73 podkarpackich “terytorialsów” złożyło w Rzeszowie przysięgę [ZDJĘCIA]

0
Reklama

W 79. rocznicę utworzenia Armii Krajowej w niedzielę w Rzeszowie odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty wypowiedziało 73 ochotników. 

 

Żołnierze składali ślubowanie w 31. Batalionie Lekkiej Piechoty w Rzeszowie przy ulicy Langiewicza. Wśród nich było 10 kobiet. “Mundur żołnierza Wojska Polskiego i oliwkowy beret to symbole lojalności, oddania i poświęcenia. Noście je z dumą” napisał w liście do bohaterów uroczystości Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. 

– Macie dziś szczególny przywilej. W 79. rocznicę powstania Armii Krajowej potwierdzicie słowami roty przysięgi wojskowej, swą deklarację pełnego i bezwarunkowego oddania się służbie Rzeczypospolitej – mówił do 73 ochotników płk Dariusz Słota, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Żołnierze WOT nawiązują w swych tradycjach zarówno do Armii Krajowej, jak i niezłomnych bohaterów, obrońców ojczyzny z okresu powojennego, gdy o suwerenność Polski długo trzeba było walczyć – mówiła podczas uroczystości Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. 

Przysięga wojskowa była zwieńczeniem dwóch 16-dniowych kursów szkolenia podstawowego, które odbyły się w Rzeszowie i Nowej Dębie. Pod okiem doświadczonych instruktorów ochotnicy uczyli się posługiwania bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii.

„Szesnastka” to dopiero początek drogi szkoleniowej “terytorialsów” – cykl szkolenia, trwa trzy lata i podzielone jest kolejno na etapy szkolenia: indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

Podczas niedzielnej uroczystości 50 żołnierzy WOT otrzymało promocję na pierwszy stopień podoficerski, którzy w ostatnim kwartale ub. r. ukończyli kurs podoficerski “Sonda”. Nowo mianowani kaprale obejmą stanowiska dowódców sekcji w pięciu batalionach lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. 

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: