Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Grzegorz Braun
Reklama

Ewa Leniart powinna stracić stanowisko wojewody podkarpackiego, a Robert Bugaj powinien być odwołany z funkcji dyrektora podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia – uważa Grzegorz Braun, poseł Konfederacji.

W piątek Grzegorz Braun, który jest także kandydatem Konfederacji w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa, wydał oświadczenie, będące pokłosiem „afery szczepionkowej”. Chodzi o przedświąteczną akcję masowych szczepień na COVID-19 przeprowadzanych przez Centrum Medyczne „Medyk” przy alei Rejtana w Rzeszowie. 

Pod adresem „Medyka” padają zarzuty, że przychodnia szczepiła nieuprawnione osoby, kontrolę w tej sprawie zapowiedziała centrala Narodowego Funduszu Zdrowia. W czwartek Wirtualna Polska ujawniła, że dyrektor „Medyka” Stanisław Mazur w trakcie szczepień wydał polecenie pracownikom, by wielokrotnie używali jednorazowych strzykawek. 

Ministerstwo Zdrowia ma też zbadać, na jakich zasadach „Medyk” rekrutuje chętnych do szczepień preparatem Johnson & Johnson, mimo że szczepionki amerykańskiego koncernu nie ma jeszcze w Polsce. Politycy opozycji uważają, że za „aferą szczepionkową” stoją wybory na prezydenta Rzeszowa, które mają się odbyć 9 maja. 

„Nieprawdopodobny skandal”

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie. Na zdjęciu Ewa Leniart

W piątek głos w tej sprawie zabrał Grzegorz Braun, rzeszowski poseł Konfederacji. W przesłanym do mediów oświadczeniu zażądał natychmiastowego odwołania Ewy Leniart (PiS) z funkcji wojewody podkarpackiego i Roberta Bugaja ze stanowiska dyrektora podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

Braun w oświadczeniu napisał, że od początku pełnienia przez niego mandatu posła funkcjonowanie podkarpackiej służby zdrowia budziło jego „poważne zastrzeżenia”, podkarpackiemu NFZ zarzuca „bierność”. Braun twierdzi, że po ogłoszeniu epidemii na jaw wyszło szereg „bardzo poważnych patologii systemowych”.

Według Grzegorza Brauna, „stanowcze działania są konieczne natychmiast”. Przypomina on próby sprywatyzowania świadczeń operacyjnych w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. O szczepieniach Braun napisał, że są one kolejnym ostrzeżeniem na nieprawidłowości w podkarpackiej służbie zdrowia.   

„Obecnie skandal osiągnął poziomy nieprawdopodobne wraz z ujawnieniem, iż w ogóle mogła się pojawić, być rozpatrywana, opcja wielokrotnego używania strzykawek jednorazowych” – czytamy w oświadczeniu Brauna. Żąda on odwołania Ewy Leniart i Robert Bugaja z zajmowanych stanowisk, jako osób odpowiedzialnych za proces szczepień. 

„Osoby te nie tylko że nie dopilnowały, nie zabezpieczyły akcji szczepień w koncepcji, która była realizowana – ale jeszcze w ostatnich dniach same, osobiście uczestniczyły w konferencjach prasowych reklamujących szczepienia według formuły, która obecnie uległa ostatecznej kompromitacji, w związku z ujawnieniem, niech by nawet, tylko rozważania wielokrotnego użycia jednorazowych strzykawek” – napisał poseł Braun. 

Chodzi o konferencję z 31 marca br. na temat szczepień przeciwko COVID-19, która odbyła się w rzeszowskim „Medyku”. Brali w niej udział m.in. Ewa Leniart i Robert Bugaj. Grzegorz Braun uważa, że na pełnione przez nich stanowiska „już najbliższych godzinach powinny zostać skierowane stosowne osoby, które natychmiast ogarną powstały bałagan”.

„Natychmiastowe działania powinny podjąć stosowne służby i Prokuratura. W dalszej kolejności kompleksowemu wyjaśnieniu powinny zostać poddane wszelkie okoliczności sprawy, jak również inne kwestie podkarpackiej ochrony zdrowia, np. sytuacja w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie” – uważa Grzegorz Braun.

Fot. Podkarpacki Urząd Marszałkowski. Na zdjęciu Robert Bugaj

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama