Fot. Grzegorz Bukala / Boogeepic

6. Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży KinoLub zawita do Rzeszowa w dniach 26-29 września.

Rzeszów będzie centrum festiwalowym tegorocznej edycji KinoLub. Poszczególne wydarzenia zaplanowano w Wojewódzkim Domu Kultury (ul. Okrzei 7) i w Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy (ul. Mickiewicza 13).

Oprócz Rzeszowa, KinoLub zagości w Krośnie (Biuro Wystaw Artystycznych), Lubaczowie (Miejski Dom Kultury) i Zatwarnicy (Kino Końkret). Festiwal jest dedykowany młodej widowni, która zobaczy 9 filmów pełnometrażowych oraz 58 krótkich filmów. 

– To w większości najnowsze produkcje prezentowane i nagradzane na festiwalach międzynarodowych – filmy fabularne, aktorskie oraz animowane – wyjaśnia Jagoda Mazepa z Podkarpackiej Komisji Filmowej, która jest organizatorem KinoLub. 

Na ekranie zobaczycie historie pokazujące życie, pasje i marzenia dzieci z najdalszych zakątków świata – m.in. z Indii, Filipin, Kanady, Singapuru czy Kolumbii.

– To wartościowe i ambitne produkcje, których brakuje w tradycyjnym repertuarze kinowym czy telewizyjnym. Reprezentują cały wachlarz krajobrazów i tematów, takich jak przyjaźń, dorastanie, wartości, poszukiwanie tożsamości czy wielokulturowość – mówi Mazepa. 

Poprzednie edycje festiwalu zgromadziły ponad 40 tysięcy widzów. PKF zaprasza młodych widzów oraz rodziny z dziećmi na popołudniowe seanse – od niedzieli do środy.

W niedzielę (26 września) w WDK trzy projekcje: dwa pasma filmów krótkometrażowych „Dookoła świata” (4 lata+) i „W pogoni” (15 lat+) oraz film familijny „Jackie i Oopjen” (9 lat+), na którym dobrze bawić się będą zarówno dzieci, jak i rodzice.

– Tego dnia na ekranie zobaczymy wciągające historie z m.in. Iranu, Japonii, Serbii, Rosji, Francji czy Holandii – zapowiadają organizatorzy. 

Także w niedzielę (godz. 10:00) w Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy pasmo bajek dla maluchów „Witaj, przygodo” (4 lata+). Zobaczcie sześć krótkich filmów m.in. z Kolumbii czy Singapuru.

Od poniedziałku do środy (17:00) w WDK będą pełnometrażowe filmy fabularne. W poniedziałek „Drzewo” (6 lat+), film indyjski, który przeniesie młodych widzów do egzotycznej azjatyckiej dżungli, gdzie mieszka mała obrończyni przyrody – Raksha.

We wtorek pokaz specjalny filmu „Czarny Młyn” (9 lat+), a w środę „Śmieszne Czerwone Buty” (11 lat+) – kino lekkie, rozrywkowe z odległych Filipin. Festiwal ma formułę konkursu. Zwycięskie filmy – wybrane przez jury dziecięce i dorosłe – poznamy w środę. 

Wstęp jest wszystkie projekcje jest bezpłatny, ale obowiązują rezerwacje za pośrednictwem strony www.kinolub.pl, w zakładce „EDYCJA 2021” znajdziecie formularz, tam też jest szczegółowy harmonogram projekcji. 

Program KinoLub 2021 podzielono na pięć kategorii wiekowych: 4 lata+, 6 lat+, 9 lat+, 11 lat+, 15 lat+. Filmy są w polskiej wersji językowej – mają polskiego lektora, a filmy w kategorii wiekowej 15 lat+ polskie napisy. Projekcjom towarzyszą dyskusje z widzami. 

Tegoroczna edycja KinoLub będzie dostępna także on-line, na www.laboratoriumfilmowe.pl – od 26 września do 6 października. Rejestracja i korzystanie z serwisu jest bezpłatne. 

Wydarzenie specjalne 

We wtorek (28 września) o godz. 17:00 w WDK odbędzie się pokaz specjalny filmu „Czarny Młyn” (reż. Mariusz Palej, 2020), połączony z seminarium dla nauczycieli i rodziców. Poprowadzi je Anna Równy – edukatorka filmowa, specjalizująca się w kinie młodego widza.

Do uczestnictwa w seminarium Podkarpacka Komisja Filmowa zachęca szczególnie nauczycieli i pedagogów. Seminarium potrwa godzinę, istnieje możliwość otrzymania zaświadczenia o udziale. Rejestracja online na www.kinolub.pl/rzeszow.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama