Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

Koncerty Malwiny Masternak, kwintetu Pawła Palcowskiego, „Stańko Shuffle” i „Darker Eyes” oraz słuchowisko „Istnienie Poszczególne” – tak Rzeszów będzie świętował 81. urodziny Tomasza Stańko podczas piątego toastu dla mistrza.

5. Toast dla Tomasza Stańko odbędzie się 2 i 9 lipca. Estrada Rzeszowska zapowiada, że w czasie toastu usłyszymy wyjątkowe interpretacje wykonawców młodszego pokolenia oraz artystów, którzy mieli zaszczyt grać z mistrzem trąbki na jednej scenie.

Wstęp na wszystkie toastowe wydarzenia jest bezpłatny. Darmowe zaproszenia wkrótce będą dostępne na stronie internetowej Estrady Rzeszowskiej. 

Masternak i Paweł Palcowski Quintet

Tegoroczny Toast dla Tomasza Stańko rozpocznie się 2 lipca o godz. 17:00. Przy fontannie multimedialnej koncert zagra Malwina Masternak, polska wokalistka, kompozytorka i pedagog, specjalizująca się w jazzie i muzyce współczesnej.

Masternak ukończyła prestiżowy Berklee Global Jazz Institute w Bostonie, gdzie studiowała pod okiem m.in. takich osobistości jak Terri Lyne Carrington, Danilo Pérez i John Patitucci. Wystąpiła w USA, Kanadzie, Chinach, koncertowała w Europie i Ameryce Południowej.

Jednym z ostatnich osiągnięć Masternak jest występ w prestiżowej Dizzy’s Club Coca-Cola w Nowym Jorku, gdzie wystąpiła w zespole, którym kierował John Pattitucci. 

Po koncercie Malwiny Masternak, w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się słuchowisko Michała Chołki –  „Istnienie Poszczególne”, z muzyką znakomitych polskich jazzmanów, inspirowane życiem i twórczością Stańko. W rolę mistrza jazzu wcielił się Robert Żurek.

– Przed emisją odbędzie się rozmowa z reżyserem i autorem scenariusza – zapowiada Estrada Rzeszowska. 

Tego samego dnia, o 20:00 w Rzeszowskich Piwnicach wystąpi także Paweł Palcowski Quintet, zespół pochodzącego z Rzeszowa trębacza, kompozytora, doktora oraz nauczyciela akademickiego Pawła Palcowskiego, który wydał dotychczas dwie płyty.

Pierwsza z nich była bestsellerem sklepu DiskUnion w Tokyo oraz doczekała się wersji winylowej. Obie płyty dostępne są też we wszystkich serwisach streamingowych.

Paweł Palcowski koncertuje również m.in. z Arkiem Skolikiem i Edem Cherry, oraz jest członkiem Big Bandu Śląskiego. Paweł Palcowski Quintet oprócz kompozycji lidera, wykona również własne interpretacje utworów Tomasza Stańko.

Pawłowi Palcowskiemu na scenie towarzyszyć będą: Jarosław Bothur (saksofon tenorowy), Kajetan Borowski (fortepian) Maciej Kitajewski (kontrabas) i Arek Skolik (perkusja). Po koncercie o after party w klimacie nu jazz zadba Eskaubei.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Stańko Shuffle” i „Darker Eyes”

Drugi dzień toastu odbędzie się 9 lipca na dziedzińcu Zamku Lubomirskich (start o 20:00). Tam usłyszycie dwa projekty: „Stańko Shuffle” i „Darker Eyes”. Autorem pierwszego jest Sławomir Kurkiewicz, cieszący się dużym uznaniem kontrabasista jazzowy z Polski.

Kontrabas Kurkiewicza można usłyszeć można na sześciu albumach z Wasilewski Trio, trzech płytach z Tomaszem Stańko, dwóch ze słynnym francuskim perkusistą Manu Katche czy w nagraniach z Jacobem Youngiem. 

Projekt przygotowany na „Toast…” będzie niejako debiutem Kurkiewicza jako kompozytora i lidera zespołu. Inspiracją do przygotowania projektu „Stańko Shuffle” jest jedno ze wspomnień kontrabasisty ze współpracy z Tomaszem Stańko.

Trębaczowi wielką radość przynosiło słuchanie muzyki w trybie shuffle, czyli gdy odtwarzacz, mając do dyspozycji całą cyfrową bibliotekę muzyczną użytkownika sam – losowo, czy w oparciu o własne algorytmy – generuje listę odtwarzania.

W ten sposób Stańko słuchał fragmentu symfonii Gustava Mahlera, która płynnie przechodziła w utwór Jamesa Browna, by za chwilę sięgnąć po nagranie freejazzowej awangardy. W podobnej koncepcji pomyślany jest ten koncert.

Z kolei za projektem „Darker Eyes” stoi Jakob Bro, duński gitarzysta, który z powodzeniem koncertuje po obu stronach Atlantyku. Jego także odkrył Tomasz Stańko, zapraszając do nagrania albumu „Dark Eyes”.

Dziś Jakob Bro ma w swoim dorobku sześć płyt dla ECM – w tym ostatnią, nagraną z wielkim saksofonistą tenorowym Joe Lovano, w hołdzie ikonie jazzowej perkusji – Paulowi Motianowi.

Bro po śmierci Tomasza Stańko nagrał poświęcony mu utwór „To Stanko” na swojej płycie „Uma Elmo”. Jakob Bro na „Toast…” przygotuje specjalny projekt, który nawiązywać będzie do muzyki, którą tworzył ze Stańko w ramach „skandynawskiego kwintetu” Dark Eyes.

Na scenie wystąpią także: Bill McHenry (saksofon tenorowy), Jesper Zeuthen (saksofon altowy), Felix Rossy (trąbka), Jorge Rossy (perkusja), Jakob Høyer (perkusja), Anders Christensen (kontrabas) i Florent Nisse (kontrabas).

Honorowy obywatel

Tomasz Stańko, zmarły przed pięcioma laty artysta, to jeden z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu. Urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie, jest jego honorowym obywatelem. Toast dla mistrza po raz pierwszy odbył się w 2019 roku. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama