74. rocznica Powstania Warszawskiego. Godzina „W” w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

– To była desperacką próba uwolnienia się spod władzy okupanta – mówiła w środę Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, podczas rzeszowskich uroczystości 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 

 

Pamięć powstańców uczczono w całym kraju, także na Podkarpaciu. Wzorem stolicy oraz innych miast, równo o 17:00 wybrzmiały syreny alarmowe. W Rzeszowie uroczystości odbyły się przed pomnikiem Pamięci Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów. Brały w nich udział władze województwa, podkarpaccy parlamentarzyści, środowiska kombatanckie, służby mundurowe oraz mieszkańcy Rzeszowa.

Rzeszowską część obchodów rozpoczął dźwięk syren. Następnie na maszt wciągnięto flagę i odegrano hymn państwowy. 

„Walka Powstańców –  pomimo, że była dzielna i bohaterska – została skazana na niepowodzenie. Heroiczny czyn powstańców warszawskich zapisał się jednak w najnowszej historii Polski, jako najwyższy akt patriotyzmu. Walczyli i polegli o wolną Polskę – napisał w liście do uczestników uroczystości Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. 

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, podczas wystąpienia mówiła, że dźwięk syren, który w całym kraju rozległ się o godz. 17:00 sprawia, że „Polska na parę sekund przystaje, jakby wycisza się – by oddać hołd tym, którzy  w 1944 roku w Warszawie oddali swe życie w walce o wolność i niepodległość”.

Słynna godzina „W” przypomina nam o tysiącach polskich powstańców, dorosłych i dzieci, o żołnierzach, harcerzach, sanitariuszkach i sanitariuszach, o duchownych oraz zwykłych mieszkańcach Warszawy, którzy po latach ucisku, strachu i terroru chwycili za broń, stając do nierównej walki z wojskami III Rzeszy – mówiła Ewa Leniart.

Wspomniała, że Powstanie Warszawskie do tej pory ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników, którzy uważają, że nigdy nie powinno ono mieć miejsca, bo z góry było skazane na porażkę. A przecież się odbyło i dla ludzi tamtego pokolenia, było desperacką próbą uwolnienia się spod władzy okupanta – podkreślała wojewoda Leniart. 

Podczas swojego wystąpienia przywołała słowa papieża Jana Pawła II, który o Powstaniu Warszawskim powiedział: „Należy raczej w milczeniu skłonić głowę przed rozmiarem poświęcenia, przed wielkością ceny, jaką tamto pokolenie sprzed ponad 70 lat zapłaciło za niepodległą Ojczyznę”.

Po wystąpieniach odczytano apel poległych oraz oddano salwę honorową. Uroczystości zakończono złożeniem kwiatów pod pomnikiem Pamięci AK Podokręgu Rzeszów.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, zorganizowaną przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Powstanie trwało 63 dni, zakończyło się klęską. Zginęło ok. 18 tys. powstańców, Niemcy wymordowali ok. 180 tys. ludności cywilnej.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama