Zdjęcie: Materiały organizatorów

Art Celebration, taneczna Bitwa o Wschód, wystawa o kulturze łemkowskiej oraz muzyczna podróż dla małych i dużych – to kolejne wydarzenia, które odbędą się podczas 9. edycji Wschodu Kultury w Rzeszowie.

Rzeszowska odsłona Wschodu Kultury, czyli Europejski Stadion Kultury, odbędzie się w dniach 21-23 czerwca. To trzy dni pełne intensywnej dawki doznań artystycznych. W tym roku odbędzie się ponad 40 wydarzeń z różnych dziedzin sztuki, w tym m.in. koncerty, wystawy, spektakle, performance, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania i wiele innych.

O ESK wiadomo już, że Koncert Główny odbędzie się w piątek, 21 czerwca na Stadionie Miejskim. Kto podczas niego wystąpi? To, póki co, owiane jest tajemnicą, ale za to organizatorzy zdradzają inne szczegóły tej trzydniowej imprezy.

Wiadomo już, że podczas ESK, w drugi dzień festiwalu, 22 czerwca, o godz. 20:00 przy fontannie multimedialnej odbędzie się spektakl Teatru Formy „Peryferie”. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ. A poza tym, co nas jeszcze czeka?

1. Photo Doc Freestyle 

Zdjęcie: Materiały organizatorów

To dokumentalno-artystyczna akcja fotograficzna, dzięki której uczestnicy Europejskiego Stadionu Kultury będą mogli wykonać wyjątkową dokumentację fotograficzną wydarzeń ESK.

20 osób – wolontariusze, uczestnicy festiwalu – otrzymają jednorazowe, analogowe aparaty fotograficzne, przy pomocy których będą mogli zarejestrować w formie fotografii koncerty, emocje, spotkania i atmosferę ESK.

Po zakończeniu akcji od uczestników zostaną zebrane aparaty, a z naświetlonych negatywów członkowie Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego wywołają fotografie i wykonają odbitki. Ze zdjęć zostanie przygotowana wystawa w Galerii Nierzeczywistej, na której zostanie zaprezentowanych ok. 100-150 zdjęć autorstwa uczestników akcji.

Wystawa będzie również prezentowana na stronach RSF – w ramach prezentacji fotografii streetowej. Informacje o zapisach dostępne będą na stronie www.rsf.rzeszow.pl

2. “Dźwiękowy Wehikuł” 

Zdjęcie: Materiały organizatorów

21 czerwca od 12:00 w Podziemnej Trasie Turystycznej odbywać się będzie „Ucho-dźwiękowy wehikuł”. Projekt bazuje na dźwiękowych nagraniach binauralnych (3D) i nawiązuje do polskich, ukraińskich i białoruskich symboli kultury codziennej.

Będzie można usłyszeć dwa słuchowiska: słuchowisko kryminalne „Pitawal” oraz dziecięce „Śpiewanki, wyliczanki” przystosowane do odsłuchu ze słuchawkami. Autorem słuchowisk jest Michał Chołka z Teatru im. Wandy Siemaszkowej, realizatorem dźwięku Artura Zedanji.

Słuchowiska będą prezentowane w komfortowej strefie relaksu słuchowego, czyli w „Dźwiękowym Wehikule”. „Wehikuł” będzie dostępny dla zwiedzających w dniach 21-23 czerwca. Seanse będą dla grup 10-osobowych w godz. 12:00-18:00. Uczestnicy pobudzą swoją wyobraźnię, zmysł słuchu, zanurzą się w dźwiękowej przestrzeni.

3. „Świat, który przeminął…”

Zdjęcie: Materiały organizatorów

Z kolei w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa będzie można zobaczyć wystawę zdjęć „Świat, który przeminął… Życie codzienne łemkowskiej rodziny na fotografiach Zdzisława Postępskiego i Romana Reinfussa”. Na wystawie prezentowane będą unikatowe fotografie przedstawiające rodziny łemkowskie w tradycyjnych strojach oraz ich życie codzienne.

Autorem fotografii z lat 40. XX w. dokumentujących życie Łemków jest Zdzisław Postępski (1916-1991), którego spuścizna fotograficzna znajduje się w zbiorach Galerii Fotografii.
Część fotografii udostępni Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, m.in. klisze pozostawione przez Romana Reinfussa, który uwiecznił życie Łemków w latach 1929-1938.

Wystawie towarzyszyć będą również eksponaty dotyczące kultury łemkowskiej ze zbiorów Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Wernisaż odbędzie się 22 czerwca,  a uświetni go występ kapeli łemkowskiej. Podczas festiwalu galeria będzie czynna: 21 czerwca od 9:00-17:00, 22 i 23 czerwca od 11:00 do 17:00.

4. „W muzycznej podróży…”

Zdjęcie: Materiały organizatorów

22 czerwca w klubie festiwalowym na bulwarach o 12:00 będzie można zobaczyć koncert dla rodzin z dziećmi w wieku 1-5 lat pt. „W muzycznej podróży świat nie jest zbyt duży”. W sposób łatwy i przystępny zostanie przybliżona muzyka klasyczna, filmowa oraz ludowa. Dzieci i rodzice będą śpiewać i grać na instrumentach.

Koncert przybliży postacie kompozytorów, epoki muzyczne, baśnie, różne zakątki świata, a dzieci i rodzice będą nie tylko słuchać muzyki, ale dzięki autorskiej animacji doświadczą ją poprzez ruch, śpiew, zabawy rytmiczne i wspólne granie.

Dzięki połączeniu interaktywnej zabawy i koncertu dzieci poznają fascynujący świat muzyki, rozwiną swoją wrażliwość i muzykalność oraz otworzą się na improwizację i zabawę przez sztukę. Podczas koncertu dzieci poznają takie instrumenty jak akordeon, ukulele, gitarę klasyczną, skrzypce, zaklinacz deszczu, flet poprzeczny czy djembe.

5. Warsztaty „Melomaluszki”

Zdjęcie: Materiały organizatorów

O 13:00 również w klubie festiwalowym, 22 czerwca, odbędą się warsztaty muzyczne „Melomaluszki” przeznaczone dla dzieci do lat 3. Dzieci wyruszą w niezwykłą podróż do krainy muzyki, gdzie spotkają Gordonka – pacynkę, która będzie im towarzyszyć w poznawaniu różnorodnych utworów, piosenek, wyliczanek i rytmów, a także nauczy ich muzycznych zabaw.

Wraz z Gordonkiem dzieci stworzą także orkiestrę muzyczną grającą na różnorodnych instrumentach. Centralnym punktem warsztatów będzie śpiew na żywo. Warsztaty poprowadzi Akademia Twórczego Rozwoju Dziecka „Bambidu”.

6. Taneczna Bitwa o Wschód

Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

23 czerwca o 12:00 pod Mostem Zamkowym odbędzie się Bitwa o Wschód, czyli turniej tańca street dance, na który przyjadą tancerze z Polski, Ukrainy, Słowacji i Białorusi. Zaplanowano bitwy break dance kids w dwóch kategoriach wiekowych 6-9 lat i 10-15 lat; bitwy hip hop i popping oraz pokazy grup tanecznych w kategoriach 7-13 lat i 14 lat wzwyż.

Zmagania tancerzy oceniać będą sędziowie – wybitni tancerze z Polski, Ukrainy i Białorusi, którzy poprowadzą również darmowe warsztaty taneczne.

7. Art Celebration w trzech częściach

Zdjęcie: Materiały organizatorów

ESK nie może odbyć się bez koncertu Art Celebration, który zaplanowano na 23 czerwca o godz. 19:00 w auli Politechniki Rzeszowskiej. Siódma odsłona tego wydarzenia skupi się na zagadnieniu ludzkiej migracji w kontekście muzyki i sztuki.

Twórcy Art Celebration chcą poprzez muzykę pokazać ludzkie losy i motywacje, które pchały artystów do migracji. Oprócz muzyki, artyści opowiedzą o przyczynach emigrowania i wpływie takich decyzji na ich twórcze życie.

Koncert podzielony będzie na trzy części. W pierwszej wystąpi Kuba Stankiewicz Trio. Stankiewicz to wybitny pianista należący do czołówki polskich muzyków jazzowych, kompozytor, laureat licznych nagród muzycznych, absolwent Berkley Collage of Music w Bostonie, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Razem z pianistą na scenie zagrają Wojciech Pulcyn (kontrabas) oraz Sebastian Frankiewicz (perkusja).

W drugiej części Art Celebration będzie czekać AC Band – EAST WEST MIGRATIONS. Muzycy zaprezentują premierowe aranżacje utworów takich twórców jak: Zbigniew Seifert, Krzysztof Komeda, Michał Urbaniak, a także premierowy utwór inspirowany życiem Sławomira Mrożka i jego emigracyjną korespondencję z Leopoldem Tyrmandem.

Gościem specjalnym tej części koncertu będzie wybitny skrzypek jazzowy młodego pokolenia – Bartosz Dworak – zwycięzca pierwszej edycji konkursu wiolinistycznego im. Zbigniewa Seiferta.

Na scenie wystąpią: Olga Boczar – wokal, flet, Miłosz Pękala – instr. perkusyjne, Michał Kołodziej lub Marcin Jadach – kontrabas, gitara basowa, Zbigniew Jakubek – fortepian, Tomek Nowak – trąbka, Bartek Dworak – skrzypce, Bartek Skubisz – rap, gramofony oraz Sebastian Frankiewicz – perkusja.

Na trzecią część Art Celebration będzie składać się koncert legendarnego skrzypka i saksofonisty Michała Urbaniaka w towarzystwie kolejnej legendy: Wojciecha Karolaka. Obaj przez wiele lat grali razem na emigracji. Towarzyszyć im będzie Frank Parker – amerykański perkusista, który osiadł w Polsce oraz brytyjski gitarzysta pochodzenia afrykańskiego – Femi Temowo lub Michael Patches Stewart – wybitny amerykański trębacz mieszkający w Polsce.

Podczas koncertu wykonawcy będą wspominać czasy emigracji. Odbędzie się też spotkanie z Michałem Urbaniakiem, który opowie, jak emigracja wpłynęła na jego muzyczną karierę.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Oprac. (jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ: