Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

7 etapów, z czego 3 na Podkarpaciu. 30 lipca rusza 79. Tour de Pologne,  najważniejsza kolarska impreza w Polsce. Kolarze będą m.in. w Rzeszowie. 

Narodowy wyścig rozpocznie się w Kielcach, a skończy 5 sierpnia jazdą z Valsir Skawina do Krakowa. Prawie połowę wyścigu kolarze spędzą na Podkarpaciu. – Cieszę się, że możemy tu przyjechać i dać kibicom wiele radości – mówi Czesław Lang, szef wyścigu. W naszym regionie kolarski peleton pojawi się 1 sierpnia. 

Po starcie w Kraśniku (godz. 11:00), kilkanaście minut po 12:00 zawodnicy pojawią się w Jarocinie w powiecie niżańskim, a pierwsza podkarpacka premia będzie w Leżajsku, kolejna w Jarosławiu, w Solcy i w Kalwarii Pacławskiej oraz w Gruszowej. Meta trzeciego etapu zaplanowana została w Przemyślu. 

Czwarty etap prowadził będzie z Leska do Sanoka, a kolarze będą mieli do pokonania m.in. tzw. małą pętlę bieszczadzką. To pole dla popisu dla tych, co lubią górskie ściganie. Premie zaplanowano m.in. w Czarnej Górnej, Ustrzykach Dolnych, Arłamowie i Fredropolu oraz w Leszczawie.

Piąty etap rozpocznie się w Łańcucie, a zakończy w Rzeszowie. Choć w linii prostej to raptem kilkanaście kilometrów, wytyczona trasa liczyć będzie 178 km i przebiegać będzie m.in. przez Markową, Dubiecko, Dynów (dwie premie), Błażową, Kielnarową i Tyczyn. Meta tradycyjnie będzie na alei Cieplińskiego, w sąsiedztwie Urzędu Marszałkowskiego.

Zawodnicy wjadą do Rzeszowa około godz. 15:45. W stolicy Podkarpacia Tour de Pologne odbędzie się już po raz piąty. – To będzie wielka promocja kolarstwa. Nie wyobrażaliśmy sobie, że droga między Rzeszowem a Łańcutem może być tak mordercza – mówi prezydent Konrad Fijołek. Po raz pierwszy kolarze w naszym mieście ścigali się w 2013 roku. 

Ostatnio Rzeszów gościł uczestników TdP 11 sierpnia 2021 roku, organizując metę 3. etapu z Sanoka do Rzeszowa. Kolarze pokonali wtedy dystans 226,4 km i był to najdłuższy etap ubiegłorocznego wyścigu. Pierwsze miejsce na tym etapie zajął Kolumbijczyk Fernando Gaviria. Zwycięzcą całego TdP 2021 został Portugalczyk Joao Almeida. 

Najważniejsza impreza kolarska w Polsce po raz pierwszy odbyła się w 1928 roku jako Wyścig Dookoła Polski. Jego organizację w 1993 roku przejął Czesław Lang i już pod szyldem „Tour de Pologne”, wyścig wprowadził do elity kolarskich imprez w Europie. – To bardzo profesjonalnie zorganizowana impreza – podkreśla wicemarszałek Piotr Pilch.

Wszystkie etapy TdP 2022 będą na żywo transmitowane w TVP 1, TVP Sport i na stronie tvpsport.pl.

Trasa Tour de Pologne 2022

1. etap TdP. Kielce – Lublin (218,8 km) – 30 lipca

2. etap TdP. Chełm – Zamość (205,6 km) – 31 lipca

3. etap TdP. Kraśnik – Przemyśl (237,9 km) – 1 sierpnia

4. etap TdP. Lesko – Sanok (179,4 km) – 2 sierpnia

5. etap TdP. Łańcut – Rzeszów (178,1 km) – 3 sierpnia

6. etap TdP. Szaflary – Stacja Narciarska Rusiński (15,4 km) – 4 sierpnia

7. etap TdP. Skawina – Kraków (177,8 km) – 5 sierpnia

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama