Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w czwartek utrzymał wyrok 25 lat więzienia dla 37-letniej Andrei P. z Brazylii, która w 2018 roku w podprzemyskiej Śliwnicy okrutnie zabiła swojego 2-letniego syna, Wiktora.
Wyrok jest już prawomocny. Uzasadnienia nie poznaliśmy, ponieważ proces zarówno w pierwszej instancji, jak i drugiej toczył się z wyłączeniem jawności.
Na czwartkową rozprawę Andrea P. miała zostać dowieziona z Aresztu Śledczego w Lublinie. W trakcie konwoju, na kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem procesu, w drodze do sądu P. jednak zasłabła i policjanci zawieźli ją do Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.
Sędzia Zygmunt Dudziński, przewodniczący składu orzekającego, zarządził przerwę, by w jej trakcie uzyskać ze szpitala informacje, czy Andrea P. zostanie dowieziona później do sądu. Andrei P. na ogłoszeniu wyroku jednak nie było, mimo, że sama o to wnioskowała.
Sąd uznał, że rozprawę można kontynuować bez udziału oskarżonej kobiety. Po kilkudziesięciu minutach zapadł wyrok. Sąd utrzymał karę 25 lat więzienia dla Andrei P. za zabójstwo swojego 2-letniego synka, Wiktora.
Kobieta była oskarżona o zbrodnię z motywów zasługujących na szczególne potępienie. Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł 15 października 2019 r. Sąd Okręgowy w Przemyślu skazał wtedy Andreę P. na 25 lat więzienia.
Apelację od wyroku złożył tylko obrońca Brazylijki. Proces w drugiej instancji toczył się w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie, który w czwartek utrzymał wyrok pierwszej instancji. – Nie tylko w kwestii kary, ale również kwalifikacji – mówi prokurator Beata Starzecka.
Do szokującej tragedii doszło w lutym 2018 r. w Śliwnicy pod Przemyślem. Najpierw strażacy zostali poinformowani o pożarze domu. Okazało się, że doszło w nim do okrutnej zbrodni. Andrea P. na piętrze domu zadała Wiktorowi 8 ciosów nożem w klatkę piersiową.
Potem kobieta sama próbowała popełnić samobójstwo, a w między czasie podpaliła mieszkanie. Życia chłopca nie udało się uratować. Wiktor wykrwawił się na śmierć, a Andrea P. w ciężkim stanie trafiła do szpitala.
37-latka do tej pory przebywa w areszcie, przyznała się do zabójstwa syna, biegli w trakcie procesu uznali, że kobieta w chwili zdarzenia była poczytalna. Motyw zabójstwa Wiktora nie jest znany, ale wiadomo, że w domu, w którym mieszkała, były nieporozumienia.
Andrea P. do Polski przeprowadziła się 5 lat przez zabójstwem syna. Pracowała w znanej przemyskiej firmie, produkującej markowe buty. Wcześniej była zatrudniona w brazylijskim oddziale firmy. W Przemyślu w firmie poznała swojego męża, z którym mieli syna.
Mieszkali w domu męża Andrei P. razem z matką mężczyzny i jego siostrą. 37-latka miała trudne relacje z teściową spowodowane wychowaniem syna. Tłem nieporozumień były też różnice kulturowe. Kobieta była również zazdrosna o swojego męża.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.


![Pijany kierowca BMW doprowadził do dramatu. Wiózł trzech pijanych pasażerów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/wypadek-pagorek-1-218x150.jpg)


![Wielki pożar lasu na Podkarpaciu. W akcji gaśniczej pomógł dron [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/pozar-cewkow-3-218x150.jpg)
![“Oszukać przeznaczenie” na DK19. Fotografie z kolizji wskazują, że zadziałały tu siły wyższe [ZDJĘCIA] OSP KSRG Połomia](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdarzenia-na-DK19-polomia-07-218x150.jpg)


![Pożar karczmy w Kraczkowej. Ogień znów uderzył w znane miejsce przy trasie Rzeszów – Łańcut [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/pozar-karczma-pod-strzecha-osp-218x150.jpg)


![Tusk w Rzeszowie. Premier ogłosił, że Polska i Ukraina zbudują “armadę dronową” [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/expo-ukraina-rzeszow-tusk-2-218x150.jpg)



![Nowy most w powiecie rzeszowskim już otwarty. To zmiana dla lokalnej społeczności [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/most-wola-rafalowska-2-218x150.jpg)

![Kierowca z Rzeszowa pójdzie w ślady Roberta Kubicy? Wielka szansa Igora Polaka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/igor-polak-formula4-218x150.jpg)
![Dramatyczne starcie z prawami fizyki na łuku drogi. Kolejny wypadek motocyklisty [ZDJĘCIA] motocyklista](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/motocyklist-wypadl-z-drogi-03-218x150.jpg)
![Chmielnicki Sprint pod Rzeszowem. Każdy kierowca może wystartować, trwają zapisy [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/chmielnicki-sprint2026-218x150.jpg)








![Zrób zakupy i bezpłatnie sprawdź stan zdrowia. „Zdrowie pod Kontrolą” w sobotę w Galerii Rzeszów [ZDJĘCIA] zdrowie pod kontrolą galeria rzeszów](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zdrowie-pod-kontrola-03-218x150.jpg)
![Rzeszów rozdaje pieniądze na zabytki. Kto dostał dotacje i ile? [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/zabytki-rzeszow2026-218x150.jpg)


![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)



![Majowy weekend w Rzeszowie. Sprawdźcie co będzie się działo [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/05/majowka-rzeszow10-218x150.jpg)




