Fot. Materiały prasowe. Na zdjęciu Melania Pietrucha
Reklama

16 polskich dzieci zostało Championami Międzynarodowej Olimpiady z arytmetyki mentalnej, która odbyła się w tureckim mieście Antalya. Wśród laureatów jest 6-letnia Melania Pietrucha z Rzeszowa! 

Reprezentacja naszego kraju liczyła 16 młodych zawodników i każdy z nich wrócił z tytułem Championa, pokonując ponad 100 dzieci z 10 innych krajów. Tegoroczna Olimpiada odbyła się 26 czerwca w Antalyi, do której zjechało 135 uczestników z krajów takich jak Niemcy, Włochy, Estonia, Francja, Azerbejdżan, Izrael, Ukraina, Mołdawia, Wielka Brytania i Polska.

Olimpiada polegała na obliczeniu jak największej liczby przykładów w czasie 10 minut. Dzieci musiały pokonać aż do 70 zadań rozwiązując przykłady – dziesiątki i setki na różnych poziomach trudności

Okazało się to dla naszej reprezentacji łatwym zadaniem – większość z nich skończyła przed końcem czasu, a na jedno działanie poświęcili około 1s. Długość nauki arytmetyki mentalnej naszych olimpijczyków była różna – niektórzy ćwiczyli zaledwie pół roku, a inni już od ponad dwóch lat i nie jest to ich pierwsze zwycięstwo.

Polskę reprezentowali: na poziomie 1: Kaylum Thompson, Antonina Kolasińska, Mateusz Zygmunt (po 7 lat), Szymon Wasilewski, Samuel Dziekan, Franciszek Podkanowicz (po 8 lat), Wiktor Mandecki (11 lat), Aleksandra Kniewska (12 lat), na poziomie 2: Piotr Kotiwcki (9 lat), Krystian Pawełkiewicz (8 lat) i Nataniel Pawełkiewicz (11 lat)

Z kolei na poziomie 3 nasz kraj reprezentowali: wspomniana 6-lenia Melania Pietrucha z Rzeszowa oraz Filip Pietruszka (9 lat), Lena Iwańczyk (10 lat), Maria Zygmunt (11 lat) i Maciej Zygmunt (13 lat).

Czym jest arytmetyka mentalna?

To metoda obliczeń ustnych, dzięki której dziecko uaktywnia obie półkule mózgu, rozwijając przy tym pamięć wzrokową, koncentrację, wyobraźnię przestrzenną oraz myślenie twórcze — szybkie liczenie jest tak naprawdę efektem ubocznym, w technice chodzi przede wszystkim o rozwój intelektu dziecka.

W rezultacie metoda pomaga poradzić sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami dla dzieci w dzisiejszych czasach, m.in. w szybszym zapamiętywaniu, skupieniu czy przedmiotach ścisłych.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Metoda ma już długą tradycję pochodzącą ze starożytnej Japonii i rozsławioną na cały świat. Dodatkowo w wielu współczesnych szkołach — przede wszystkim w Azji jest również przedmiotem szkolnym.

W Polsce to dopiero raczkująca dyscyplina, a za jej popularyzację odpowiada Indigo Mental Club Polska na czele z dyrektor Karoliną Lubenets, 25-letnią przedsiębiorczynią, która za sobą ma kilkudziesięciu mistrzów świata i wiele olimpiad międzynarodowych w tej dziedzinie.

Jak uczymy arytmetyki mentalnej?

Dzieci uczą się początkowo obliczać działania, używając abakusa (japońskiego liczydła). Z czasem gdy wiedza się przyswoi i mózg zaczyna wykonywać działania bez zastanawiania się – dziecko poznaje obliczenia wyobrażeniowe, czyli wyobraża sobie liczydło w głowie i dokonuje na nim obliczeń.

Do tego jest potrzebna naprawdę dobra pamięć, żeby co sekundę pamiętać zmianę w koralikach na wyobrażonym liczydle. Dzięki temu mają możliwość niesamowicie szybkich obliczeń, które niejednokrotnie przewyższają szybkość kalkulatora. 

Podstawą zwycięstwa Championów na Olimpiadzie w Antalyi była regularność, bo właśnie to prowadzi do rozwoju w arytmetyce mentalnej, bo arytmetyka mentalna jest sportem – sportem umysłowym. 

– Arytmetyka mentalna to dyscyplina, która w Polsce, niestety, nie jest popularna i mamy nadzieję, że sukcesy naszych olimpijczyków pomogą w jej promocji oraz przydadzą się w przyszłości naszych dzieci – podkreśla Zuzanna Różańska ze szkoły arytmetyki mentalnej Indigo Mental Club Polska, która prowadzi zajęcia dla dzieci w Warszawie oraz Łodzi.

(RzN)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama