Grzegorz Braun ma na początku roku odpowiedzieć za naruszenie nietykalności cielesnej Gizeli Jagielskiej w szpitalu w Oleśnicy. Do wspomnianej sytuacji doszło w kwietniu 2025 r. Lider Konfederacji Korony Polskiej oraz były kandydat na prezydenta Rzeszowa ma usłyszeć zarzuty w Prokuraturze Okręgowej we Wrocławiu.
Grzegorz Braun w styczniu 2026 roku ma zostać przesłuchany w sprawie wydarzeń z kwietnia 2025 roku w szpitalu w Oleśnicy. Polityk miał wtedy wraz z grupą osób zatrzymać lekarkę w trakcie pracy.
„Zatrzymanie obywatelskie” Gizeli Jagielskiej
Gizela Jagielska pracowała w szpitalu w Oleśnicy jako ginekolog. Jej praca, a także jej męża, Łukasza Jagielskiego, we wspomnianej placówce kończy się wraz z nadejściem nowego roku.
Do incydentu z udziałem Grzegorza Brauna doszło 16 kwietnia 2025 roku, gdy europoseł wraz z grupą osób wtargnął do szpitala w Oleśnicy, oskarżając Jagielską o przeprowadzanie aborcji niezgodnie z prawem. Warto dodać, że prokuratura umorzyła już osobne śledztwo w sprawie samej lekarki, uznając, że wykonywane przez nią zabiegi nie nosiły znamion czynu zabronionego.
Polityk podczas akcji w kwietniu po dostaniu się przed oblicze Jagielskiej ogłosił, że dokonuje zatrzymania obywatelskiego lekarki. Twierdził, że jej praca jest „narażaniem życia Polaków” i wezwał policję do jej natychmiastowego aresztowania oraz odsunięcia od pacjentów. Braun wraz z towarzyszami fizycznie zagrodził kobiecie drogę w korytarzu oraz w jednym z pomieszczeń administracyjnych. Jagielska relacjonowała, że była „więziona” i blokowana przez ponad godzinę, co uniemożliwiło jej dotarcie do pacjentek czekających na bloku porodowym.
Czego dotyczą zarzuty?
Uchylenie immunitetu przez Parlament Europejski (co nastąpiło w listopadzie 2025) otworzyło drogę do formalnego przedstawienia zarzutów Braunowi jako podejrzanemu.
Śledczy planują postawić europosłowi zarzuty związane z próbą tzw. „zatrzymania obywatelskiego” lekarki ginekolog Gizeli Jagielskiej. Zawiadomienie obejmuje bezprawne pozbawienie wolności lekarki (poprzez zablokowanie jej w pomieszczeniu), naruszenie nietykalności cielesnej (popychanie i szarpanie) oraz znieważenie i pomówienie (wypowiedzi podważające zaufanie do jej kompetencji zawodowych).
Według relacji lekarki oraz ustaleń śledczych, wobec Jagielskiej stosowano „rękoczyny” – była popychana i szarpana, gdy próbowała przejść do swoich pacjentek. Braun miał wyzywać lekarkę od „morderców” oraz używać wobec niej określeń takich jak „doktor Mengele”.
Kiedy przesłuchanie?
Dyrekcja placówki złożyła zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, wskazując na narażenie zdrowia i życia pacjentek, których opieka została przerwana przez akcję polityka.
– Grzegorz Braun ma zostać przesłuchany w styczniu. Wtedy usłyszy również zarzuty – poinformowała w poniedziałek Karolina Stocka-Mycek, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.
Kontrowersje wokół Gizeli Jagielskiej
Przed szpitalem w Oleśnicy organizowane były pikiety, podczas których, przy użyciu megafonów dochodziło do skandowania haseł typu: „Powstrzymajmy zabijanie dzieci przez doktor Gizelę Jagielską”.
Głos w sprawie lekarki z Oleśnicy zabrała także bliska współpracowniczka Grzegorza Brauna – Karolina Pikuła, która tak jak wcześniej Braun, kandydowała na urząd prezydenta Rzeszowa.
– Mam nadzieję, że „lekarze” typu Jagielska nie będą pracować wykonując krzywdzę dzieciom ich rodzinom ani w Polsce ani gdziekolwiek na świecie. Do was, drogie, biedne kobiety, które wahacie się czy zabić własne dziecko, jeśli to, że ten człowiek żyje w waszym łonie bez względu na to czy ma 5 dni czy 9 miesięcy czuje i jest istotą ludzką nie staje na drodze tej tragicznej decyzji, to pomyślcie o sobie, zarówno panie i panowie: jak będzie wyglądało wasze życie, gdy zabijecie swoje własne dziecko? – opublikowała we wpisie na Facebooku Karolina Pikuła.
Osobą, która publicznie i jednoznacznie stanęła w obronie dr Gizeli Jagielskiej, jest dr n. med. Maciej Jędrzejko, również ginekolog. Odniósł się on zarówno do medycznych aspektów jej pracy, jak i do samego ataku Grzegorza Brauna w szpitalu.
– „Absolutnie nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że metoda przerwania ciąży, którą zastosowała lekarka z Oleśnicy, jest “morderstwem”. […] Kluczowy jest typ choroby [płodu]. O ile z większością da się żyć, w tym przypadku płód miał typ drugi – jedyny, który zawsze prowadzi do śmierci płodu. Niestety w mediach pojawiają się oburzające twierdzenia, że dziecko “mogło urodzić się zdrowe'” – stwierdził dr. Jędrzejko w rozmowie z WP abcZdrowie.
(mt)
Czytaj więcej:
Kolejny rok bez hucznego sylwestra w Rzeszowie. Na Rynku tylko DJ




![Trzy ciężarówki zderzyły się na DK 73. To cud, że obyło się bez ofiar [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/wypadki-powiat-jasielski0-218x150.jpg)
![“Najtwardsi Strażacy” Polski wyłonieni w Rzeszowie. Dwa dni walki i ogromne emocje [ZDJĘCIA, WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/najtwardszy-strazak-urzad-marszalkowski-11-218x150.jpg)

![Eksplozja i ogień o poranku. Hulajnoga elektryczna powodem groźnego pożaru w Rzeszowie [ZDJĘCIA, FILM] twardowskiego hulajnoga pożar](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/twardowskiego-218x150.png)
![Gwałtowna nawałnica. Zerwany dach, ewakuacja i burza… w komentarzach mieszkańców [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/stalowa-wola-skutki-nawalnicy-01-1-218x150.jpeg)
![Piekło w zakładzie przetwórstwa drewna. Całonocna bitwa strażaków z żywiołem [ZDJĘCIA] dankros pożar zaklików](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/niedziela-zaklikow-05-218x150.jpeg)





![40 tysięcy pochowanych i setki lat historii. Rzeszów odnawia wyjątkową nekropolię [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/stary-cmentarz-rzeszow-4-218x150.jpg)





![Wypadek w Rzeszowie. Nie żyje motocyklista, ulica Sikorskiego częściowo zablokowana [ZDJĘCIA, WIDEO] wypadek-motocyklista-rzeszow-sikorskiego](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/wypadek-smiertelny-motocyklista-rzeszow-05-e1783172418108-218x150.jpeg)












![Ruiny Zamku Sobień znów zachwycają. Historyczna perła Bieszczadów otwarta po renowacji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/zamek-sobien-otwarcie-218x150.jpg)

![Dwa kolejne kąpieliska otwarte na Podkarpaciu. Jedno z nich to absolutna nowość [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/kapielisko-gniewczyna-lancucka0-218x150.jpg)



![Nowy dworzec PKP na Podkarpaciu. Budowa za 15 milionów złotych [WIZUALIZACJE] nowy dworzec pkp w mielcu](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/dworzec-kolejowy-mielec-Bok-1-dzien-218x150.jpg)
![Gigant Qatar Airways wylądował w Jasionce. Boeing 777-200 z imponującym ładunkiem [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/qatar-airways-rzeszow-jasionka-boeing0-218x150.jpg)



![40 tysięcy pochowanych i setki lat historii. Rzeszów odnawia wyjątkową nekropolię [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/stary-cmentarz-rzeszow-4-324x235.jpg)