Zdjęcie; Maciej Brzana / Rzeszów News

666-lecie lokacji Rzeszowa zbliża się wielkimi krokami. Uroczystości odbędą się jednak bez wręczania tytułów dla honorowych i zasłużonych obywateli. Kapituła uznała, że tytułów nie można rozdawać lekką ręką. 

Co roku w okolicach daty 19 stycznia w Filharmonii Podkarpackiej odbywają się uroczystości związane z obchodami lokacji miasta. Data nigdy nie jest przypadkowa, ponieważ Rzeszów prawa miejskie otrzymał dokładnie 19 stycznia 1354 roku.

Na uroczystości związane z urodzinami miasta zazwyczaj składa się przypomnienie historii miasta, występ artystyczny oraz wręczenie okolicznościowych tytułów i wyróżnień: Honorowy Obywatel Miasta Rzeszowa i Zasłużony dla Miasta Rzeszowa.

Ostatnimi, którzy je otrzymali w ubiegłym roku, byli: prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego; prof. Kazimierz Widenka, „ojciec” rzeszowskiej kardiochirurgii oraz Mateusz Tułecki, twórca popularnej konferencji „Internet Beta”.

Podczas tegorocznych uroczystości z okazji 666-lecia lokacji miasta 9-osobowa kapituła, w skład, której wchodzą miejscy radni i urzędnicy, uznała, że odznaczenia i tytuły nie będą wręczane. – Za dużo przyznajemy tych tytułów i trzeba trochę zwolnić oraz bardziej selektywnie podchodzić do tego – wyjaśnia Andrzej Dec, szef Rady Miasta Rzeszowa.

Kapituła w połowie grudnia 2019 roku obradowała nad trzema zgłoszeniami. Kim byli kandydaci do zaszczytnych tytułów honorowych i zasłużonych obywateli i kto ich zgłosił? Tego Andrzej Dec nie zdradza. – Obrady kapituły są tajne – ucina krótko wszelkie pytania. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Czy brak wyróżnień w tym roku oznacza, że podobnie będzie także w następnych latach? – Tego nie jestem w stanie przewidzieć, choć pewnie część z wniosków, nad którymi dyskutowaliśmy, zostanie ponowiona – mówi przewodniczący Dec.

W tym roku uroczystości z okazji 666-lecia lokacji Rzeszowa odbędą się 18 stycznia w Filharmonii Podkarpackiej o godz. 17:00. Zamiast wręczania tytułów dla honorowych i zasłużonych obywateli władze miasta wręczą nagrody dla laureatów Wielkiego Testu Wiedzy o Rzeszowie.

W programie uroczystości znajdziemy także koncert “Art Pop” – Mika Urbaniak & Victor Davies z gościnnym udziałem Urszuli Dudziak. Bezpłatne zaproszenia na wydarzenie można odebrać w Estradzie Rzeszowskiej od 14 stycznia od godz. 16:00 do wyczerpania puli zaproszeń. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie dwa pojedyncze zaproszenia.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama