Zdjęcie: Pixabay

W Rzeszowie przybędzie punktów sprzedaży alkoholu. Miejscy radni zwiększyli ich liczbę do 400. – To wyrówna szanse między przedsiębiorcami – argumentował prezydent Fijołek. 

Limit 300 punktów sprzedaży alkoholu obowiązywał w Rzeszowie od 2011 roku. To wtedy radni zwiększyli go z 200 do 300. W ciągu dekady miasto znacząco się rozrosło, przybyło w nim także mieszkańców, a limit został wyczerpany. W kolejce po koncesję czeka 30 przedsiębiorców, ale ratusz nie może im jej przyznać właśnie ze względu na obowiązujący limit.

– Większa dostępność to większe spożycie alkoholu. Przed chwilą przeznaczyliśmy z budżetu 50 tys. zł na walkę z alkoholizmem, a teraz mamy tworzyć nowe punkty jego sprzedaży? – denerwowała się na wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa Danuta Solarz (PiS).

Jerzy Jęczmienionka (także PiS) apelował, by projekt uchwały odesłać do odpowiednich komisji. – Nie wiemy, czy tak radykalne zwiększenie jest konieczne. Nie głosujmy dziś – zachęcał.

Wniosek został jednak odrzucony. 

– Dodatkowe punkty sprzedaży nie będą mieć większego znaczenia dla dostępności alkoholu, bo można go kupić właściwie wszędzie. Chodzi o wyrównanie szans. Część przedsiębiorców może czuć się pokrzywdzona – argumentował przewodniczący rady miasta Andrzej Dec (PO). 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Mamy dane o tym, że spożycie alkoholu nie wzrosło wraz ze zwiększeniem liczby punktów sprzedaży – włączył się do dyskusji prezydent Konrad Fijołek. – Za to między przedsiębiorcami narastają antagonizmy – stwierdził. 

– To nie jest wychowawcze, gdy ułatwiamy dostęp do alkoholu. Na osiedlu Staromieście punkty z alkoholem znajdują się co 50 m. Jeden z nich mieści się nawet przy ośrodku leczenia uzależnień – ubolewała Grażyna Szarama z PiS-u.

– Należałoby poszukać innego sposobu ograniczenia spożywania alkoholu. Może przez podwyżkę koncesji? – zastanawiał się Andrzej Dec. – Wtedy części handlowców sprzedaż przestałaby się opłacać i wycofaliby się z niej.

Za zwiększeniem liczby punktów sprzedaży alkoholu w Rzeszowie było 17 radnych, 6 zagłosowało przeciwko, 2 wstrzymało się od głosu.

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama