budynku V będzie wystawa i warsztaty Experymentarium 3Z, czyli zobacz, zbuduj, zademonstruj – Stowarzyszenie Ars Scientia.

Finałowy pokaz „Powtórka ze światła” rozpocznie się o godz. 17:00 w auli V1. Paweł Pasterz i Małgosia Wilczak podsumują też pierwszy etap projektu „Experymentarium 3Z – warsztatowa edukacja naukowo – techniczna”, to seria bezpłatnych zajęć dla uczniów z rzeszowskich i podkarpackich szkół.  

Organizatorem „Mocy Odkrywców jest firma Polimedia.pl we współpracy z Politechniką Rzeszowską i stowarzyszeniem Ars Scientia.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama