Zdjęcie: Joanna Bród / Rzeszów News

Prawdziwy wehikuł czasu już w czwartek w Rzeszowie uruchomi Muzeum Dobranocek z okazji swoich 9. urodzin. Przegląd skarbów od lat 50. do 90. będzie można zobaczyć na wystawie „Świat przedmiotów i wspomnień rodziców i dziadków”.

Z okazji 9. urodzin w Muzeum Dobranocek od czwartku (22 marca) będzie można podziwiać wystawę „Świat przedmiotów i wspomnień rodziców i dziadków”, obrazującą elementy życia codziennego lat 50-90 ubiegłego wieku.

Ten przedział czasowy, jako inspirację do przygotowania ekspozycji, wybrano także dlatego, iż wówczas prawie każde dziecko zbierało i wymieniało się z innymi dziećmi – zdobytymi podwójnymi egzemplarzami historyjek z gum, widokówek, znaczków, monet, kapsli i różnymi innymi przedmiotami, które dało się kolekcjonować. W tamtych latach zbierało się w zasadzie wszystko.

Dlatego na wystawie zostaną zaprezentowane m.in. rzeczy codziennego użytku, elementy ubrań, zdjęcia, meble, pocztówki czy kolekcję opakowań po czekoladach. Wiele z tych elementów, które składają się na wystawę doczekało się już nawet przydomka „kultowe”.

Ponadto, na wystawie znajdziemy plansze wykonane przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa w 2012 r. pt. „Z dowcipem przez socjalizm”, ze zdjęciami Jerzego Jawczaka i rysunkami Jerzego  Sienkiewicza.

Na wystawę będą składać się również eksponaty ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Muzeum Dobranocek w Rzeszowie oraz prywatnych kolekcji Marii Wieczorek i Mariusza Kmity.

Ale to wciąż nie wszystko, co będzie można zobaczyć na wystawie, ponieważ do jej stworzenia swoje „pięć groszy” dorzucili również uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, którzy spisali wspomnienia dorosłych dotyczące codzienności z lat 50-90.

Otwarcie wystawy zaplanowano na godz. 11:00. Ekspozycję „Świat przedmiotów i wspomnień rodziców i dziadków” będzie można podziwiać do 16 maja. Bilety w cenie 7 zł (zwykły) 4 zł (ulgowy).

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama