400 interwencji strażaków po piątkowych nawałnicach, utrudnienia w ruchu [FOTO, VIDEO]

Ponad 1200 strażaków usuwa skutki gwałtownych nawałnic, które w piątek przeszły nad południową częścią województwa podkarpackiego. Strażacy interweniowali już 400 razy, 123 osoby ewakuowano. 

 

– Najwięcej zdarzeń odnotowaliśmy w powiecie rzeszowskim, przeworskim, przemyskim i łańcuckim. Na terenie tych powiatów ewakuowano 123 osoby, których domy zostały zalane i całkowicie odcięte przez wodę – przekazuje bryg. Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

W trzech przypadkach do ewakuacji był niezbędny śmigłowiec. Podkarpaccy strażacy w tym zakresie korzystali z pomocy Straży Granicznej oraz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Na szczęście nikomu nic się nie stało, nikt nie został ranny – zapewnia rzecznik KWP SP.

Obecnie 1200 strażaków pompuje wodę z zalanych domów budynków gospodarczych oraz posesji. Strażacy usuwają także połamane konary, powalone drzewa z chodników i jezdni. Udrażniane są także przepusty drogowe. 

Przy usuwaniu skutków powodzi razem z podkarpackimi strażakami pracują także zespoły z Małopolski oraz województwa świętokrzyskiego. – To dwie kampanie przeciwpowodziowe, 70 strażaków – przekazuje bryg. Marcin Betleja. 

Przy usuwaniu skutków podtopień pomaga także 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej. 30 terytorialsów z jarosławskiego batalionu pomaga mieszkańcom Birczy, Huty Brzuskiej oraz Korzeńca. Pomagają także ochotnicy: 27 w gminie Jawornik Polski, 16 w miejscowości Manasterz.

W sumie dzisiaj na Podkarpaciu działa 73. żołnierzy z 3. Podkarpackiej Brygady OT. Do dyspozycji mają 6 samochodów ciężarowych, piły spalinowe oraz inne jednostki sprzętowe.

IMGW wydał w piątek najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia przed burzami z gradem dla sześciu podkarpackich powiatów. Chodzi o miasto Rzeszów oraz powiaty: rzeszowski, łańcucki, przeworski, leżajski oraz niżański. W pozostałej części województwa obowiązuje alert stopnia drugiego.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart uruchomiła magazyny przeciwpowodziowe , działa 6 takich magazynów, wydają worki, folie oraz łóżka, koce i śpiwory do zabezpieczenia miejsc do przyjęcia osób ewakuowanych.

Piątkowe burze, które przeszły nad Podkarpaciem, spowodowały także utrudnienia w ruchu. W Hadlach Szklarskich i w Hadlach Kańczuckich odblokowano częściowo drogę wojewódzką nr 835, ale ruch w tamtym kierunku wciąż jest utrudniony ze względy na zerwaną nawierzchnię drogi.

W Dylągówce w powiecie rzeszowskim, na DW 887, wprowadzono ruch wahadłowy dla samochodów osobowych z powodu osuwiska ziemi. Utrudnienia występują także na drogach powiatowych, w miejscowości Tarnawka (powiat łańcucki), gdzie zerwane zostały dwa mosty i uszkodzona nawierzchnia oraz w miejscowości Handzlówka.

Z utrudnieniami muszą się również liczyć kierowcy jadący drogą powiatową w miejscowości Brzózka (powiat przemyski). Uszkodzona jest tam nawierzchnia drogi.  

Policjanci monitorują drogi w rejonach zagrożonych podtopieniami, sprawdzają, czy są przejezdne, a w razie utrudnień, będą kierować na objazdy.

Od rana na zalanych terenach jest Mateusz Morawiecki, premier RP.

(jg, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama