Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News
Reklama

W środę 1 sierpnia Rzeszów odda cześć poległym w 74. rocznicę Powstania Warszawskiego. Tego dnia odbędą się też warsztaty edukacyjne poświęcone walce Polaków o wolność.

O godzinie „W”, czyli 17:00, odbędzie się uroczysty Apel Poległych, podczas którego zostaną złożone kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów przy Placu Armii Krajowej. 

Następnie o 18.00 rozpocznie się msza święta w intencji poległych i pomordowanych powstańców warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy w kościele Świętego Krzyża przy ul. 3 Maja 20. 

1 sierpnia na Podkarpaciu zabrzmią również syreny alarmowe, które zostaną włączone o 17:00 i będą emitować sygnał ciągły przez jedną minutę.

Lucyna Podhalicz, wicewojewoda podkarpacki, zwróciła się z apelem do podkarpackich samorządów o uruchomienie syren. Zaapelowała także o wywieszenie w tym dniu flag państwowych na budynkach samorządowych i w miejscach publicznych.

– Podjęte działania maja na celu oddanie hołdu i uczczenie pamięci uczestników Powstania Warszawskiego – poinformowała Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik wojewody podkarpackiego. 

1 sierpnia w rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Szopena 23 odbędą się także warsztaty edukacyjne poświęcone walce Polaków o wolność pt. „Młodzież w Powstaniu Warszawskim” oraz konkursy historyczne, warsztaty plastyczne i turniej gier edukacyjnych z nagrodami. Bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat trwać będą od 10:30 do 14:00. 

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, zorganizowaną przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Powstanie trwało 63 dni, zakończyło się klęską. Zginęło ok. 18 tys. powstańców, Niemcy wymordowali ok. 180 tys. ludności cywilnej.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

3 KOMENTARZE

  1. “biorąc pod uwagę ilu cywilnych mieszkańców Warszawy zostały wymordowanych na skutek Powstania Warszawskiego, wywołanego przez młodych, polskich chuliganów.”
    Czy wiesz co piszesz?
    Obawiam się, że tym razem prokurator powinien zainteresować się twoim wpisem

  2. Przy okazji uroczystości trzeba przypomnieć, że obecnie znieważany jest Znak Polski Walczącej podczas tzw. marszów niepodległości, gdzie prawicowo-faszystowscy mężczyźni informują, że są „wkurwieni”, Polska należy do nich, itp. W innych miastach były mandaty i sprawy w sądzie, w Rzeszowie kilka metrów od Ratusza znieważano Znak Polski Walczącej i nie było żadnej reakcji, ani policji ani władz miasta, porażające biorąc pod uwagę ilu cywilnych mieszkańców Warszawy zostały wymordowanych na skutek Powstania Warszawskiego, wywołanego przez młodych, polskich chuliganów.

  3. Przy okazji uroczystości trzeba przypomnieć, że obecnie znieważany jest Znak Polski Walczącej podczas tzw. czarnych protestów, gdzie lewicowe kobiety informują, że są “wkurwione”, macice należą do nich, prawo do aborcji im się należy itp. W innych miastach były mandaty i sprawy w sądzie, w Rzeszowie kilka metrów od Ratusza znieważano Znak Polski Walczącej i nie było żadnej reakcji, ani policji ani władz miasta, porażające biorąc pod uwagę ile młodych polaków przelało krew podczas Powstania Warszawskiego.
    https://rzeszow-news.pl/czarnypiatek-w-rzeszowie-protest-na-rynku-nasze-macice-to-nie-kaplice-zdjecia/

Comments are closed.