Po 20 latach rzeszowski skoczek do wody Andrzej Rzeszutek będzie trenował na basenie z prawdziwego zdarzania. Niestety, aby to było możliwe, sportowiec zamienia rzeszowski klub na łódzki.
I stało się. Z braku odpowiednich warunków do treningów Rzeszutek, reprezentujący dotychczas barwy Stali Rzeszów, odszedł z klubu razem ze swoim kolegą ze skoków synchronicznych Kacprem Lesiakiem i trenerem Andrzejem Kozdrańskim. Wszyscy przenoszą się do Łodzi. Rzeszowski skoczek będzie teraz występował w barwach AZS Politechnika Łódzka. To umożliwi mu treningi w Zatoce Sportów Wodnych tej uczelni.
„Z powodu niewystarczających warunków treningowych w Rzeszowie, zastanawiałem się nad zmianą barw klubowych. Po dodaniu wszystkich „za” i „przeciw”, kierując się chęcią zbliżenia się do światowej czołówki skoków do wody zdecydowałem się na tą tymczasową przeprowadzkę” – napisał w niedzielę na swoim Facebooku 26-letni Andrzej Rzeszutek.
„To będzie pierwszy raz w mojej 20-letniej przygodzie ze sportem, kiedy przez czas dłuższy niż kilka tygodni, będę trenował na obiekcie z prawdziwego zdarzenia, w pełni odpowiadającemu potrzebom skoczka do wody” – dodał dalej.
W rozmowie z Rzeszów News Rzeszutek mówi, że podejmując tę decyzję nie kierował się emocjami i nie czuje złości do swojego rodzinnego miasta, że nie ma w nim takiego obiektu, jaki sobie wymarzył, aby móc uprawiać po mistrzowsku swoją dyscyplinę. – Mam nadzieję, że kiedyś wrócę do Rzeszowa, jak odpowiedni obiekt powstanie – mówi Andrzej Rzeszutek.
26-latek od prawie dwóch lat trenował na basenie Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, po tym gdy w czerwcu 2016 roku zamknięta została pływalnia przy ul. Matuszczaka. Ten obiekt ma być wyremontowany, ale plany ratusza krzyżują problemy z wyborem firmy, która ma zmodernizować basen niegdyś należący do WSK. Pływalnia przy ul. Matuszczaka ma być gotowa najwcześniej w 2019 r.
Treningi w Rzeszowie to stagnacja
Andrzej Rzeszutek, który jest wicemistrzem Europy juniorów z Budapesztu (2009 rok), tak długo nie może czekać w treningowej stagnacji. Ma już 26 lat, a w takim sporcie jak skoki do wody to prawie już emerytura. – Za dwa lata będę miał 28 lat. Nie wiem, ile moje ciało podoła treningom. W sporcie człowiek starzeje się szybciej, a chcę jeszcze zrobić coś dla siebie, chcę jak najlepiej wykorzystać ten czas – tłumaczy Rzeszutek.
– Zeszły sezon pokazał, że warunki, które są w Rzeszowie pozwalają jedynie na stagnację i ledwo utrzymanie formy z poprzedniego sezonu. Potrzebuję iść do przodu – tłumaczy.
Andrzej Rzeszutek w 2016 roku otarł się o wyjazd na olimpiadę w Rio de Janerio. Do Brazylii ostatecznie nie pojechał z powodu nieprecyzyjnych zapisów w regulaminie. W kwalifikacjach olimpijskich zajął 30. miejsce, a na olimpiadę pojechało 29 zawodników, mimo, że początkowo mówiło się o 34.
Bądź na bieżąco.
Aby walczyć o kolejną kwalifikację olimpijską Rzeszutek musi trenować na skoczni 3-metrowej, bo skoki z takiej trampoliny są konkurencjami olimpijskimi. Obecnie na basenie ROSiR-u możliwe są skoki tylko z trampoliny 1-metrowej. – Łódź zapewnia trampoliny 1-3-metrowe oraz wieże do skoków. Basen jest również odpowiednio głęboki. Ma 5 m, a ROSiR-u tylko 3,5 – tłumaczy skoczek do wody.
Andrzej Rzeszutek w Łodzi trenuje już od dwóch tygodni. Różnica w porównaniu z Rzeszowem jest diametralna. – Na treningu w Rzeszowie dziennie oddawałem około 40 skoków, a w Łodzi podczas dwóch treningów oddaję łącznie 160 skoków po 80 na każdym. Różnica ogromna, ale to właśnie klucz do budowania formy i do przyzwyczajania się do skoków – tłumaczy Rzeszutek.
Ratusz: No to trudno
W ratuszu nikt nie płacze, że utalentowany sportowiec opuścił swoje rodzinne miasto. – Chcielibyśmy, aby dobrzy zawodnicy występowali w barwach Rzeszowa, ale każdy człowiek ma prawo wyboru. Jeśli pan Rzeszutek wybiera Łódź, no to trudno. Będzie tam skakał do wody – komentuje Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa, odpowiedzialny za sport w mieście.
Z kolei dla Marty Niewczas, rzeszowskiej sportsmenki, sześciokrotnej Mistrzyni Świata w karate tradycyjnym, decyzja Andrzeja Rzeszutka to znacząca strata dla Rzeszowa.
– To smuta decyzja, bo każda perła, która opuszcza Rzeszów, to strata dla miasta. Rzeszów powinien być przyjazny nie tylko inwestorom i Dolinie Lotniczej, ale przede wszystkim mieszkańcom, którzy chcą się rozwijać w różnych dziedzinach, jak np. sport, kultura czy edukacja – uważa Niewczas, dodając, że decyzja o remoncie basenu przy ul. Matuszczaka jest co najmniej 10 lat spóźniona.
Andrzej Rzeszutek w Łodzi przygotowuje się do kolejnych zawodów. Weźmie w tym roku udział w Pucharze Świata w Chinach, później w Mistrzostwach Europy w Edynburgu i na koniec Grad Prix Świata. Miejsce tych ostatnich zawodów nie jest jeszcze znane.
– Obecnie skupiam się na tym, by nie nabawić się kontuzji przy tak diametralnych zmianach w treningu – mówi 26-latek.
joanna.goscinska@rzeszow-news.pl
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.



![Czołowe zderzenie i dwie kobiety w szpitalu. 51-latek wjechał wprost na nie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/wypadek-lopuszka-wielka1-kpp-przeworsk-218x150.jpg)


![Sześć osób w szpitalu po zatruciu czadem. Dramatyczna interwencja strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/sedziszow-mlp-czad-ospsedziszowmlp2-218x150.jpg)


![Straż pożarna postawiona na nogi. Płonęły budynki gospodarcze [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Nowy-projekt-8-218x150.jpg)






![Trwa obracanie “Karpatki”. Wkrótce drążenie drugiej nawy tunelu na S19 Rzeszów Płd. – Babica [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/karpatka-s19-2026styczen-218x150.jpg)



![Rzeszowski talent błysnął na Rajdzie Barbórka. Adrian Rzeźnik piąty w kultowych zmaganiach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/rajd-barborka-adrian-rzeznik-materialy-prasowe5-218x150.jpg)

![Czy Rzeszów stał się miastem apartamentowców? To oferują najdroższe mieszkania w mieście [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/Nowy-projekt-1-2-218x150.jpg)











![Zamek w Łańcucie otwiera sezon. Możecie już podziwiać turystyczną perełkę Podkarpacia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/zamek-lancut-zima1-218x150.jpg)










