Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News

W środę 1 sierpnia Rzeszów odda cześć poległym w 74. rocznicę Powstania Warszawskiego. Tego dnia odbędą się też warsztaty edukacyjne poświęcone walce Polaków o wolność.

O godzinie „W”, czyli 17:00, odbędzie się uroczysty Apel Poległych, podczas którego zostaną złożone kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów przy Placu Armii Krajowej. 

Następnie o 18.00 rozpocznie się msza święta w intencji poległych i pomordowanych powstańców warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy w kościele Świętego Krzyża przy ul. 3 Maja 20. 

1 sierpnia na Podkarpaciu zabrzmią również syreny alarmowe, które zostaną włączone o 17:00 i będą emitować sygnał ciągły przez jedną minutę.

Lucyna Podhalicz, wicewojewoda podkarpacki, zwróciła się z apelem do podkarpackich samorządów o uruchomienie syren. Zaapelowała także o wywieszenie w tym dniu flag państwowych na budynkach samorządowych i w miejscach publicznych.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Podjęte działania maja na celu oddanie hołdu i uczczenie pamięci uczestników Powstania Warszawskiego – poinformowała Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik wojewody podkarpackiego. 

1 sierpnia w rzeszowskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Szopena 23 odbędą się także warsztaty edukacyjne poświęcone walce Polaków o wolność pt. „Młodzież w Powstaniu Warszawskim” oraz konkursy historyczne, warsztaty plastyczne i turniej gier edukacyjnych z nagrodami. Bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat trwać będą od 10:30 do 14:00. 

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, zorganizowaną przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Powstanie trwało 63 dni, zakończyło się klęską. Zginęło ok. 18 tys. powstańców, Niemcy wymordowali ok. 180 tys. ludności cywilnej.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama