Zdjęcie: Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci
Reklama

W niedzielę już po raz 10. w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie licytowano obrazy na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Na aukcji znalazła się m.in. płaskorzeźba „Pałac Prezydencki” podarowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, która została sprzedana za 1800 zł. Łącznie udało się zebrać kwotę 48 tys. zł.

MICHAŁ OKRZESZOWSKI

Na tegorocznej Charytatywnej Aukcji Obrazów  znalazło się ponad 200 prac artystów z Podkarpacia i nie tylko. 120 z nich wystawiono na licytację, a pozostałe można było nabyć poza nią, na kiermaszu. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem.   

– Frekwencja była bardzo duża, co świadczy o tym, że wiele osób chce nam pomagać. Dzięki tym darczyńcom, przyjaciołom hospicjum, może ono w ogóle funkcjonować i opiekować się chorymi dziećmi z Podkarpacia – podkreśla Rafał Ciupiński, prezes Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.  

Jak do tej pory, w poprzednich aukcjach udało się zdobyć ok. 300 tys. zł.  Na tegorocznej zebrano 48 tys. zł. – Wszystkie pieniądze zebrane na licytacji będą przeznaczone na zakup sprzętu medycznego, koncentratorów tlenu, inhalatorów i ssaków medycznych, jak również materacy przeciwodleżynowych dla podopiecznych na oddziale stacjonarnym – wyjaśnia Monika Barłowska – Kuchar, koordynator wolontariatu w Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci.   

Aukcja, jak co roku, odbyła się w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej. Prowadzili ją Jacek Nowak – prezes Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, oraz Adam Głaczyński – dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów.

Prace, które można było kupić, były bardzo różnorodne,m.in. obrazy malowane za pomocą różnych technik,  rysunki, fotografie. Najniższą kwotą, jaką zapłacono za obraz było 200 zł. Najwięcej wylicytowano za obrazy „Blask o poranku” Wacława Kochanowicza – 4400 złotych, oraz „Serenada” Emila Polita – 3700 złotych. 

Wśród prac znalazła się także płaskorzeźba „Pałac Prezydencki”,  przekazana przez Kancelarię Prezydenta PR, Andrzeja Dudy. Cena nominalna płaskorzeźby wynosiła 1000 zł, wylicytowano ją za 1800 zł.

Wiele osób spośród kupujących obrazy udało się na licytację z myślą o zakupie konkretnej pracy. – Chciałem kupić dokładnie ten obraz – mówił pan Andrzej, który wylicytował obraz „Wenecja” Krystyny Arciszewskiej – Budzyń, namalowany za pomocą techniki olej na płótnie. – W aukcji biorę udział już od kilku lat – dodawał.

– Rozpoczęłam swoją pracę od drugiej licytacji. W porównaniu do dzisiaj, było wtedy bardzo skromnie, licytowaliśmy ok. 50 obrazów – porównuje Monika Barłowska – Kuchar.

Na tegorocznej aukcji udało się sprzedać większość prac. Te, które pozostały, nadal będzie można kupić po cenie katalogowej. Można je obejrzeć na stronie hospicjum hospicjum-podkarpackie.pl. Osoby, które zechcą nabyć prace, powinny skontaktować się z placówką.

Zebranie pieniędzy na zakup nowego sprzętu niezbędnego dla działania hospicjum  nie było jedynym powodem organizacji aukcji.

 – Chcieliśmy też trochę ocieplić wizerunek opieki hospicyjnej, opieki paliatywnej. Wciąż panuje stereotyp, że hospicjum jest „umieralnią”. Nie do końca tak jest, bo w hospicjum to są też chwile radości. Robimy wszystko,  aby dziecko było jak najbardziej szczęśliwe w tych dniach, które mu jeszcze pozostały, np. organizujemy urodziny, mikołajki – mówi Rafał Ciupiński.  

Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci powstała w 2006 roku z inicjatywy pielęgniarki Janiny Jaroń. Hospicjum stacjonarne działa od 2011, mieści się przy ul. Lwowskiej 132. Obecnie w placówce przebywa 53 podopiecznych. Fundacja prowadzi także hospicjum domowe – specjalistyczną opiekę w domach małych pacjentów.   

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: