Od dzisiaj (21 maja) do końca maja na parkingu przed Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie w mammobusie mieleckiej fundacji „SOS ŻYCIE” kobiety w wieku 25-59 lat mogą wykonywać bezpłatne badania cytologiczne.
– Każdego roku 3,5 tysiąca Polek umiera na raka szyjki macicy – mówiła dzisiaj Łucja Bielec, założycielka i prezes fundacji „SOS ŻYCIE”. – To zatrważające statystyki, z którymi próbujemy walczyć, dlatego ta akcja przed Urzędem Marszałkowskim. Z naszych danych wynika, że w Rzeszowie jest aż 35 tys. kobiet, które nie uczestniczyły w żadnym programie profilaktycznym raka szyjki macicy. Liczymy, że wiele z nich przebada się u nas. Ważne jest wczesne wykrycie zmian chorobowych, nawet niewielkich, bo nieleczone mogą prowadzić do raka – ostrzega Bielec.
httpv://www.youtube.com/watch?v=oNKnHtJ7tGk
W akcję włączył się samorząd województwa. – Wierzymy, że wiele pań, które są zabiegane, widząc tu, w centrum miasta mammobus, przyjdzie i wykona te badania – mówi Tadeusz Pióro, członek zarządu województwa. – Profilaktyka jest bardzo ważna i stawiamy na nią. Sądzimy, że z tych badań skorzystają nie tylko pracownice Urzędu Marszałkowskiego, ale także inne kobiety. Mamy porozumienie z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. F. Chopina i te panie, które będą miały niepokojące wyniki, ich dalsze diagnozowanie i leczenie będzie się odbywało w tym szpitalu – zapewniał Pióro.
Fundacja SOS ŻYCIE zaprasza na bezpłatne badania cytologiczne kobiety w wieku 25-59 lat. Będzie je można wykonać w doskonale wyposażonym cytomammobusie na parkingu przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego w dniach 21 – 30 maja. Cytomammobus czynny jest w godz. 9:00-17:00. Obowiązkowa rejestracja odbywa się pod numerem tel. 0 801 08 09 10.
httpv://www.youtube.com/watch?v=LKJ2W526DZk
redakcja@rzeszow-news.pl





![Koniec poszukiwań na Jeziorze Solińskim. Ciało 45-latka było na głębokości ponad 50 metrów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/solina-poszukiwania-ciala-wopr-3-218x150.jpg)
![Pożar byłych zakładów mięsnych w Hermanowej. Interweniowali strażacy z Rzeszowa [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/pozar-hermanowa-zaklady-miesne0-218x150.jpg)
![Pożar domu pod Rzeszowem, właściciel doznał poparzeń. Czy winna była fotowoltaika? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/pozar-kakolowka-218x150.jpg)

![Burze uderzyły w Podkarpacie. Dziesiątki interwencji strażaków, a to jeszcze nie koniec [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/burze-podkarpackie3-218x150.jpg)
![Karol Nawrocki złożył wniosek ws. referendum. Mocne słowa prezydenta na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/karol-nawrocki-debica4-218x150.jpg)







![Nowoczesna kardiologia za miliony. Duża inwestycja w szpitalu wojewódzkim na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/szpital-kardiologia-przemysl-11-218x150.jpg)
![35. Rajd Rzeszowski 2026. Wielkie ściganie wraca na Podkarpacie. Znamy trasę i program [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/Rajd-Rzeszowski-2025-fotMaciejNiechwiadowicz0-218x150.jpg)


![Wypadek w Rzeszowie. Nie żyje motocyklista, ulica Sikorskiego częściowo zablokowana [ZDJĘCIA, WIDEO] wypadek-motocyklista-rzeszow-sikorskiego](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/wypadek-smiertelny-motocyklista-rzeszow-05-e1783172418108-218x150.jpeg)




















