Joanna Puzyna-Chojka, teatrolog, krytyk teatralny, znana rzeszowskiej publiczności jako dyrektor programowy Festiwalu Nowego Teatru, nie żyje. Zginęła na wakacjach.
“Była na wakacjach z rodziną. 28 czerwca zginęła tragicznie w wypadku drogowym” – poinformował portal e-teatr. Najprawdopodobniej w samochód rodziny Puzyny-Chojki, który stał na poboczu, wjechał TIR. Do wypadku doszło w Serbii.
Informacja o śmierci dr Joanny Puzyna-Chojki dotarła już do Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, gdzie od 2014 roku odbywał się Festiwal Nowego Teatru w ramach Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, a Puzyna-Chojka byłego dyrektorem programowym FNT.
“Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci dr Joanny Puzyny-Chojki (…). Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy współczucia i przesyłamy słowa wsparcia” – napisał na stronie internetowej “Siemaszki” dyrektor teatru Jan Nowara.
Informacja o tragicznej śmierci Joanny-Puzyny Chojki dla miłośników teatru to cios prosto w serce i duża strata. Puzyna-Chojka była kierownikiem literackim Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu i Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, a także kierownikiem literackim i selekcjonerem Kaliskich Spotkań Teatralnych oraz kierownikiem literackim (2006-2008) i dyrektorem programowym (2009) Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni.
Puzyna-Chojka współtworzyła także Gdyńskie Nagrody Dramaturgiczne. To dzięki niej w stolicy Podkarpacia pojawiło się kilka naprawdę świetnych spektakli podczas Festiwalu Nowego Teatru.
Joanna Puzyna-Chojka była także wykładowcą w Katedrze Dramatu, Teatru i Widowisk na Uniwersytecie Gdańskim. Napisała monografię “Gra o zbawienie. O dramatach Tadeusza Słobodzianka” oraz kilkuset artykułów poświęconych teatrowi. Pisała także do „Teatru”, „Dialogu”, „Didaskaliów”, „Notatnika Teatralnego”, portalu Teatralny.pl, a także „Tygodnika Powszechnego” i trójmiejskiego dodatku „Gazety Wyborczej”.
Puzyna-Chojka była członkinią Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych, reżyserką czytań performatywnych, znawczynią i popularyzatorką najnowszego dramatu. Przez ostatni rok Joanna Puzyna-Chojka pracowała także w Komisji Artystycznej Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
(jg)
redakcja@rzeszow-news.pl



![Dwa wypadki, trzy osoby ranne. Czołowe zderzenie i kierowca, który stracił przytomność [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/wypadek-sedziszow3-218x150.jpg)

![Niepowetowane straty w skansenie. W nocy spłonął kościół pw. św. Mikołaja [ZDJĘCIA] pożar w skansenie sanok](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/pozar-skansenu-kosciola-sanok-03-218x150.jpeg)










![Zielona Promenada w Rzeszowie w budowie. Jak będzie wyglądał teren rekreacji na Staroniwie? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/zielona-promenada-rzeszow-1-218x150.jpg)


![218 km/h na Moście Mazowieckiego w Rzeszowie. Jest nagranie z bolidu Igora Polaka [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/igor-polak-formula4-218x150.jpg)









![Pierwsze takie muzeum na świecie. Podkarpacka perła turystyczna przejdzie wielką metamorfozę [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/muzeum-bobrka-modernizacja-218x150.jpg)
![Nowy żłobek w Rzeszowie już gotowy. Na Budziwoju powstało miejsce dla 120 dzieci [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/zlobek-budziwoj-rzeszow4-218x150.jpg)












