77. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Uroczystości w Rzeszowie [FOTO]

Kilkaset osób wzięło udział w rzeszowskich uroczystościach 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. 

 

Niedzielne uroczystości odbyły się przed pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów. Punktualnie o 17:00 zawyły syreny w godzinę „W”. 

– Słynna godzina „W” przypomina nam o tysiącach polskich powstańców, dorosłych i dzieciach, o żołnierzach, harcerzach, sanitariuszach, duchownych oraz zwykłych mieszkańcach Warszawy, którzy po latach ucisku, strachu i terroru chwycili za broń – mówiła podczas uroczystości Jolanta Sawicka, wicewojewoda podkarpacki. 

W uroczystości brali udział także przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, miasta Rzeszowa, kombatanci, służb mundurowych, mieszkańcy. Modlitwę za poległych powstańców odmówił ks. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie. Wojskową asystę honorową oraz posterunek honorowy wystawili „terytorialsi”.

Po Apelu Poległych złożono kwiaty i wieńce. – Wzniosły charakter rocznicowych obchodów to najlepsze świadectwo, że powstańczy zryw okupowanej Warszawy mocno tkwi w naszej świadomości narodowej – podkreśliła Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. 

Dariusz Iwaneczko, dyrektor rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, przypomniał, co w czasie powstania warszawskiego robiła armia sowiecka, stojąc po drugiej strony Wisły.

– Przyglądała się, jak Niemcy dożynają Warszawę, przyglądała się temu, jak już po klęsce powstania warszawskiego Warszawa jest palona, kamienica po kamienicy, ulica po ulicy, dzielnica po dzielnicy, tak aby ze stolicy RP nie zostało nic – mówił Dariusz Iwaneczko.

Z powodu pandemii uroczystości rocznicowe miały skromniejszy charakter. Nie odprawiono mszy świętej, nie było przemarszu sprzed pomnika pod kościół pw. Świętego Krzyża. 

Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie, zorganizowaną przez Armię Krajową. Trwało 63 dni. Zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez hitlerowców.

Pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama