Minął termin, jaki miejscy urzędnicy dali rzeszowskiej firmie Res-Drob na likwidację smrodu wokół zakładu. Jak śmierdziało, tak śmierdzi nadal. Res-Drob nie przedstawił wszystkich wyników pomiarów.
Ultimatum, jakie Res-Drob dostał na likwidację smrodu, minęło w miniony czwartek (28 lipca).
– Nie wiem, jak firma zlikwiduje smród. Ma go po prostu nie być. Muszą być dokładnie czyszczone samochody z kurami. Kury czuć na terenie całego miasta – mówiła nam na początku lipca Małgorzata Wojnowska, dyrektor wydziału ochrony środowiska Urzędu Miasta w Rzeszowie.
Niedawno opisaliśmy skargi mieszkańców os. 1000-lecia na działalność firmy Res-Drob przy ul. Konopnickiej. Na smród i hałas z zakładu drobiarskiego od lat skarżą się mieszkańcy ulic Różanej, Konopnickiej i Marszałkowskiej. Domagają się przeniesienia zakładu poza tereny osiedlowe.
Mieszkańcy nie mogą spać, bo ciężarówki ładowane są w środku nocy, w ciągu dniu nie sposób otworzyć okna w mieszkaniach z powodu przeraźliwego smrodu, jaki roznosi się w okolicach firmy.
Urząd Miasta w Rzeszowie nakazał spółce Res-Drob, by do 28 lipca pozbyła się nieprzyjemnych zapachów.
Firma zapewniała nas, że wprowadziła już szereg rozwiązań, które mają problem zminimalizować. Res-Drob zainstalował i uruchomił np. kurtyny drzwiowe, paskowe i powietrzne, samozamykacze do drzwi, wentylatory wyciągowe o obniżonej emisji hałasu.
Nanotechnologia zwalczy smród?
Mimo, że firma zaczęła też używać przenośnego agregatu do zamgławiania powietrza olejkami eterycznymi, mieszkańcy mówią, że dotychczasowe rozwiązania nic nie dały. Smród w dalszym ciągu się roznosi.
Jedna z naszych Czytelniczek przesłała nam zdjęcia, jak kilka dni temu przed zakładem na świeżym powietrzu stało pięć samochodów z żywymi kurami.
– Od zakładów drobiarskich ciągle wali smrodem na całą dzielnicę. Uaktywniają się ok. 23:00, chociaż i w dzień, przy niesprzyjających wiatrach cuchnie. Gdzie są rajcy miejscy? – pytają mieszkańcy.
Urzędnicy zapewniali nas, że jeżeli do 28 lipca Res-Drob nie upora się z likwidacją smrodu, to ratusz rozważy cofnięcie firmie pozwolenia na działalność.
Katarzyna Pawlak z biura prasowego rzeszowskiego magistratu poinformowała nas, że 28 lipca spółka przedłożyła pismo z wynikami pomiarów emisji, które zakład obowiązkowo musi wykonywać.
– Prowadzona jest analiza przekazanych dokumentów. W najbliższych dniach zostanie przesłana informacja do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w związku z nieprzedłożeniem wszystkich wymaganych wyników pomiarów – mówi Katarzyna Pawlak.
WIOŚ jest jedyną instytucją, która na drodze administracyjnej może ukarać finansowo Res-Drob.
Zakład w przekazanych do ratusza dokumentach poinformował również, że aktualnie negocjuje warunki umowy z firmą zewnętrzną, która będzie przy użyciu nanotechnologii niwelować problem związany z nieprzyjemnym zapachem.
Ratusz znów wzywa Res-Drob
Res-Drob przedstawił także urzędnikom rozwiązania, jakie dotychczas wprowadził na terenie zakładu. Firma montuje specjalną wiatę i modernizuje rynny zrzutu produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, co ma się przyczynić do zminimalizowania smrodu.
Res-Drob stawia także kolejne kosze perforowane z wiórami drzewnymi, które są nasączone płynem emitującym olejki eteryczne. W najbliższym czasie zakład ma również zmodernizować kanalizację w hali, w której znajduje się kontener z osadami.
Katarzyna Pawlak twierdzi, że urząd jednocześnie analizuje dokumenty, które są efektem kontroli w zakładzie. – Stwierdzono, że niektóre warunki pozwolenia nie są przestrzegane – dodaje Pawlak. Na początku sierpnia urzędnicy mają wysłać do firmy pismo wzywające „do usunięcia naruszeń”.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.
![Krwawy atak na przystanku. Sprawcy grozi… 20 lat więzienia! [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/nozownik-debica-02-218x150.jpg)





![Mitsubishi „ścięło” betonowy słup. Potężna kolizja na drodze powiatowej [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/autem-w-slup-02-e1774642416176-218x150.jpg)
![Nocny pożar strawił drewniany dom. Na miejscu ponad 40 strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/pozar-czudec1-218x150.jpg)
![Spłonęła galeria sztuki pod Rzeszowem. W sobotę miało się tam odbyć ostatnie spotkanie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/pozar-tyczyn-galeria-kmpsprzeszow-218x150.jpg)







![Szach i mat w centrum Rzeszowa. Wieżowce zamiast pomnika, PCLA odblokowane, a Balcerek uratowany [WIZUALIZACJA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/pcla-pomnik-czynu-rewolucyjnego-cwh-architekci-218x150.jpg)


![Chmielnicki Sprint pod Rzeszowem. Każdy kierowca może wystartować, trwają zapisy [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/chmielnicki-sprint2026-218x150.jpg)










![Łazik marsjański z Rzeszowa podbija świat. Wielkie sukcesy studentów Politechniki Rzeszowskiej [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/lazik-marsjanski-legendary-rover2026-218x150.jpg)

![Granaty i broń znalezione pod kamienicą. “Wszystko groziło wielkim wybuchem” [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/muzeum-rzemiosla-krosno1-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)




![Luksusowe wieże w środku puszczy. Inteligentne “osiedle” z systemem „anti-predator” [ZDJĘCIA] wieże las podkarpacie nietoperze](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/inteligentne-osiedle-w-srodku-lasu-07-218x150.jpeg)


![Krwawy atak na przystanku. Sprawcy grozi… 20 lat więzienia! [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/nozownik-debica-02-100x70.jpg)


