Reklama

Stary budynek przy ulicy Bożniczej wróci do krakowskiej Gminy Żydowskiej. Budowa nowego rzeszowskiego archiwum rozpocznie się w przyszłym tygodniu.

Nowoczesny trzykondygnacyjny budynek Archiwum Państwowego w Rzeszowie wraz z nowoczesnym wyposażeniem będzie miał prawie 5 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Będzie miał także duży parking. Budowa archiwum rusza już we wtorek w następnym tygodniu. W poniedziałek władze archiwum podpisały umowę z wykonawcą inwestycji – firmą Budimex.

– To dla nas szczególny dzień, bo po ponad 60 latach działania archiwum w starym budynku doszliśmy do miejsca, w którym musimy myśleć o wybudowaniu nowoczesnego, nowego budynku – mówi Jan Basta, dyrektor Archiwum Państwowego w Rzeszowie. – Na ten cel mamy zapewnione finansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obiekt ma kosztować około 30 mln zł, z czego około 21 mln to sam budynek, reszta to pieniądze na wyposażenie. Planowany termin oddania archiwum do użytku, to koniec 2016 roku, ewentualnie początek 2017 r.

Nowy budynek powstanie na działce przy ul. Warneńczyka w dzielnicy Wilkowyja. Będzie się składał z dwóch funkcjonalnych części: biurowej i magazynowej. – Magazyn będzie mógł pomieścić ponad 30 kilometrów materiałów archiwalnych. Będzie w nim także, bardzo potrzebna nowoczesna pracownia konserwatorska – dodaje dyrektor Basta.

Nowy budynek Archiwum Państwowego zaprojektowała krakowska firma architektoniczna „Czegeko”.

Archiwum Państwowe w Rzeszowie zostało powołane 10 listopada 1950 r. zarządzeniem ówczesnego Ministra Oświaty. Na początku archiwum nie posiadało lokalu i zostało umieszczone na strychu ratusza w dwóch pomieszczeniach o powierzchni 40 m kw. Na biuro natomiast został przydzielony lokal przy ul. Langiewicza 7 o powierzchni 12 m kw., lecz bez żadnego zabezpieczenia sanitarnego.

Synagogę, gdzie w tej chwili mieści się rzeszowskie archiwum, przejęto w 1961 r. Została wyposażona w głównej części w konstrukcję metalową regałów, rozbudowaną w latach 1971-1976. Powierzchnia magazynowa zwiększyła w sumie do 736 m kw. i umożliwiło przyjęcie około 4 tys. m akt. Wtedy też wzrosła ranga archiwum.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama