W najbliższą niedzielę (5 lipca) ulicami Rzeszowa przejdzie Marsz Pamięci, upamiętniający 73. rocznicę likwidacji rzeszowskiego getta, z którego wywieziono ponad 20 tys. Żydów do obozu zagłady w Bełżcu.

Marsz Pamięci w Rzeszowie odbędzie już po raz 13. Tradycyjnie jest wyrazem sprzeciwu wobec rasizmu i antysemityzmu.

Uczestnicy Marszu wyruszą o godz. 14:00 sprzed dworca Rzeszów Staroniwa. Przejdą ulicami: Pułaskiego, Cieplińskiego, Moniuszki, Matejki, Grunwaldzką i Kopernika do placu Ofiar Getta, gdzie był XVI-wieczny cmentarz żydowski, a w czasie II wojny światowej został zniszczony przez hitlerowców.

Tę samą trasę, ale w przeciwnym kierunku, 7 lipca 1942 roku pokonało 20 tysięcy rzeszowskich Żydów z likwidowanego przez Niemców getta. W czterech transportach zostali wywiezieni z dworca Staroniwa do obozu zagłady w Bełżcu.

Rzeszowskie getto obejmowało 24 ulice i 2 place. Getto zamykało się w granicach ulic: Lwowskiej, Abrahamberga, Gałęzowskiego, Szpitalnej, Baldachówce, Kopernika, Matejki, Króla Kazimierza i Słowackiego.

Bramy wejściowe do getta znajdowały się u wylotu ul. Mickiewicza i Gałęzowskiego (od pl. Wolności). Trzecia brama była na skrzyżowaniu ul. Króla Kazimierza i Baldachówki. Mieszkańcy Rzeszowa mówili, że były to „bramy piekieł”. Umieszczono przy nich napisy: „Niebezpieczeństwo – epidemia” i rysunek wszy.

Z rzeszowskiego getta ocalało tylko 200 Żydów.

Zdjęcia z ubiegłorocznego Marszu Pamięci możecie zobaczyć TUTAJ.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama