Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Nowy sprzęt, więcej trenerów, sportowe obozy – to możliwości dla 390 podkarpackich klubów sportowych, które otrzymały dotację w ramach rządowego programu „Klub”. Trafi do nich prawie 400 tys. zł.

ALEKSANDRA WOJNAROWSKA

Program „Klub” realizowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwa od 2016 roku. “Klub” wspiera małe i średnie kluby, gdzie niejednokrotnie objawiają się sportowe talenty. Program od początku cieszy się olbrzymim zainteresowaniem.

Pierwsza edycja “Klubu” ruszyła w 2016 r. Na jego realizację MSiT przeznaczyło 24 mln zł. – Chcieliśmy sprawdzić, czy kluby będą zainteresowane programem – mówi Mieczysław Golba, prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej i senator Solidarnej Polski.

Zainteresowanie było ogromne, więc w 2017 roku pulę programu zwiększono o 6 mln, co dalej było za mało. Kwota przeznaczona na dofinansowanie wzrosła do 37 mln zł. W tym roku resort sportu przeznaczył na program „Klub” rekordową kwotę 40 mln zł.

Kluby mogły się starać o dofinansowanie w wysokości 10 tys. i 15 tys. zł. Mniejsza dotacja była dla tych, w których działa tylko jedna sekcja. – Pieniądze mogą być wydane na zakup sprzętu sportowego, organizację obozów, ale także wynagrodzenie dla trenerów – wyjaśnia Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

40 mln zł podzielono na 3609 klubów sportowych w całej Polsce. Na Podkarpaciu dotację uzyskało 390 klubów. Oznacza to, że prawie 12 procent z całej kwoty trafi do klubów w naszym regionie.

– To ogromna radość dla nas wszystkich. Podkarpacie otrzymało naprawdę duże pieniądze, o wiele większe niż pozostałe województwa. Jesteśmy potęgą, jeżeli chodzi o ilość klubów sportowych, samych piłkarskich mamy prawie 700 – podkreśla Mieczysław Golba.

W powiecie rzeszowskim dofinansowanie otrzymały 52 kluby, z czego w samym Rzeszowie – 11. Po 10 tys. zł dostały: Szkółka Piłkarska Grunwald Budziwój, Dziecięca Akademia Futbolu, Uczniowski Klub Sportowy SMS i Klub Akrobatyki Sportowej,

Po 15 tys. zł otrzymały: Stowarzyszenie Przyjaciół Załęża, Rzeszowski Klub Wysokogórski, Klub Sportowy Oyama, Ludowy Klub Sportowy Zimowit, Akademia Piłkarska Ziomki, Rzeszowski Klub Taekwon-do i Centrum Szkolenia Sportowego Młodzieży Orły.

Władze województwa oraz Podkarpackiego ZPN zachęcają kluby do składania wniosków o dofinansowanie. Dla małych klubów jest ono ogromnym wsparciem w rozwoju prowadzonych zajęć i doszkalaniu umiejętności dzieci i młodzieży. Szczególnie, że roczne budżety klubów wahają się w granicach 12-15 tys. zł. 

– Nigdy nie wiadomo, kto zostanie przyszłym Lewandowskim czy Błaszczykowskim – śmieje się Mieczysław Golba. – Mamy dobrych trenerów, którzy doskonalą nasze perełki – dodaje. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

  1. Dali by spokój tej piłce Rzeszów wspomnienia z lat 70 tych za lepsi od nas i tyle w temacie. Lepiej rozwijajcie coś w czym Polacy mogą osiągać wyniki siatkówka lekka atletyka może jakieś judo akrobatyka zapasy czy pływanie a nie tylko ta piłka tylko tam ładują kasę. Takie moje zdanie

Comments are closed.