Zdjęcie: Szymon Gruchalski / Materiały prasowe Tour de Pologne

Medal i rower Czesława Langa, mnóstwo pucharów, medali i plakatów – to wszystko miłośnicy kolarstwa znajdą w nadchodzący weekend (15-16 września) w Rzeszowie w mobilnym muzeum Tour de Pologne.

Mobilne muzeum TdP jest pierwszym tego typu kolarskim projektem na świecie. Pomysł na takie muzeum zrodził się w związku 90-leciem naszego narodowego wyścigu kolarskiego.

– To szczególny rok dla TdP. Wyścig obchodzi 90-lecie, w tym roku odbyła się 75 edycja. Razem świętujemy rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Lang Team.

– Kolarze również włączali się do walki o wolność, o czym można przekonać się zwiedzając pierwsze na świecie mobilne muzeum poświęcone naszej dyscyplinie. Cieszę się bardzo, że teraz także mieszkańcy Rzeszowa będą mogli poznać te imponujące zbiory –  dodaje Lang.

Dzięki prezentacjom multimedialnym mobilnego muzeum zobaczymy, jak polskie kolarstwo zmieniało się na przestrzeni lat oraz jaki wkład w historię naszego kraju mieli miłośnicy jednośladów. Przykład? Rozkaz nr 2 o udziale kolarzy, członków Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku.

Zdjęcie: Szymon Gruchalski / Materiały prasowe Tour de Pologne

W zbiorach mobilnego muzeum TdP znajdziemy także mnóstwo starych publikacji prasowych, pucharów, proporczyków, medali i plakatów. Jednym z ciekawszych eksponatów jest rower oraz srebrny medal olimpijski z Moskwy z 1980 roku Czesława Langa, od 25 lat dyrektora TdP.

Muzeum odwiedziło już wiele polskich miast, a gośćmi muzeum byli znakomici polscy kolarze. W Krakowie był to zwycięzca TdP z 2014 roku Rafał Majka. – Naprawdę jest co oglądać i cieszę się, że w muzeum jest moja koszulka, choć nie ukrywam, że chciałbym znaleźć się w gronie tych, którzy wygrali Tour co najmniej trzykrotnie – mówił brązowy medalista olimpijski i dwukrotny zwycięzca klasyfikacji górskiej Tour de France.

Muzeum TdP w Rzeszowie stanie na parkingu za ratuszem (ul. Słowackiego). Będzie je można zwiedzać w sobotę i niedzielę od 10:00 do 21:00. To to nie jedyna atrakcja, która powinna przyciągnąć fanów kolarstwa. Będzie można także sprawdzić swoją kolarską formę na trenażerach i wziąć na nich udział w wyścigu niepodległości oraz spróbować pobić czas Czesława Langa.

Wstęp bezpłatny. 

Zdjęcie: Szymon Gruchalski / Materiały prasowe Tour de Pologne

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama