Policjanci zatrzymali Dariusza Bobaka z Obywateli RP, który do działaczy Konfederacji krzyczał „Precz z polskim faszyzmem” i nazwał ich antysemitami.
Do awantury doszło w czwartek w południe na rzeszowskim Rynku, na którym zebrała się garstka działaczy Korony Polskiej, partii Grzegorza Brauna będącej częścią Konfederacji. Konfederaci urządzili akcję „Murem za Grzegorzem Braunem”, który we wtorek w Sejmie gaśnicą zgasił świece chanukowe – symbol żydowskiego święta Chanuki.
Antysemicki wybryk Brauna wywołał międzynarodowe reakcje, ale działacze Korony Polskiej nie mogą się pogodzić z tym, że Braunowi za swoje karygodne zachowanie Prezydium Sejmu odebrało na trzy miesiące połowę poselskiej pensji i na pół roku całą dietę poselską. Śledztwo w tej sprawie wszczęła także Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
W czwartek na Rynek przyszło kilku działaczy Korony Polskiej, na czele z Karoliną Pikułą, współpracowniczką Brauna. Na Rynek przyszedł także Dariusz Bobak, znany miejski aktywista z Obywateli RP. Pikuła jeszcze dobrze nie zaczęła mówić, a Bobak pod adresem konfederatów zaczął krzyczeć: „Precz z polskim faszyzmem”.
Skonsternowani konfederaci zaczęli nerwowo się rozglądać za policją, która była niedaleko ratusza. Dariusz Bobak kolejnymi okrzykami nie dopuszczał Pikuły do głosu. Pikuła poleciła jednemu z działaczy Korony Polskiej pójść po policjantów. Dwóch innych działaczy blokowało przejście Bobaka, gdy ten chciał się zbliżyć do „obrońców Brauna”.
– Antysemici! – krzyczał do konfederatów Dariusz Bobak.
Skuty i zaciągnięty do radiowozu
Policjanci natychmiast pojawili się na Rynku. Wykręcili Bobakowi ręce, skuli go kajdankami od tyłu, zaciągnęli do radiowozu i zawieźli do komendy miejskiej przy ulicy Jagiellońskiej. – Darek nie chciał się wylegitymować – mówiła nam później Marta Połtowicz-Bobak, żona Dariusza Bobaka, która pojawiła się na policji, by się dowiedzieć, co się dzieje z jej mężem.
Video: Marta Połtowicz-Bobak
– Policjanci zabrali mężowi telefon, nie pozwolili mu wykonać telefonu do jednej osoby, do czego ma prawo. Ze mnie robili durnia, bo nie chcieli powiedzieć, czy w ogóle mój mąż jest w komendzie. Zrobili to dopiero po reakcji naszego adwokata – opowiada Marta Połtowicz-Bobak. – Czekamy na dalszy rozwój wydarzeń – dodawała po godz. 13:00.
Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
W tym czasie Dariusz Bobak, który już wielokrotnie wcześniej był zatrzymywany przez policjantów za to, że nie chciał się dać wylegitymować, nadal przebywał w komendzie. Kilkadziesiąt minut później asp. Andrzej Stebnicki z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie potwierdził, że funkcjonariusze zatrzymali Dariusza Bobaka.
– Mężczyzna nie wykonywał poleceń funkcjonariuszy oraz nie podawał swoich danych osobowych, w związku z czym został zatrzymany i doprowadzony do Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. Trwają policyjne czynności – przekazał Stebnicki. Dodał, że policjanci interweniowali „w związku ze zgłoszeniem dotyczącym zakłócenia konferencji prasowej”.
Ludzie Brauna urządzili dla niego w Rzeszowie więc poparcia . Co robi @PolskaPolicja ? Zatrzymuje @dbobak za pokojowy protest przeciwko faszystom. Duch Szymczyka żywy.@MKierwinski @Adbodnar @K_Smiszek
Jeśli ktoś chciałby zapytać policję WTF to Komisariat Rzeszów -Śródmieście pic.twitter.com/JTM5shKf27— Patrycja Pawlak-Kamińska (@Pawlak1Pawlak) December 14, 2023
Ciężka praca dla Polski
W tym czasie działacze Korony Polskiej kontynuowali swoje wystąpienie. – Stajemy murem za naszym prezesem – mówiła Karolina Pikuła. Brauna nazwała „jednym z najaktywniejszych posłów w Polsce”, który w październikowych wyborach parlamentarnych startował z rzeszowskiej listy Konfederacji – zdobył prawie 30 tys. głosów.
– Niejednokrotnie wykazał się męstwem i odwagą, bezprecedensowym zachowaniem, w którym nie liczy się, ani bardziej na lewo, ani niby na prawo, poprawność polityczna – ciągnęła Pikuła. Stwierdziła, że Brauna „po raz kolejny się poniża”, bo za swój antysemicki wybryk stracił część parlamentarnego wynagrodzenia.
– Ten człowiek też ma rodzinę, żonę i dzieci. Ciężko pracuje dla Polski – mówiła Karolina Pikuła. Antysemickie zachowanie Brauna oczywiście działaczom jego partii nie przeszkadza. – Grzegorz Braun jest naszym głosem w Sejmie, w polskim parlamencie, który przede wszystkim powinien służyć Polakom – przekonywała Pikuła.
Stwierdziła, że to dzięki Braunowi „dowiedzieliśmy się, czy jest święto Chanuki”. – W Sejmie nie powinno mieć miejsca na tego rodzaju obrządki. Czy w Sejmie w Izraelu widzieliście świece adwentowe, bądź inne symbole chrześcijańskich świąt? – pytała Pikuła, zapowiadając, że Braun w poniedziałek sam opowie o wtorkowych wydarzeniach w Sejmie.
Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
„Obudził” tysiące Polaków
Pikuła poskarżyła się, że w Sejmie, po przejęciu władzy przez Koalicję 15 października, widać „podwójne standardy”. – W tym samym dniu pokazała się tęczowa flaga z tęczowym orłem w koronie. Nie było reakcji Tuska, Hołowni. Profanować polskie symbole można – żaliła się współpracowniczka Brauna.
– Pobudka! Grzegorz Braun obudził tysiące Polaków, obudził świat, przedstawiając jaki powinien być stosunek do tego rodzaju obrządków w polskim Sejmie. Zapytał także świat, gdzie są sankcje na Izrael, w dobie toczącego się, także przemilczanego przez redakcje, ludobójstwa w Palestynie – zarzucała mediom Pikuła.
Działacze Korony Polski wyrazili także protest przeciwko ratuszowi, który potępił antysemickie zachowanie Brauna. – Stop izraelizacji polskiej racji stanu. Tu jest Polska, a nie Polin – stwierdziła na zakończenie Karolina Pikuła. Nic nie wspomniała o tym, że liderzy Konfederacji potępili zachowanie Brauna, zawiesili go i zakazali mu wystąpień w Sejmie.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.







![Pożar hali w zakładzie produkcyjnym na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/pozar-czudec1-218x150.jpg)

![„Oszukać przeznaczenie” – wersja podkarpacka. Potężne drzewo runęło na auto [WIDEO Z WNĘTRZA POJAZDU] drzewo spadło na samochód podkarpacie](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/03-oszukac-przeznaczenie-podkarpacie-widacz-e1764462195598-218x150.jpg)

![Prezydent Nawrocki: dzięki takim miejscom, jak hub logistyczny na Podkarpaciu, możliwa jest obrona Ukrainy [FILM & ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/001_Prezydent_Karol_Nawrocki_wizyta_port_Rzeszow_Jasionka_i_POLLOGHUB_20251202_MWB20055-218x150.webp)



![Wisłokostrada w Rzeszowie na finiszu. W styczniu trasa ma być gotowa [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/wislokostrada2-218x150.jpg)
![Nowy dziecięcy OIOM w Rzeszowie otwarty. To jedyne takie miejsce na Podkarpaciu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/otwarcie-oiom-rzeszow-218x150.jpg)
![Budowa nowej drogi ekspresowej na Podkarpaciu coraz bliżej. Trasa ułatwi dojazd do S19 [MAPA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/10/droga-ekspresowa-pogladowe-218x150.jpg)

![Dostawczak w Jeziorze Solińskim. Internauci snują teorie – nikt nie trafił [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/polanczyk-dostawczy-w-wodzie-06-218x150.png)





![Stare rury na Podwisłoczu muszą zniknąć. Rzeszów modernizuje sieć ciepłowniczą [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/10/Projekt-bez-nazwy-3-2-218x150.jpg)










![Kończy się sezon turystyczny w Zamku w Łańcucie. Czeka tam wyjątkowa atrakcja [ZDJĘCIE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/muzeum-zamek-lancut-storczyk-218x150.jpg)








![Wisłokostrada w Rzeszowie na finiszu. W styczniu trasa ma być gotowa [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/wislokostrada2-324x235.jpg)