Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

W sobotę 1 sierpnia, w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na Podkarpaciu zabrzmią syreny alarmowe. Uroczystości rocznicowe będą miały charakter symboliczny. 

Syreny alarmowe zostaną włączone o godz. 17.00 i będą emitować sygnał ciągły przez minutę. Z prośbą do podkarpackich samorządów o uruchomienie syren zwróciła się wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Wojewoda zaapelowała także o wywieszenie 1 sierpnia flag państwowych na budynkach samorządowych i w miejscach publicznych. Celem jest oddanie hołdu i uczczenie pamięci uczestników Powstania Warszawskiego.

Same uroczystości będą miały charakter symboliczny. Powodem jest pandemia. Tegoroczny program uroczystości ogranicza się do obecności przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów” przy Placu im. Armii Krajowej w Rzeszowie.

Obecność na uroczystościach jest dobrowolna, a chętni do symbolicznego złożenia kwiatów przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów” mogą przyjść na 17:00. Na 16:45 zaplanowano wystawienie posterunku honorowego oraz warty honorowej żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

O 17:00 zabrzmi syrena alarmowa, po niej zostanie odmówiona modlitwa w intencji poległych i pomordowanych powstańców warszawskich, którą poprowadzi ks. Władysław
Jagustyn, proboszcz Parafii pw. Św. Krzyża w Rzeszowie. Po modlitwie, nastąpi symboliczne złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod Pamięci Żołnierzy AK Podokręgu „Rzeszów”.

Organizatorami uroczystości są żołnierze AK wraz z księdzem duszpasterzem Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK, prezydent Rzeszowa, dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, dowódca 3. PBOT i dyrektor rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama