664. urodziny Rzeszowa. Honorowi obywatele miasta i życzenia od biskupa [ZDJĘCIA]

664 lata, 57 honorowych obywateli, tłumy gości, dwa koncerty i wyjątkowe życzenia bp. Kazimierza Górnego oraz urodzinowy tort – tak Rzeszów w sobotę świętował w Filharmonii Podkarpackiej kolejną rocznicę lokacji miasta.

 

Zgodnie z tradycją podczas uroczystości zostały wręczone tytuły honorowego obywatela miasta Rzeszowa. Do 55. honorowych obywateli dołączyła pierwsza kobieta Marta Półtorak, właścicielka galerii Millenium Hall oraz prezes firmy „Marma Polskie Folie”, a także prof. Jerzy Posłuszny, rektor i założyciel Rzeszowskiej Szkoły Wyższej WSPiA.

Filharmonia Podkarpacka w środowy wieczór była wypełniona po brzegi. Wśród gości byli m.in. prof. Aleksandra Bobko, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL, posłowie,  przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, a także duchowieństwa na czele z Kaźmierzem Górnym, biskupem seniorem i honorowym obywatelem miasta.

– 664-lecie lokacji miasta to nie tylko okazja do świętowania, ale także do refleksji nad historią, tradycjami, dorobkiem pokoleń spośród których wyłoniło się wielu znakomitych obywateli rozsławiających Rzeszów w kraju i na całym świecie  – mówił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

– Chylę czoła nad chlubą przeszłości naszego miasta  i pragnę podkreślić, że budowniczy Rzeszowa dali solidny fundament pod obecny wizerunek miasta – dynamicznie rozwijającego się, świadomego sowich atutów, bezpiecznego, przyciągającego inwestorów, turystów i mieszkańców – dodawał.

Pierwsza kobieta w gronie honorowych obywateli

Zgodnie z tradycją  Andrzej Szymanek, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, streścił dzieje Rzeszowa. Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie przez radnych laudacji o wyróżnionych obywatelach Rzeszowa. Postać Marty Półtorak przybliżył wiceprzewodniczący Rady Miasta  Konrad Fijołek.

– To wielki zaszczyt wygłosić laudacje dla pierwszej w historii naszego miasta kobiety – honorowego obywatele naszego miasta – powiedział Fijołek. – Marta Półtorak jest prawdziwym człowiekiem renesansu, a jej filozofia działania jest spójna z naszym wiodącym hasłem „Rzeszów – stolica innowacji” – dodawał.

O licznych zasługach prof. Jerzego Posłusznego mówił Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta. – Nikt z radnych nie miał najmniejszych wątpliwości, co do tego, że prof. Posłusznemu należy się tytuł honorowego obywatela miasta – mówił Dec.

Po odczytanych laudacjach przyszedł czas na wręczenie kwiatów, pamiątkowych dyplomów i statuetki z figurą Jana Pakosławica (założyciela Rzeszowa), wpis do księgi pamiątkowej  oraz przemówienia nowych honorowych obywateli miasta.

Mężczyźnie w dziale „Baśnie i legendy”

Jako pierwsza wystąpiła Marta Póltorak, która chociaż rzadko się wzrusza, to podczas uroczystości nie mogła powstrzymać drżenia głosu. Na początek podziękowała swoim rodzicom, mężowi, rodzinie i współpracownikom, bez których, jak sama zaznaczyła, nie mogłaby dokonać aż tak wiele.

Gdy powiedziano, że jest ona pierwsza kobietą, która otrzyma tytuł honorowego obywatela Marcie Półtorak od razu skojarzyła się ta sytuacja z Walentiną Tierieszkową, która była pierwszą kobietą w kosmosie oraz pewną anegdotką: „Przychodzi mężczyzna do księgarni i prosi ekspedientkę i pyta, gdzie leży pozycja „Mężczyzna – pan i władca”. Ekspedientka odpowiedziała: proszę poszukać w dziale „baśnie i legendy”.

– Jestem ogromnie onieśmielona dotychczasowymi honorowymi obywatelami –  są to naprawdę bardzo wybitne nazwiska. Dlatego też pozwolę sobie zacytować dwóch z nich – Jana Pawła II i Wojciecha Kilara – mówiła Marta Półtorak.

Cytat  z papieża-Polaka był z fragmentu listu do kobiet: „Kobieta bowiem, być może  bardziej jeszcze niż mężczyzna, widzi człowieka, ponieważ widzi go sercem. Niezależnie od układów, ideologicznych, czy politycznych, widzi go w jego wielkości i stara wyjść mu naprzeciw”.

„Jestem dumna z Rzeszowa”

– Wojciech Kilar powiedział: „Dziękuje Bogu, że jest Rzeszów, to cudowne, polskie miasto”. Ja również  jestem dumna z Rzeszowa. Mogłabym mieszkać w każdym innym miejscu, a wybrałam to miasto i naprawdę nie żałuję – stwierdziła Marta Półtorak.

Prof. Jerzy Posłuszny również swoje wystąpienie zaczął od podziękowania swoim współpracownikom, bez których WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa by nie funkcjonowała i się nie rozwijała. – Dziś jesteśmy dumni, że mieszkamy w Rzeszowie, mieście które znakomicie się rozwija – mówił prof. Posłuszny.

– Jeśli chcemy za granicą zlokalizować Rzeszów mówimy, że leży on niedaleko  Krakowa. Biorąc pod uwagę perspektywy Rzeszowa i jego nowoczesność, to być może za kilkanaście lat  będzie się mówiło, że prastary Kraków leży koło nowoczesnego Rzeczowa – dodawał.

Biskup życzy poszerzenia granic Rzeszowa

Głos zabrał również bp Kazimierz Górny, który złożył Rzeszowowi chyba najlepsze urodzinowe życzenia.  – Życzę, aby Świlcza, Trzebownisko, Krasne, Tyczyn i Boguchwała stanowiły piękne dzielnice wielkiego Rzeszowa – mówił duchowny, dając jasno do zrozumienia, że najważniejsi hierarchowie kościelni w Rzeszowie popierają politykę prezydenta Tadeusza Ferenca w poszerzaniu miasta.

Muzyczną gwiazdą obchodów 664. rocznicy lokacji Rzeszowa była Lora Szafran – uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych, która zaśpiewała przeboje Władysława Szpilmana, Henryka Warsa i Jerzego Wasowskiego.

Urodziny Rzeszowa rozpoczął Maciej Skarbek, pochodzący z Rzeszowa młody pianista, laureat wielu międzynarodowych konkursów, który zagrał „Walce szlachetne i sentymentalne” Maurice’a Ravela. Po części oficjalno-koncertowej na zgromadzonych gości czekał poczęstunek oraz pyszny tort urodzinowy.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama