Reklama

2 osoby zginęły, 3 osoby zostały ranne – to bilans czterech wypadków, do których w weekend na podkarpackich drogach. Wśród ofiar są niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Dzisiaj (4 października) przed godz. 6:00 rano policjanci zostali powiadomieni o leżącym na poboczu mężczyźnie w miejscowości Zalesie w powiecie niżańskim. Lekarz, który przyjechał na miejscu, stwierdził zgon. Pieszy prawdopodobnie zginął w wyniku wypadku drogowego. Okoliczności śmierci mężczyzny wyjaśniają policjanci.

Wczoraj (3 października) przed godz. 21:00 w Besku w powiecie sanockim, mężczyzna został potrącony przez samochód zaraz po tym, jak wysiadł z samochodu kolegi. Sprawca potrącenia nie zatrzymał się i odjechał z miejsca zdarzenia. Ranny mężczyzna został przewieziony do szpitala. Policjanci ustalają okoliczności oraz drugiego uczestnika zdarzenia.

Nie żyje rowerzystka

Jak poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, do potrącenia pieszego doszło również wczoraj wieczorem w Prałkowcach pod Przemyślem. 74-letni mężczyzna doznał urazu po potrąceniu przez kierującą nissanem. Starszy człowiek został przewieziony do szpitala.

Tragiczny wypadek miał miejsce wczoraj po południu w Stalowej Woli na ul. Podskarpowej. W szpitalu zmarła rowerzystka, która uczestniczyła w zdarzeniu. Około godz. 15:00. dyżurny policji został powiadomiony o potrąceniu dwojga rowerzystów przez kierującego fiatem seicento.

Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynika, że rowerzyści przejeżdżali przez ulicę przejściem dla pieszych. 49-letnia rowerzystka w wyniku doznanych obrażeń, zmarła w szpitalu. Kierujący fiatem i drugi rowerzysta trafili do szpitala.

Policja zaznacza, że ofiarami śmiertelnymi oraz rannymi wszystkich tych wypadków byli niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Mógł się do nich przyczynić wcześniej zapadający zmierzch, dlatego funkcjonariusze apelują o to, by nosić odblaski, aby być bardziej widocznym na drodze.

– Zachowajmy również rozwagę w korzystaniu z drogi. Częściej stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Jeśli ja, jako pieszy, widzę nadjeżdżający samochód, to nie znaczy, że kierowca tego samochodu widzi mnie – podkreśla KWP.

Noście odblaski

Od 31 sierpnia ub. r. osoby poruszające się po drodze po zmierzchu poza terenem zabudowanym mają obowiązek noszenia odblasków. Za ich brak grozi grzywna od 20 do 500 zł. Bez odblasków pieszy może się poruszać wyłącznie po drodze przeznaczonej dla niego lub chodniku.

Pieszy, który porusza się po drodze po zmierzchu bez odblasków jest mało widoczny. Kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę dopiero z odległości około 20 m. Jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go z odległości nawet 150 m.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci apelują również do rowerzystów, aby byli widoczni i pamiętali o dobrym oświetleniu jednośladów. Funkcjonariusze radzą, by o widoczność roweru zadbać także z boku. Jeśli rowerzysta i jego rower nie jest wyposażony w elementy odblaskowe – po zmroku nie jest widoczny podczas przejeżdżania przez przejazd dla rowerów.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama