Zdjęcie: CBA

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do siedziby Polskiego Związku Piłki Nożnej i 16 wojewódzkich związków. Także na Podkarpaciu. 

Jak poinformowało w czwartek CBA, funkcjonariusze szczecińskiej delegatury Biura prowadzą postępowanie w jednym z wątków w tzw. aferze melioracyjnej.

Około 100 funkcjonariuszy CBA w niemal 30 lokalizacjach na terenie całego kraju zabezpiecza obszerny materiał dowodowy, w tym liczne nośniki danych elektronicznych, które będą w najbliższym czasie przedmiotem analizy śledczych.

– Realizacja czynności obejmuje m.in. siedzibę Polskiego Związku Piłki Nożnej, 16 wojewódzkich związków piłki nożnej oraz szereg miejsc zamieszkania osób fizycznych i siedzib podmiotów – informuje CBA. 

Czynności przeprowadzone są pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Do tej pory nikt nie usłyszał zarzutów. Sprawa ma charakter rozwojowy.

– Biuro PZPN zapewniło pełne wsparcie funkcjonariuszom CBA oraz przekazało wszystkie dokumenty określone w postanowieniach o kontroli. Mając na uwadze szybkie wyjaśnienie sprawy, PZPN gwarantuje pełną współpracę z CBA – zapewnił w wydanym w czwartek komunikacie Polski Związek Piłki Nożnej.  

Wejście agentów CBA do siedziby Podkarpackiego ZPN w Rzeszowie potwierdził nam sam związek. – Generalnie cała sprawa nas nie dotyczy, ponieważ nigdy z tą aferą nie mieliśmy żadnego kontaktu. To były po prostu rutynowe działania – przekazał nam Podkarpacki ZPN.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W czwartek Prokuratura Krajowa poinformowała, że przeszukania prowadzone są także w Urzędzie Miejskim w Koszalinie. Mają one związek z jednym z wątków tzw. afery melioracyjnej dotyczącym nieprawidłowości finansowych w działalności Fundacji All Sports Promotion, która działała w imieniu AZS Koszalin.

Z ustaleń śledczych wynika, że fundacja podpisywała w latach 2011-2013 umowy o świadczenie usług reklamowych z Zakładami Chemicznymi. Część pieniędzy przekazywanych przez zakłady nie trafiło do AZS Koszalin. Przelano je na konto innej fundacji, a następnie przekazane na rzecz spółki i wypłacone przez jej wspólników.

– W konsekwencji doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem przez Zakłady Chemiczne w kwocie ok. 2 milionów złotych – informuje Prokuratura Krajowa. 

Prokuratura przypomniała, że w tej sprawie 9 i 10 lipca 2019 r. zatrzymano 7 osób, które usłyszały zarzuty tzw. prania pieniędzy, ponadto 6 zatrzymanych usłyszało wówczas zarzuty popełnienia oszustwa. Wśród zatrzymanych był prezes All Sports Promotion Łukasz B. oraz radca prawny i doradca podatkowy Michał D. 

W lipcu 2019 r. prokuratura wysłała do sądu akt oskarżenia przeciwko Stanisławowi G., posłowi Platformy Obywatelskiej i wiceministrowi środowiska w rządzie PO-PSL. Łącznie oskarżono 32 osoby o popełnienie 94 przestępstw. Trwające obecnie przeszukania są „odpryskiem” głównego śledztwa w sprawie „afery melioracyjnej”.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama