Abp Józef Michalik zwrócił się do Papieża Franiciszka z prośbą o przyjęcie jego rezygnacji z funkcji biskupa przemyskiego.

74-letni abp Michalik został ordynariuszem przemyskim 17 kwietnia 1993 roku. Na tę funkcję mianował go św. Jan Paweł II. Przemyski hierarcha w latach 2004-2014 był także przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Zgodnie z prawem kanonicznym wiek emerytalny (75 lat) abp Józef Michalik osiągnie w kwietniu 2016 r., ale duchowny już teraz zwrócił się do Papieża Franciszka o przyjęcie jego rezygnacji z pełnionej funkcji.

List abp. Michalika do głowy kościoła katolickiego cytuje Gość Niedzielny i Katolicka Agencja Informacyjna.

„Dzięki łasce Bożej dożyłem wieku emerytalnego i zbliża się zakończenie mojej posługi biskupa diecezjalnego. Ponowiłem w tych dniach prośbę do Papieża Franciszka, aby zechciał nie przedłużać czasu mego odejścia z tej odpowiedzialnej misji, która potrzebuje nowego człowieka. Jeśli coś udało się nam wspólnie w Bożej sprawie dobrego dokonać, to stało się to dzięki Bożej łasce i Waszej pomocy” – napisał w liście metropolita przemyski.

Czas odejść

Abp Józef Michalik w liście stwierdza, że zdaje sobie sprawę z „osobistych braków, słabości i grzechów i dlatego czasu odejścia ‘na osobność’ oczekuje jako daru łaski”. „Kościołowi, Bogu i ludziom może nawet owocniej służy się pokutą, modlitwą, zmaganiem o pokorę, świadomością nieprzydatności i cierpieniem, co za pomocą Bożą, mam nadzieję podjąć” – napisał abp Michalik.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Metropolita przemyski znany jest z ciętego języka, m.in. na temat aborcji i in vitro. Dwa lata temu jego słowa na temat pedofilii w kościele wywołały burzę. Abp Michalik stwierdził, że „wielu molestowań udałoby się uniknąć, gdyby relacje między rodzicami były zdrowe”. Potem duchowny za te słowa przepraszał, a ówczesny rzecznik KEP ks. Józef Kloch tłumaczył, że abp Michalik popełnił „zwykły lapsus językowy”.

Lekarzy zmusza się do aborcji?

W liście do Papieża Franiciszka, abp Józef Michalik napisał, że „Praw Bożych i praw natury nigdy nie wolno przekraczać, a prawa ludzkie, aby mogły obowiązywać w sumieniu, muszą być zgodne z prawem Bożym”.

„Widzimy, że instancje międzynarodowe narzucają prawa burzące dotychczasowy, tradycyjny porządek moralny, a nasze dotychczasowe elity państwowe, wybrane przecież przez naród, często posłusznie to przyjmują i narzucają narodowi prawa – przepisy, których uczciwy chrześcijanin, ani żaden uczciwy człowiek, nie może zaakceptować, bo żaden uczciwy człowiek nie może uczestniczyć bezpośrednio w zabójstwie niewinnego, np. zaledwie poczętego dziecka. A do tego przecież próbuje się dziś zmuszać niektórych lekarzy czy pielęgniarki” – napisał abp Michalik.

List z informacją o rezygnacji abp. Michalika ma być odczytany w najbliższą niedzielę (19 lipca) we wszystkich kościołach archidiecezji przemyskiej.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama