Reklama

Dostępna jest już pełna lista wniosków do przyszłorocznego Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Będzie na nie można glosować od czwartku – 11 czerwca.

Listę można znaleźć w internecie na rzeszowskiej stronie Biuletynu Informacji Publicznej, w zakładce Rzeszowski Budżet Obywatelski.

Ostatecznie do głosowania, specjalna komisja rady miasta zakwalifikowała 58 wniosków – 14 w kategorii zadań miejskich, 24 w kategorii zadań osiedlowych i 20 na tzw. zadania miękkie, czyli kulturalno – sportowe. Przyszłoroczny budżet obywatelski będzie wynosił 7,5 mln zł.

Blisko połowa wniosków przepadła

Przypomnijmy, że komisja miała do weryfikacji w sumie 106 wniosków. Sporo odrzucono.

– Głównie ze względów formalno-prawnych. Niektóre były źle sporządzone. Inne nadesłano po terminie – tłumaczył ostatnio Wiesław Buż, przewodniczący komisji rady miasta ds. RBO 2016 – Były też wnioski, które nie miały dobrze sporządzonej wyceny zadań.

To trochę tak, jakby wnioskodawcy nie przeczytali dokładnie regulaminu RBO. Były też i takie wnioski, które sprawiały wrażenie pisanych na kolanie. Niektóre z kolei nie przeszły kwalifikacyjnego sita, ponieważ okazywało się, że proponowane w nich zadania, nie leżą w gestii miasta.

Najmniej kłopotów komisja miała z tymi wnioskami, których autorzy skonsultowali je ze specjalistami z różnych miejskich wydziałów, np. Miejskiego Zarządu Dróg, Zarządu Zieleni Miejskiej, czy Wydziału Inwestycji.

Na co będziemy mogli głosować?

Wśród zadań ogólnomiejskich m.in. na budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Bł. Karoliny i Strzyżowskiej, remont nawierzchni na ul Śniadeckich, czy wreszcie dostosowanie wszystkich filii miejskiej biblioteki, do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących.

W kategorii zadań osiedlowych wielkich niespodzianek nie ma. To głównie wnioski dotyczące budowy i remontów boisk, placów zabaw, parkingów, czy stworzenia skwerów.

W kategorii tzw. zadań miękkich uwagę zwraca projekt – „Rzeszów na wyciągnięcie ręki – mapy dla niewidomych w siedmiu punktach Miasta Rzeszów i dotykowy przewodnik po Rzeszowie dla osób niewidomych i niedowidzących”.

Załapały się też m.in. „Festiwal motoryzacyjny Rszeszów 2016” i „Rzeszowski Festiwal Tańca – Dance Fest Rzeszów”.

Pełna lista projektów, na które możecie głosować dostępna jest TUTAJ, TUTAJ karta do głosowania, a karta do głosowania wraz z listą zadań TUTAJ.

Zasady głosowania

Głosowanie na projekty trwa do 30 czerwca. Mogą brać w nim udział mieszkańcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 16 lat oraz są zameldowani na terenie miasta Rzeszowa.

Oddajemy głos na jedno zadanie w każdej z trzech kategorii. Do odpowiedniej rubryki należy wpisać numer zadania.

Poprawianie i skreślanie numeru zadania oznacza nieważność karty do głosowania.

Wypełnione karty do głosowania można wrzucać do urn

– Kancelarii Ogólnej Urzędu, Rynek 1

– Biurze Rady Miasta Rzeszowa, al. Pod Kasztanami 8

– Punkcie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa w galeriach handlowych Nowy Świat (ul. Krakowska 20), Millenium Hall (al. Kopisto 1), Plaza (al. Rejtana 65), Galerii Rzeszów (al. Piłsudskiego 44), Punkcie Informacyjnym Urzędu Miasta w hipermarkecie Real (al. Witosa 21)

– siedzibach Rad Osiedli, w godzinach pełnienia dyżurów

Zeskanowanie karty można także przesłać pocztą elektroniczną na adres: rbo@erzeszow.pl lub tradycyjną pocztą na adres: Urząd Miasta Rzeszowa, ul. Rynek 1, 35-064 Rzeszów, z dopiskiem „Rzeszowski Budżet Obywatelski – GŁOSOWANIE”. Za datę oddania głosu uważa się datę stempla pocztowego.

Można też głosować przez internet. Link TUTAJ.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: