Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Osiem osób, w tym byli prezesi Banku Spółdzielczego w Grębowie pod Tarnobrzegiem, stanie przed sądem za wyrządzenie mu milionowych strat.

Prokurator Agnieszka Zięba z rzeszowskiego oddziału Prokuratury Krajowej wysłała do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu akt oskarżenia. Zięba objęła nim Janinę K., prezeskę banku, jego wiceprezeskę Genowefę K., i Teresę K., która zasiadała w zarządzie banku. 

Akt oskarżenia obejmuje także Danutę R., specjalistę ds. samorządowych i obsługi oszczędności; Bożenę S., starszego inspektora ds. oszczędności i depozytów, członka rady nadzorczej, i Krzysztofa K., syna Janiny K., referenta ds. kredytów.

Prezeska banku szefem gangu 

Całą szóstkę zatrzymali 1 lutego br. funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. W kolejnych miesiącach zarzuty usłyszały jeszcze dwie osoby zasiadające w radzie nadzorczej banku: Marian R. (przewodniczący) i Helena K. (wiceprzewodnicząca).

Ta ostatnia dwójka, jako jedyna, będzie odpowiadała przed sądem z wolnej stopy, pozostałe osoby wciąż przebywają w areszcie. 

Jak wyliczyli śledczy, Bank Spółdzielczy w Grębowie, przed upadłością, którą 3 września 2019 roku ogłosił Sąd Rejonowy w Rzeszowie, poniósł straty w wysokości 55 mln zł. Prokurator Agnieszka Zięba twierdzi, że gangiem bankowców kierowała Janina K. 

Oszustwa były popełniane w latach 2004-2019. Szkoda banku wynosi prawie 19,3 mln zł, do tego dochodzi 25 mln zł, które bankierzy przywłaszczyli – to pieniądze kilkudziesięciu klientów, jakie mieli na lokatach.  

W czerwcu 2019 roku Janina K., Genowefa K. i Krzysztof K. wyłudzili z dwóch banków 10 mln zł – 7 mln zł z Banku Spółdzielczego w Rutce-Tartak i 3 mln zł z Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Radomiu. Oba banki okłamano na temat kondycji finansowej BS w Grębowie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Rachunki na nieżyjące osoby 

Z ustaleń śledczych wynika, że pracownicy grębowskiego banku podrabiali dokumenty, fałszowali je, zakładali rachunki na fikcyjne i nieżyjące osoby, przelewali pieniądze na rachunkach, wypłacali gotówkę, udzielali sobie kredytów. 

– Bez akceptacji członków rady nadzorczej oraz bez właściwego ich zabezpieczenia, jak też z zaniżonym oprocentowaniem odsetek – ustaliła w śledztwie prokurator Agnieszka Zięba. 

Pięć osób odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wszyscy będą rozliczani przez sąd za wyrządzenie Bankowi Spółdzielczemu w Grębowie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także przywłaszczenie majątku banku. 

Ponadto Janinie K., Genowefie K. oraz Krzysztofowi K. zarzucono popełnienie dwóch oszustw na szkodę BS w Rutce-Tartak i Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Radomiu. Bankierom grozi do 10 lat więzienia, śledczy zajęli ich pieniądze, auta i biżuterię. 

Działalność BS w Grębowie zawiesiła 12 lipca 2019 r. Komisja Nadzoru Finansowego. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama