Fot. Materiały prasowe TVP. Na zdjęciu kadr z serialu "Ojciec Mateusz"

Jak najlepiej promować miasto i region? Okazuje się, że przez film. Z takiego założenia wyszły władze Podkarpacia i jego stolicy Rzeszowa, które chcą wesprzeć produkcje filmowe związane z regionem.

Do Podkarpackiego  Regionalnego Funduszu Filmowego zostanie przeznaczone 600 tys. zł na produkcje filmowe związane z Podkarpaciem i Rzeszowem. Z kasy województwa na ten cel poszło 400 tys. zł, z kasy miasta – 200 tys. zł.

To pierwsza edycja konkursu w tej formule i z taką pulą pieniędzy, która ma wesprzeć produkcje filmowe związane z Podkarpaciem i Rzeszowem. Pieniądze, które filmowcom uda się zdobyć, mają posłużyć jako „dopięcie budżetu” produkcji fabularnych, dokumentalnych a nawet animacji, które mają szansę na dystrybucję kinową.

– Chcielibyśmy, aby te współfinansowane przez nas produkcje trafiały na konkursy, przeglądy i festiwale. To byłby dla nas świetny sposób promocji. Cieszymy się, że możemy na tej płaszczyźnie promować nasze województwo i miasto Rzeszów – mówi Bogdan Romaniuk, wicemarszałek podkarpacki.

– Traktujemy tę formę promocji, jako jedną z wielu.  Nie mamy jeszcze doświadczenia w tym zakresie, dlatego będziemy się bardzo bacznie przyglądać tego typu promocji – twierdzi Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa.

Konkurs już trwa i jest na etapie konsultacji konkretnych projektów. Jak podkreśla Marta Kraus, kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej, pieniądze z PRFF mają zostać przeznaczone na dojrzałe produkcje, które mają już swoje finansowanie zapewnione z różnych źródeł.

– Dysponujemy pieniędzmi na bycie koproducentem danego filmu, a więc współwłaścicielem praw do niego – wyjaśnia  Marta Kraus.

Podstawowym założeniem konkursu jest  to, aby przyciągnąć firmy, które produkują  na Podkarpaciu. – Zależy nam na tym, aby film był realizowany tu, wykorzystywał podkarpackie i rzeszowskie lokacje. Powinien wykorzystywać tematykę dotyczącą regionu, lokalne talenty twórców i firm  koprodukcyjnych – mówi szefowa PKFF.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Warunkiem otrzymania pieniędzy jest związanie produkcji filmu z Rzeszowem i/lub województwem podkarpackim i wykorzystanie ich w 100 procentach na miejscu.  

Termin przyjmowania wniosków od twórców upływa 2 czerwca 2017. Wnioski zostaną najpierw ocenione pod względem formalnym, później ich merytoryczną wartość ocenią eksperci zewnętrzni z branży filmowej. Na koniec wyboru dokona komisja, w której znajdą się przedstawiciel Rzeszowa, województwa oraz Podkarpackiej Komisji Filmowej.

– Nie mówimy jeszcze ostatniego słowa. Mam nadzieję, że w kolejnych latach budżet PRFF będzie wzrastał, a my będziemy się mogli pochwalić wymiernymi efektami promocji – liczy na to Bogdan Romaniuk.

Z takiego założenia wiele lata temu wyszedł Sandomierz angażując się w produkcję bijącego rekordy popularności serialu „Ojciec Mateusz”.

Instytucje podobne do PRFF od lat działają w różnych regionach. Skupiają twórców, którzy angażują w promowanie danego regionu za pośrednictwem filmu. Podkarpacki Fundusz funkcjonuje od roku w ramach Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. I to właśnie WDK stanie się koproducentem produkcji filmowych, które zostaną wybrane w wyniku konkursu.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama