Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

Rzeszów po raz szósty będzie celebrować twórczość pochodzącego z Rzeszowa wybitnego trębacza jazzowego, Tomasza Stańko. 13 lipca odbędzie się Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. Poprzedzi go cykl wyjątkowych wydarzeń.

6. Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko rozpocznie się 5 lipca w Rzeszowskich Piwnicach. O godz. 19:00 zaplanowano wernisaż wystawy „Mikrokosmos Tomasza Stańko”. To wystawa fotografii z warszawskiego mieszkania artysty, autorstwa Soni „Kokoshki” Gorczak. Wystawę będzie można zobaczyć w dniach 5-14 lipca.

Zdjęcie: materiały prasowe

O kolejnych wydarzeniach w ramach 6. Toastu dla Tomasza Stańko pisaliśmy już wcześniej. To dwa koncerty w Rzeszowskich Piwnicach – 6 lipca zagrają tam Kosmonauci, a 7 lipca grupa Horntet. Oba koncerty rozpoczynać się będą o godz. 19:00. 

 

Z kolei 11 lipca, o godz. 19:00 na scenie plenerowej Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, wystąpią absolwenci kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa: Patrycja Zawalska – wokal, Szymon Lizak – saksofon, Dawid Zawalski – fortepian, Mateusz Siry – kontrabas, Rafał Stępień – perkusja, Michał Świerczek – perkusjonalia, Łukasz Pachel – fortepian, Oliver Monticolo – perkusja, Bartłomiej Krawczyk – bas, Marcin Stasik – saksofon, Łukasz Kuklewicz – saksofon.

Obara i „Bluish Landscapes”

Zdjęcie: Jacek Poremba

Najważniejsze wydarzenie związane z „Toastem” zaplanowano na 13 lipca. Na dziedzińcu zamku Lubomirskich o 19:00 wystąpi saksofonista Maciej Obara ze swoim projektem „Bluish Landscapes”. Obarze na scenie będą towarzyszyć: Sissel Vera Pettersen – wokal, elektronika, Amalia Umeda – skrzypce, Anna Szmatoła – wiolonczela, Dominik Wania – fortepian, Adam Jędrysik – gitara, Ingerbrigt Håker Flaten – kontrabas i Audun Kleive – perkusja.

„Bluish Landscapes”, to specjalny projekt stworzony na tegoroczny „Toast”, zainspirowany brzmieniem Skandynawii, której wpływ odnajdujemy w życiu i twórczości Tomasza Stańko. Maciej Obara otrzymał od jazzmana zaproszenie do wspólnych koncertów w międzynarodowym sekstecie z Alexiem Tuomarilą, Jakobem Bro, Joey’em Baronem, Andersem Jorminem i Sławomirem Kurkiewiczem.

Z kolei współpraca Obary w ramach New Balladyna Quartet czy koncerty Tomasza Stańko i Aukso, pozwoliły saksofoniście nawiązać kontakt z muzyką, którą dotychczas znał tylko z nagrań. Skandynawskie inspiracje Stańki stały się drogowskazem w artystycznym życiu Macieja Obary.

– Stańko zawsze postrzegał Skandynawię jako coś wyjątkowego. Miał rację. W jego zespołach zawsze dochodziło do fuzji Polaków i Skandynawów. Dla mnie to nieskończone źródło inspiracji, dlatego też muzycy w tym projekcie to najlepsze osobowości obu scen, które zapewne byłyby i jego wyborem – mówi o „Bluish Landscapes” Obara. 

Craig Taborn

Zdjęcie: materiały prasowe

13 lipca na scenie wystąpi także Craig Taborn (fortepian solo), który wielokrotnie współpracował z Tomaszem Stańko w różnych konstelacjach – z Jimem Blackiem, Joey’em Baronem, Chrisem Lightcapem, Arildem Andersenem, Chrisem Potterem. Kilka lat temu pianista mówił, że muzyka trębacza „domaga się odmiennej formy”.

– Przygotowany specjalnie na Toast Urodzinowy recital solowy będzie podsumowaniem wspólnej muzycznej przygody Craiga Taborna z Tomaszem Stańko, okazją do wspomnień i swoistym hołdem dla najważniejszego polskiego muzyka jazzowego złożonym w rocznicę jego urodzin – zapowiada Estrada Rzeszowska. 

Even Røstad

Zdjęcie: materiały prasowe

To ostatni artysta tegorocznego „Toastu”, który zremiksuje utwory z projektu „Bluish Landscapes”. Røstad uważany jest wschodzący talent w dziedzinie muzyki elektronicznej z Nord-Trøndelag w Norwegii. Tworzy wciągające i stale ewoluujące pejzaże dźwiękowe.

Niezwykłe umiejętności Røstada wyszły na pierwszy plan na festiwalu Punkt w Kristiansand, gdzie remiksował na żywo utwory Joanny Dudy i Erlenda Apnesetha, a także współpracując z Hamidem Drake’em.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko jest bezpłatny.

Toast dla Mistrza

„Toast” w Rzeszowie odbywa się od 2019 roku, uczestniczą w nim artyści, którzy mieli zaszczyt grać z wirtuozem trąbki. „Toast” jest wspólną inicjatywą miasta i Anny Stańko, córki i wieloletniej menadżerki artysty. Tomasz Stańko na świat przyszedł w Rzeszowie i spędził w nim pierwsze siedem lat życia. 11 lipca skończyłby 79 lat. 

Tomasz Stańko jest honorowym obywatelem Rzeszowa, skomponował dla miasta grany od 2016 roku hejnał „Cztery strony świata”. Artysta zmarł 29 lipca 2018 roku w Warszawie. Wybitnego muzyka skremowano i pochowano w Nowej Alei Zasłużonych na Powązkach. Spoczął obok zmarłej dzień wcześniej Olgi „Kory” Jackowskiej.

(RzN)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama