Zdjęcie: CBA

Funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w czwartek podkarpackiego rzeczoznawcę. Dostanie zarzuty ws. kupna Elektrociepłowni Przeworsk przez państwową spółkę PGE Energia Odnawialna. 

To kolejna odsłona jednego z wątków tzw. afery podkarpackiej, która wybuchła w 2014 roku. Uwikłani są w nią byli już prominentni podkarpaccy politycy, prokuratorzy, funkcjonariusze służb specjalnych, księża, przedsiębiorcy i funkcjonariusze publiczni.

Odpryskiem afery podkarpackiej jest oddzielne śledztwo śląskiego oddziału Prokuratury Krajowej, która wspólnie z CBA w Rzeszowie wyjaśnia okoliczności przejęcia w 2010 roku Elektrociepłowni Przeworsk przez PGE Energię Odnawialna.

Państwowa spółka kupiła elektrociepłownię od prywatnego przedsiębiorcy za 22 mln zł. On sam wcześniej kupił budynki przeworskiej firmy za 2,5 mln zł. Według śledczych, kupno elektrociepłowni przez PGE nie miało najmniejszego sensu. – Sprzęt miał bardzo niską sprawność, wysoką awaryjność i nie nadawał się do ciągłej pracy – twierdzi CBA. 

Elektrociepłownia, po przejęciu jej przez PGE, nigdy nie została włączona. Wartość jej majątku szacowano jako wartość złomu. Aby sfinalizować transakcję, fałszowano dane dotyczące sprzedaży prądu i ciepła. W kwietniu 2018 roku do tej sprawy CBA zatrzymało siedem osób związanych z byłym kierownictwem PGE Energii Odnawialnej

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W czwartek w ręce rzeszowskich agentów CBA wpadła kolejna osoba. To rzeczoznawca majątkowy z Podkarpacia. – Wszystko wskazuje na to, że przygotowywane przez niego operaty szacunkowe miały znaczenie dla określenia zawyżonej wartości obiektu przed jego sprzedażą do PGE Energia Odnawialna – poinformowało CBA. 

W czwartek rzeczoznawca ma usłyszeć zarzuty w prokuraturze w Katowicach. Na liście podejrzanych jest już 10 osób, m.in. czterej byli członkowie zarządu PGE Energia Odnawialna oraz były dyrektor Departamentu Agro i Hydroenergetyki w tej spółce. CBA nie wyklucza, że w tej sprawie będą kolejne zarzuty i zatrzymania.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama