Fot. Adam Guz / KPRM. Na zdjęciu Andrzej Niedzielski, minister zdrowia
Reklama

Ministerstwo Zdrowia sprawdzi, na jakich zasadach Centrum Medyczne „Medyk” z Rzeszowa rekrutuje chętnych do szczepień szczepionką firmy Johnson & Johnson. 

Kontrolę w „Medyku” zapowiedział w piątek na antenie radia RMF FM Adam Niedzielski, minister zdrowia. O rzeszowskim „Medyku” jest głośno od kilku dni, gdy wyszło na jaw, że prywatna przychodnia w swoim punkcie szczepień na COVID-19 w rzeszowskim Full Markecie szczepiła nieuprawnione do tego osoby. Kontrolę w tym zakresie prowadzi NFZ. 

Jednocześnie „Medyk” informował, że rekrutuje chętnych do szczepień szczepionką Johnson & Johnson. Rząd jest tym zaskoczony, twierdzi, że nie ma jeszcze decyzji, gdzie będzie się można szczepić preparatem amerykańskiego koncernu. Stanisław Mazur, szef „Medyka”, mówi, że o tych szczepieniach rząd nic nie wie i dzieje się to poza wiedzą polskiego rządu.

Minister Adam Niedzielski mówił w piątek w RMF FM, że „inne szczepienia mogłyby być dopuszczone w ramach badań klinicznych, które prowadzi nie rząd, a producenci”. „Ale w tej chwili nie ma takiej sytuacji” – stwierdził Niedzielski, zapowiadając jednocześnie kontrolę szczepień preparatem J&J przez rzeszowski „Medyk”. 

Niedzielski powiedział, że ani Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, ani firma J&J nie potwierdzają, by szczepienia w ramach badań klinicznych miały się odbywać w Polsce. „Dopiero jest wniosek taki złożony. To oznaczałoby, że to szczepienie wtedy odbywałoby się poza protokołem, czyli nielegalnie” – stwierdził szef resortu zdrowia.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Taka działalność byłaby sprowadzeniem niebezpieczeństwa na pacjentów” – mówił Adam  Niedzielski. Dodał, że będzie zawiadomienie do prokuratury, jeżeli okaże się, że doszło do przestępstwa. 

W czwartek wieczorem Wirtualna Polska podała, że Stanisław Mazur w czasie przedświątecznych masowych szczepień w Full Markecie polecił swoim pracownikom, by do szczepień wielokrotnie używali jednorazowych strzykawek. Mazur miał to polecenie szybko odwołać, gdy „Medyk” otrzymał brakujące strzykawki.

Niejasności wokół szczepień w rzeszowskiej prywatnej przychodni podchwycili politycy. Twierdzą, że „Medyk” jest wykorzystywany przez rząd PiS w kampanii wyborczej na prezydenta Rzeszowa. Politycy opozycji sugerują, że „Medyk” masowo szczepi mieszkańców, by 9 maja odbyły się przedterminowe wybory. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama