Rzeszów także włącza się do ogólnopolskich obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce.
We wtorek, 4 czerwca, na Rynku odbędzie się rzeszowska odsłona Święta Wolności i Solidarności. Organizują ją radni Rozwoju Rzeszowa.
– Celebrujmy 30. rocznicę wolnych wyborów. Zgoda i pamięć o tamtych wydarzeniach daje nam szansę, że będziemy żyć w spokojnej i bezpiecznej Europie. Ponad podziałami. Podyskutujmy o niepodległej Polsce, przyszłości Rzeszowa i Podkarpacia – zachęca do udziału we wtorkowym święcie Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.
Święto Wolności i Solidarności w Rzeszowie rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 13:00. Na Rynku w tym czasie zaplanowano improwizacje taneczne, występy wokalistów, malowanie kredą orła, warsztaty plastyczne z tworzenia flag z logo wolności i solidarności.
Będzie również ankieta “Czym dla mnie jest wolność?”. Na płóciennej planszy rozciągniętej na Rynku mieszkańcy będą mogli wpisywać słowa-skojarzenia. Z kolei rzeszowska restauracja “Stolarnia” przygotuje “Menu wolności”, będzie można spróbować proziaki. W wybranych rzeszowskich restauracjach kupicie za symboliczną kwotę “Kawę Wolności”.
– Wspólny posiłek, w tym przypadku proziak, wspólna kawa w rzeszowskich restauracjach etc., to jeden z symboli łączących pokolenia Polaków. Symbol zgody i porozumienia – czy to w rodzinie, czy szerszej społeczności – uważa Konrad Fijołek.
We wtorek odbędzie się także Zupa Wolności. W Barze u Fogga przy ul. 3 Maja 9 od 11:00 będzie serwowana pomidorówka. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.
PROGRAM DNIA SOLIDARNOŚCI I WOLNOŚCI
Scena na Rynku:
– Godz. 11:00 – powitanie uczestników happeningu – Michał Samborski;
– Godz. 11:10 – improwizacja taneczna “taniec wolności” solo Anna Gunia z Rzeszowskiego Domu Kultury w Rzeszowie (5 min);
– Godz. 11:15 – występy wokalistów z Rzeszowskiego Domu Kultury w repertuarze „wolnościowym”;
– Godz. 11:30 – występ artystyczny dzieci z Przedszkola Publicznego nr 13 w Rzeszowie w repertuarze patriotycznym;
– Godz. 12:00 – wspólne odśpiewanie wraz z mieszkańcami Rzeszowa hymnu Polski;
– Godz. 12:10 – „Menu wolności” – rzeszowskie proziaki przygotowane przez restaurację „Stolarnia” – poczęstunek;
Animacje na płycie Rynku:
– Orzeł w Sercu Miasta – kredowe graffiti (na kostce brukowej Rynku zostanie zarysowany kontur herbu Polski. Każda chętna osoba będzie mogła wypełnić kredą herb);
– „Czym Dla Mnie Jest Wolność” – w wyznaczonym miejscu rozciągnięty zostanie długi pas białego płótna. Na tej płóciennej planszy każdy z mieszkańców Rzeszowa będzie mógł napisać słowo, które kojarzą mu się z wyrażeniami zawartymi w tytule projektu;
– Reportaż fotograficzny dokumentujący wydarzenie z Rynku wykona Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Sokoła 13
3-22 czerwca
– „4 czerwca 1989 r. – 30 lat transformacji systemowej w Polsce” – wystawa ze zbiorów Dokumentów Życia Społecznego WiMBP w Rzeszowie, prezentująca materiały odzwierciedlające sytuację społeczno-polityczną towarzyszącą pierwszym wolnym wyborom 1989 r., w tym: obwieszczenia wyborcze, plakaty, gazetki NSZZ “Solidarność”, fotografie Krajowej Agencji Wydawniczej. Wstęp wolny, w godzinach otwarcia placówki.
Filia nr 8 przy ul. Okulickiego 3
1-15 czerwca
– „Książki poza cenzurą” – zorganizowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Wstęp wolny, w godzinach otwarcia Biblioteki.
Filia nr 4 przy ul. Ofiar Katynia 15
4 czerwca o godz. 9:00
– „Zgadnij, kim jesteś?” – lekcja patriotyczna o polskości i symbolach narodowych dla dzieci z klas nauczania początkowego.
Filia nr 7 przy ul. Osmeckiego 51
3 czerwca o godz. 8:30-10:00
– „1989 – Wybory Czerwcowe – Schyłek PRL” – prelekcja Zenona Fajgera z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dla uczniów szkoły podstawowej i średniej.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl

![Pijany kierowca uderzył w słup i próbował uciec. 41-latek chciał zmylić policjantów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/kolizja-stalowa-wola2-218x150.jpg)




![“Najtwardsi Strażacy” Polski wyłonieni w Rzeszowie. Dwa dni walki i ogromne emocje [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/najtwardszy-strazak-urzad-marszalkowski-11-218x150.jpg)

![Eksplozja i ogień o poranku. Hulajnoga elektryczna powodem groźnego pożaru w Rzeszowie [ZDJĘCIA, FILM] twardowskiego hulajnoga pożar](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/twardowskiego-218x150.png)





![Rdza już na starcie. Nowy dworzec autobusowy na Podkarpaciu [WIZUALIZACJE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/mielec-dworzec-autobusowy-wizaulizacje-11-218x150.jpeg)


![35. Rajd Rzeszowski 2026. Wielkie ściganie wraca na Podkarpacie. Znamy trasę i program [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/Rajd-Rzeszowski-2025-fotMaciejNiechwiadowicz0-218x150.jpg)


![Wypadek w Rzeszowie. Nie żyje motocyklista, ulica Sikorskiego częściowo zablokowana [ZDJĘCIA, WIDEO] wypadek-motocyklista-rzeszow-sikorskiego](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/wypadek-smiertelny-motocyklista-rzeszow-05-e1783172418108-218x150.jpeg)







![Które szkoły na Podkarpaciu uzyskały najlepsze wyniki matur? Rzeszów nie jest na czele! [RANKING]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/ekonomik-jaslo-218x150.jpg)




![Ruiny Zamku Sobień znów zachwycają. Historyczna perła Bieszczadów otwarta po renowacji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zamek-sobien-otwarcie-218x150.jpg)







![Pijany kierowca uderzył w słup i próbował uciec. 41-latek chciał zmylić policjantów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/kolizja-stalowa-wola2-100x70.jpg)

