664. urodziny Rzeszowa. Honorowi obywatele miasta i życzenia od biskupa [ZDJĘCIA]

664 lata, 57 honorowych obywateli, tłumy gości, dwa koncerty i wyjątkowe życzenia bp. Kazimierza Górnego oraz urodzinowy tort – tak Rzeszów w sobotę świętował w Filharmonii Podkarpackiej kolejną rocznicę lokacji miasta.

 

Zgodnie z tradycją podczas uroczystości zostały wręczone tytuły honorowego obywatela miasta Rzeszowa. Do 55. honorowych obywateli dołączyła pierwsza kobieta Marta Półtorak, właścicielka galerii Millenium Hall oraz prezes firmy „Marma Polskie Folie”, a także prof. Jerzy Posłuszny, rektor i założyciel Rzeszowskiej Szkoły Wyższej WSPiA.

Filharmonia Podkarpacka w środowy wieczór była wypełniona po brzegi. Wśród gości byli m.in. prof. Aleksandra Bobko, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, posłowie,  przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, a także duchowieństwa na czele z Kaźmierzem Górnym, biskupem seniorem i honorowym obywatelem miasta.

– 664-lecie lokacji miasta to nie tylko okazja do świętowania, ale także do refleksji nad historią, tradycjami, dorobkiem pokoleń spośród których wyłoniło się wielu znakomitych obywateli rozsławiających Rzeszów w kraju i na całym świecie  – mówił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

– Chylę czoła nad chlubą przeszłości naszego miasta  i pragnę podkreślić, że budowniczy Rzeszowa dali solidny fundament pod obecny wizerunek miasta – dynamicznie rozwijającego się, świadomego sowich atutów, bezpiecznego, przyciągającego inwestorów, turystów i mieszkańców – dodawał.

Pierwsza kobieta w gronie honorowych obywateli

Zgodnie z tradycją  Andrzej Szymanek, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, streścił dzieje Rzeszowa. Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie przez radnych laudacji o wyróżnionych obywatelach Rzeszowa. Postać Marty Półtorak przybliżył wiceprzewodniczący Rady Miasta  Konrad Fijołek.

– To wielki zaszczyt wygłosić laudacje dla pierwszej w historii naszego miasta kobiety – honorowego obywatele naszego miasta – powiedział Fijołek. – Marta Półtorak jest prawdziwym człowiekiem renesansu, a jej filozofia działania jest spójna z naszym wiodącym hasłem „Rzeszów – stolica innowacji” – dodawał.

O licznych zasługach prof. Jerzego Posłusznego mówił Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta. – Nikt z radnych nie miał najmniejszych wątpliwości, co do tego, że prof. Posłusznemu należy się tytuł honorowego obywatela miasta – mówił Dec.

Po odczytanych laudacjach przyszedł czas na wręczenie kwiatów, pamiątkowych dyplomów i statuetki z figurą Jana Pakosławica (założyciela Rzeszowa), wpis do księgi pamiątkowej  oraz przemówienia nowych honorowych obywateli miasta.

Mężczyźnie w dziale „Baśnie i legendy”

Jako pierwsza wystąpiła Marta Póltorak, która chociaż rzadko się wzrusza, to podczas uroczystości nie mogła powstrzymać drżenia głosu. Na początek podziękowała swoim rodzicom, mężowi, rodzinie i współpracownikom, bez których, jak sama zaznaczyła, nie mogłaby dokonać aż tak wiele.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Gdy powiedziano, że jest ona pierwsza kobietą, która otrzyma tytuł honorowego obywatela Marcie Półtorak od razu skojarzyła się ta sytuacja z Walentiną Tierieszkową, która była pierwszą kobietą w kosmosie oraz pewną anegdotką: „Przychodzi mężczyzna do księgarni i prosi ekspedientkę i pyta, gdzie leży pozycja „Mężczyzna – pan i władca”. Ekspedientka odpowiedziała: proszę poszukać w dziale „baśnie i legendy”.

– Jestem ogromnie onieśmielona dotychczasowymi honorowymi obywatelami –  są to naprawdę bardzo wybitne nazwiska. Dlatego też pozwolę sobie zacytować dwóch z nich – Jana Pawła II i Wojciecha Kilara – mówiła Marta Półtorak.

Cytat  z papieża-Polaka był z fragmentu listu do kobiet: „Kobieta bowiem, być może  bardziej jeszcze niż mężczyzna, widzi człowieka, ponieważ widzi go sercem. Niezależnie od układów, ideologicznych, czy politycznych, widzi go w jego wielkości i stara wyjść mu naprzeciw”.

„Jestem dumna z Rzeszowa”

– Wojciech Kilar powiedział: „Dziękuje Bogu, że jest Rzeszów, to cudowne, polskie miasto”. Ja również  jestem dumna z Rzeszowa. Mogłabym mieszkać w każdym innym miejscu, a wybrałam to miasto i naprawdę nie żałuję – stwierdziła Marta Półtorak.

Prof. Jerzy Posłuszny również swoje wystąpienie zaczął od podziękowania swoim współpracownikom, bez których WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa by nie funkcjonowała i się nie rozwijała. – Dziś jesteśmy dumni, że mieszkamy w Rzeszowie, mieście które znakomicie się rozwija – mówił prof. Posłuszny.

– Jeśli chcemy za granicą zlokalizować Rzeszów mówimy, że leży on niedaleko  Krakowa. Biorąc pod uwagę perspektywy Rzeszowa i jego nowoczesność, to być może za kilkanaście lat  będzie się mówiło, że prastary Kraków leży koło nowoczesnego Rzeczowa – dodawał.

Biskup życzy poszerzenia granic Rzeszowa

Głos zabrał również bp Kazimierz Górny, który złożył Rzeszowowi chyba najlepsze urodzinowe życzenia.  – Życzę, aby Świlcza, Trzebownisko, Krasne, Tyczyn i Boguchwała stanowiły piękne dzielnice wielkiego Rzeszowa – mówił duchowny, dając jasno do zrozumienia, że najważniejsi hierarchowie kościelni w Rzeszowie popierają politykę prezydenta Tadeusza Ferenca w poszerzaniu miasta.

Muzyczną gwiazdą obchodów 664. rocznicy lokacji Rzeszowa była Lora Szafran – uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych, która zaśpiewała przeboje Władysława Szpilmana, Henryka Warsa i Jerzego Wasowskiego.

Urodziny Rzeszowa rozpoczął Maciej Skarbek, pochodzący z Rzeszowa młody pianista, laureat wielu międzynarodowych konkursów, który zagrał „Walce szlachetne i sentymentalne” Maurice’a Ravela. Po części oficjalno-koncertowej na zgromadzonych gości czekał poczęstunek oraz pyszny tort urodzinowy.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama