Przy okazji różnych rankingów okazuje się, jak niezwykle ważne są stosowane kryteria decydujące o kolejności w zestawieniach. Dzięki jasności tych kryteriów rankingi stają się poważne, a nie przypadkowe.
Zwykle w zawodach sportowych o kolejności na mecie decyduje czas, odległość, suma punktów lub inne oceny sędziów. Tworzone są w ten sposób zestawienia zawodników czy drużyn, kibic może porównać sobie różnice między nimi, zajęte miejsca wynikają z zastosowanego systemu oceniania charakterystycznego dla danej dyscypliny.
W rankingach gospodarczych bywa podobnie, tzn. stosuje się jasne kryteria, jak wyniki ekonomiczne czy wskaźniki finansowe. Niestety, nie zawsze tak się dzieje, czasami znalezienie się w zestawieniu czy zajęta pozycja nie są takie łatwe do zweryfikowania, pojawiają się pytania o poprawność i czytelność przyjętych kryteriów, trudno nieraz zrozumieć czym różnią się zajmowane miejsca, jeśli chodzi o wyniki.
Przy okazji rankingu osób mających największy wpływ na polską gospodarkę wielu czytelników zastanawiało się nad zastosowanymi kryteriami, nad zajętymi miejscami, w ogóle nad obecnością niektórych nazwisk. Wielu zastanawiało się, skąd w zestawieniu znaleźli się ludzie będący nieraz z zupełnie „innej bajki”, niż polska gospodarka – przykładowo były brytyjski premier czy piłkarz wraz z żoną. Niektóre osoby są wprawdzie powiązane z ekonomią, ale ich wpływ na polską gospodarkę nie jest oczywisty, jak saudyjski książę, szefowa Rezerwy Federalnej czy założyciel Facebooka.
Wielu też zastanawiało się nad 46. miejscem prezydenta Rzeszowa, szczególnie w kontekście uzasadnienia mówiącego, że jest on uosobieniem rasowego polityka samorządowego, silnego lokalnym poparciem i niezależnego od namaszczenia z politycznej centrali. Kolejne zdania: „Od lat związany z lewicą bez problemu wygrywa wybory na konserwatywnym Podkarpaciu” oraz „To w Rzeszowie odbył się Kongres 590, na którym nowa konserwatywna ekipa rysowała ambitne gospodarcze plany. Dobrze, że do ich realizacji może przyłożyć rękę człowiek z zupełnie innej politycznej bajki, a Rzeszów udowadnia, że najwięcej można wygrać, grając drużynowo” (cytaty z „Dziennik Gazeta Prawna”) nie ułatwiają zadania zrozumienia tej pozycji na liście. Zwłaszcza wobec faktu, że Kongres 590 nie odbywał się w Rzeszowie, a organizatorem nie było Miasto Rzeszów.
Na pewno wielu zastanawia się, jak i czy obiektywne bywają rankingi.






![Pożar hali w zakładzie produkcyjnym na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/pozar-czudec1-218x150.jpg)

![„Oszukać przeznaczenie” – wersja podkarpacka. Potężne drzewo runęło na auto [WIDEO Z WNĘTRZA POJAZDU] drzewo spadło na samochód podkarpacie](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/03-oszukac-przeznaczenie-podkarpacie-widacz-e1764462195598-218x150.jpg)

![Prezydent Nawrocki: dzięki takim miejscom, jak hub logistyczny na Podkarpaciu, możliwa jest obrona Ukrainy [FILM & ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/001_Prezydent_Karol_Nawrocki_wizyta_port_Rzeszow_Jasionka_i_POLLOGHUB_20251202_MWB20055-218x150.webp)



![Wisłokostrada w Rzeszowie na finiszu. W styczniu trasa ma być gotowa [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/wislokostrada2-218x150.jpg)
![Nowy dziecięcy OIOM w Rzeszowie otwarty. To jedyne takie miejsce na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/otwarcie-oiom-rzeszow-218x150.jpg)
![Budowa nowej drogi ekspresowej na Podkarpaciu coraz bliżej. Trasa ułatwi dojazd do S19 [MAPA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/10/droga-ekspresowa-pogladowe-218x150.jpg)

![Dostawczak w Jeziorze Solińskim. Internauci snują teorie – nikt nie trafił [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/polanczyk-dostawczy-w-wodzie-06-218x150.png)





![Stare rury na Podwisłoczu muszą zniknąć. Rzeszów modernizuje sieć ciepłowniczą [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/10/Projekt-bez-nazwy-3-2-218x150.jpg)










![Kończy się sezon turystyczny w Zamku w Łańcucie. Czeka tam wyjątkowa atrakcja [ZDJĘCIE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/muzeum-zamek-lancut-storczyk-218x150.jpg)










![Wisłokostrada w Rzeszowie na finiszu. W styczniu trasa ma być gotowa [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/wislokostrada2-324x235.jpg)