4. Festiwal Filmowy KINOLUB już wkrótce w Rzeszowie. 22 seanse przez 5 dni

0
Reklama

Rzeszów po raz drugi został głównym miastem festiwalowym 4. Międzynarodowego Festiwali Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB, który startuje 1 czerwca. Festiwal trwać będzie do 26 czerwca. 

 

Na wszystkie projekcje i wydarzenia towarzyszące wstęp jest bezpłatny. Na Konkurs Główny wpłynęło ponad 2000 produkcji z całego świata, z których do programu wybrano 8 filmów długometrażowych i 48 krótkometrażowych. 

Festiwal to przede wszystkim najnowsze filmy z całego świata tworzone z myślą o dzieciach i młodzieży. – To ciekawe pod względem artystycznym, jak i tematycznym, wartościowe i ambitne kino, którego młodzi widzowie nie znajdą w tradycyjnym repertuarze kinowym czy telewizyjnym – twierdzi Marta Kraus, dyrektor Festiwalu KINOLUB.

Większość filmów była prezentowana i nagradzana na międzynarodowych festiwalach. Zdecydowana większość filmów będzie miała na festiwalu swoją polską premierę, część – europejską. Wśród twórców znajdziemy doświadczonych, nagradzanych na festiwalach międzynarodowych reżyserów, jak i młodych, utalentowanych filmowców, dla których filmy dla młodej publiczności są debiutem.

Czego mogą się spodziewać uczestnicy 4. edycji KINOLUB? 56 filmów z 26 krajów, ponad 150 projekcji w 14 miejscach w Polsce, twórców filmowych z Europy i Azji. 

W dniach 1–26 czerwca 2018 roku filmy będzie można obejrzeć w czterech województwach, w takich miejscowościach jak: Rzeszów, Zatwarnica, Kraków, Wiśniowa, Busko-Zdrój, Kielce, Pińczów, Chmielnik, Stropnica, Solec-Zdrój, Nowy Korczyn, Rybnik, Sławków i Skoczów.

W Rzeszowie będzie obradować jury

Centrum życia festiwalowego jest Rzeszów i Wojewódzki Dom Kultury. Tu obradować będą jurorzy i odbywać się będą spotkania z międzynarodowymi twórcami. Projekcje filmowe odbywać się będą również w Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy. W Rzeszowie widzowie mogą liczyć na 22 seanse przez 5 dni w dniach 1, 5-7 i 18 czerwca.

Drugim miejscem na mapie Podkarpacia, które odwiedzi festiwal, będzie kameralne kino Końkret w Zatwarnicy w sercu Bieszczadów. Na projekcje w kinie Końkret organizatorzy festiwalu zapraszają od 4 do 10 czerwca.

Wśród najbardziej egzotycznych krajów, z których pochodzą produkcje festiwalowe, znajdują się takie jak Ekwador, Liban, Tajwan, Indonezja, Indie, Brazylia czy Nigeria. Nie zabraknie i polskiego akcentu – nominację do konkursu otrzymały dwie rodzime produkcje.

Wybrane filmy poruszają wiele ważnych kwestii. To nie tylko nośne i aktualne tematy dotykające bezpośrednio dzieci i młodzież, lecz także obserwacja otaczającego ich świata. Tematem filmów są zarówno problemy i rozterki ekranowych postaci, jak i ich marzenia, aspiracje, codzienne radości.

Podróż przez trzy kontynenty

Konkurs filmów długometrażowych to podróż przez trzy kontynenty i egzotyczne kraje. Azję reprezentują produkcje z Indii, Libanu i Iranu. Bohaterów filmów, choć pochodzą z różnych środowisk i zmagają się z innymi trudnościami, łączy siła charakteru oraz wiara w potęgę wyobraźni i marzeń.

8-letni Pichku mieszkający w slumsach Delhi marzy o lepszym życiu dla siebie i bliskich (“Ulga”, reż. Nila Madhab Panda, Indie 2018), Morteza, który musi się opiekować chorą matką marzy o karierze filmowca (“21 dni później”, reż. Mhamadreza Kheradmandan , Iran 2017), a 15-letnia Nour o tym, by jak najdłużej cieszyć się wolnością i młodością (“Nour”, reż. Khalil Dreyfus Zaarour, Liban 2017).

O wygraną powalczą aż trzy filmy z Ameryki Południowej. W pełną wakacyjnych przygód podróż zabierze widzów Antonia – mała adeptka sztuki fotografii (“Fotka”, reż. Catalina Arango, Ekwador 2017), a bohaterowie filmów „Na kółkach” oraz „Bohaterowie” udowodnią, że niepełnosprawność i przeszkody nie muszą być ograniczeniem.

Europę w konkursie reprezentują dwie produkcje dla nastolatków – „Rodzinny bałagan” (reż. Max Nardari, Włochy 2016), pełna emocji i zwrotów akcji opowieść o 11-letnim Martinie, który próbuje odnaleźć się wśród nowych kolegów oraz „Przygoda na Zielonym Wzgórzu” (reż. Cejen Cernic, Chorwacja 2017) duża produkcja chorwacka o charakterze familijno-przygodowym.

Pasma tematyczne

Filmy krótkometrażowe widzowie zobaczą połączone w pasma tematyczne. Z myślą o maluchach przygotowano dwa pasma „Przyjaciele” i „Kolorowy świat”, składające się z bajkowych obrazów ze wszystkich stron świata, w prosty i wesoły sposób poruszających tematy przyjaźni, więzi rodzinnych, odwagi oraz pomysłowości.

Dla starszych kinomanów przygotowano pasma: „Z najbliższymi”, „Wśród swoich”, „Marzenia do spełnienia” „Czas buntu”, „Zdani na siebie” oraz „Ważne wybory”. Widzowie przekonają się, że kultury, doświadczenia i emocje – wszystko to tylko pozornie dzieli, gdyż tak naprawdę troski, radości, marzenia i problemy dzieci i młodzieży na całym świecie są podobne.

Jury festiwalowe

Zwycięskie filmy wybierze jury profesjonalne, dziecięce i młodzieżowe, a w ręce twórców trafią statuetki – KINOLOTY oraz nagrody finansowe.

W jury profesjonalnym zasiądą: Dorota Kędzierzawska – reżyserka nagradzana na festiwalach w kraju i zagranicą, Arthur Reinhart – operator filmowy, zdobywca prestiżowych nagród filmowych, Kasia Sienkiewicz-Kosik – scenarzystka i wydawca książek, Rafał Kosik – autor cyklu książek dla dzieci i młodzieży o przygodach Feliksa, Neta i Niki, scenarzysta, Grażyna Bochenek – filmoznawczyni, dziennikarka Radia Rzeszów, Agnieszka Karp – inicjatorka licznych projektów dla dzieci, założycielka portalu „Czas dzieci”, Ilona Dusza-Kowalska – animatorka kultury, reżyserka filmów dokumentalnych oraz Tomasz Jurkiewicz – scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych nagradzanych w Polsce i zagranicą.

Goście

O tajnikach pracy filmowca opowiedzą goście z Azji i Europy – twórcy filmów długometrażowych, które znalazły się w Konkursie Głównym. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęli reżyserzy i producenci z Indii, Libanu, Iranu oraz Chorwacji i Włoch.

– Ich obecność to wyjątkowa okazja dla widzów, by dowiedzieć się jak powstają filmy, co jest ważne w pracy filmowca – podkreśla Marta Kraus. 

KINOLUB współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Organizatorem festiwalu jest Fundacja IKS, a współorganizatorami Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury i Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy. Partnerami są Fundacja Rzeszowska i Aparat Cafe.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: