Zdjęcie: Materiały organizatorów

Spektakl „Peryferie” Teatru Formy będzie jedną z ponad 40 atrakcji tegorocznego Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie.

9. edycja festiwalu Wschód Kultury ESK odbędzie się w dniach 21-23 czerwca. Jak co roku, będą to trzy dni pełne intensywnej dawki doznań artystycznych. W tym roku odbędzie się ponad 40 wydarzeń z różnych dziedzin sztuki, w tym m.in. koncerty, wystawy, spektakle, performance, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania i wiele innych.

Najważniejszym punktem programu będzie Koncert Główny, który odbędzie się w piątek, 21 czerwca na Stadionie Miejskim. Na scenie pojawią się największe polskie gwiazdy, które razem z artystami z krajów „Partnerstwa Wschodniego” wspólnie wykonają swoje utwory. Jeszcze nie wiadomo, kto w tym roku wystąpi i kto będzie zagraniczną gwiazdą.

Podczas festiwalu nie zabraknie kolejnych edycji wydarzeń znanych już publiczności, które na stałe wpisały się w program festiwalu, jak choćby Silent Disco. W programie znajdzie się też kilka projektów, które swoją premierę będą miały właśnie podczas ESK. Szczegóły nie są znane, te na bieżąco mają się pojawiać na stronie stadionkultury.pl w zakładce „wydarzenia”.

Pierwszym ogłoszonym wydarzeniem jest spektakl „Peryferie” opierający się na konwencji nowocyrkowej. Niezwykle atrakcyjna dla widza forma pokazu umiejętności artystycznych reprezentować będzie Teatr Formy, który operuje przede wszystkim innymi środkami wyrazu niż słowo.

W przypadku nowocyrkowego Teatru Formy, będzie to żonglerka artystyczna, iluzja optyczna oraz pokaz umiejętności siłowych za pomocą koła cyrkowego (akrobacja w kole). Performerzy, biorący udział w spektaklu, skoncentrują się na możliwościach ludzkiego ciała oraz doprowadzonej do perfekcji manipulacji obiektami. Pokazy umiejętności wpisane zostaną w strukturę dramatu.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Problematyką podejmowaną przez spektakl są granice międzykulturowe. Artyści reprezentować będą dwie podobne do siebie przestrzenie – każdy z nich będzie samodzielną jednostką, a ich spotkanie skutkować będzie tworzeniem nowej płaszczyzny, zacieraniem granic i kreowaniem wspólnego wyrazu artystycznego.

Dla zwiększenia efektu wizualnego, część sprzętu scenicznego będzie zaprogramowana zgodnie z rytmem muzyki za pomocą technologii LED. Spektakl przygotowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Manowce odbędzie się 22 czerwca (sobota) o godz. 20:00 przy fontannie multimedialnej.

Informacje o kolejnych wydarzeniach Wschodu Kultury ESK będą też publikowane na Facebook.com/EuropejskiStadionKulturyPL. Organizatorem festiwalu jest Narodowe Centrum Kultury, miasto Rzeszów i Estrada Rzeszowska. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama